To już 11. edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego i 15. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Do Wrocławia przyjadą między innymi Daniel Olbrychski, Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, a Marian Dziędziel odbierze nagrodę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na pierwszy weekend i drugi tydzień czerwca organizatorzy 11. Festiwalu Aktorstwa Filmowego zaplanowali między innymi spotkania z twórcami, projekcje filmów, wykłady oraz warsztaty. Tak jak w zeszłym roku wydarzenie połączono z Festiwalem Reżyserii Filmowej, który od tego roku będzie nosił imię Sylwestra Chęcińskiego. Reżyser przez lata zasiadał w konkursowym jury festiwalu.

Złote i Platynowe Szczeniaki 2022. Marian Dziędziel laureatem

Co roku statuetkami Platynowego Szczeniaka honorowani są najwybitniejsi aktorzy filmowi. Do tej pory wyróżnienie otrzymali między innymi Krystyna Janda, Marek Kondrat czy Andrzej Chyra. W 2022 roku do grona laureatów dołączy Marian Dziędziel.

CZYTAJ TAKŻE: Tydzień z poezją we Wrocławiu, czyli co warto zobaczyć na festiwalu Silesius

Inną nagrodą przyznawaną podczas FAF są Złote Szczeniaki. Jury, w którego skład wchodzą aktorzy, wyłaniają najlepszego aktora i najlepszą aktorkę występujących w filmach, które nakręcono w ubiegłym roku. Wśród nagrodzonych w tej kategorii w minionych latach byli między innymi Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski i Łukasz Simlat.

Tegorocznymi nominowanymi do Złotych Szczeniaków są Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak za film "Żeby nie było śladów", Jacek Braciak i Agata Buzek za "Moje wspaniałe życie", Robert Więckiewicz za "Wesele" i Maria Dębska za "Bo we mnie jest seks".

Kryształowe Dziki 2022. Zwyciężył Filip Bajon

W czasie Festiwalu Reżyserii Filmowej reżyserzy honorowani są statuetką Kryształowego Dzika. Otrzymali ją między innymi Marek Koterski, Juliusz Machulski czy Krzysztof Zanussi. W tym roku do ich grona dołączy Filip Bajon - autor filmów „Powrót", „Aria dla atlety", „Wizja lokalna 1901", „Magnat", „Poznań 56" czy „Kamerdyner".

Podczas FRF przyznawane są także Kryształowe Dziki za twórczą współpracę aktora z reżyserem oraz doroczne Złote Dziki dla najlepszego filmu, który powstał w ciągu ostatniego roku.

Twórcy nominowani do Złotych Dzików FRF za najlepszą reżyserię:

1. Konrad Aksinowicz – „Powrót do tamtych dni",

2. Jan Matuszyński – „Żeby nie było śladów",

3. Wojciech Smarzowski – „Wesele",

4. Bartosz Blaschke – „Sonata",

5. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt – „Wszystkie nasze strachy",

6. Łukasz Grzegorzek – „Moje wspaniałe życie".

FRF i FAF we Wrocławiu startują 4 czerwca. Co w programie?

Festiwale goszczą we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. Gale odbędą się we Wrocławskim Teatrze Lalek przy placu Teatralnym, natomiast projekcje filmowe i spotkania z twórcami w OH KINIE w Arkadach Wrocławskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Laureat nagrody literackiej podzielił się wygraną. "System, w którym najlepszy bierze wszystko, a reszta odjeżdża z niczym, jest niesprawiedliwy"

Już na start, 4 czerwca, uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w spotkaniu z Danielem Olbrychskim w restauracji Inndygo. Tego samego dnia Małgorzata Kożuchowska i Michał Koterski poprowadzą galę wręczenia Kryształowego Dzika. Widzowie zobaczą też „100 minut dla urody" - musical inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej.

Z kolei w trakcie wręczenia nagród Platynowego Szczeniaka, Złotego Dzika i Złotych Szczeniaków widownia będzie mogła obejrzeć program artystyczny „Nie tylko o miłości", czyli recital laureata nagrody specjalnej Zbigniewa Zamachowskiego.

W OH KINIE będzie można zobaczyć specjalne projekcje wszystkich filmów, których twórcy otrzymali nominacje do nagród. Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem