Do 29 maja zachęcamy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze Dolnego Śląska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosować w naszym plebiscycie można na dole strony. Wybieramy dwa miejsca: jedno we Wrocławiu i drugie w pozostałej części Dolnego Śląska. W tym artykule prezentujemy propozycje z Dolnego Śląska. Do wielu z nich można wygodnie dojechać na rowerze.

Park miejski Rusinowa w Wałbrzychu

Park miejski Rusinowa znajduje się w Wałbrzychu przy ulicach Bystrzyckiej oraz Strzegomskiej. Liczy około 27 ha i dawniej nazywany był Wojewódzkim Parkiem Wypoczynku.

- Ma charakter leśny, kiedyś miał być przedłużeniem ogrodu rezydencji Czettritzów - opowiada  ogrodnik miejski Michael Liguz, kierownik referatu klimatu i przyrody w biurze środowiska i klimatu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. - Znajduje się tam dużo gatunków chronionych i łąki kwietne. Są rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. oraz dwa zbiorniki wodne.

Park Miejski 'Rusinowa' w Wałbrzychu
Park Miejski 'Rusinowa' w Wałbrzychu  Fot. Mat. prasowe Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu

Do parku dojechać można drogą rowerową prowadzącą od strony Świdnicy przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną przy ulicy Uczniowskiej do uzdrowiskowej miejscowości Jedlina-Zdrój.

Czytaj też: W parku miejskim "Rusinowa" w Wałbrzychu są łąki kwietne i stawy. Wkrótce zagramy w disc golfa

Park Sobieskiego w Wałbrzychu z tężnią

Powstał na początku XX w., gdy rajcy wałbrzyscy odkupili grunty m.in. od Hochbergów. Leży na trzech wzgórzach: Wzgórzu Parkowym, zwanym kiedyś Wzgórzem Szubienicznym, Wzgórzu Goethego i Wzgórzu Schillera – to na nim wybudowano dom wycieczkowy, obecnie zwany Harcówką.

Spacer z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem po parku Sobieskiego
Spacer z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem po parku Sobieskiego  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Rewitalizacja parku trwa od kilku lat. Pod koniec kwietnia w parku Sobieskiego ruszyła budowa pierwszej wałbrzyskiej tężni.

Park Narodowy Gór Stołowych

To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych, ich nazwa bierze się od "płaskich jak stół" piaskowców. Licznych turystów przyciągają zwłaszcza Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Władze parku uznały nawet, że zbyt licznych jak na wydolność przyrody parku - stąd decyzja o wprowadzeniu limitów wejść (400 osób na godzinę) i rezerwacji.

Dolny Śląsk. Widok z Czarnej Góry na Śnieżnk
Dolny Śląsk. Widok z Czarnej Góry na Śnieżnk  fot. Sławek Szymański

Na terenie Gór Stołowych wyznaczono liczne szlaki rowerowe, w tym główny (czerwony) szlak z Czech do Karłowa o długości 17 km na terenie Polski: przez Kudowę Słone, Kudowę Czermną, Pstrążną, Drogę Stu Zakrętów, a także szlak zielony im. Masaryka czy 50-kilometrowy szlak Góry Stołowe (niebieski).

GŁOSOWANIE NA ZIELONE MIEJSCA WE WROCŁAWIU

Park Centralny w Świdnicy

To największe zielone założenie w Świdnicy, jego obszar sięga 12 hektarów, a początki 1911 roku. Park został niedawno zmodernizowany. W 2016 r. Świdnica pozyskała 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację, podczas której pojawiły się m.in. place zabaw i nowy mostek oraz drogi rowerowe. Ekolodzy zwracali jednak uwagę na wycinkę drzew.

Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy  mat. prasowe UM w Świdnicy

Droga pod Reglami w Szklarskiej Porębie i okolice wodospadu Kamieńczyka

To przepiękny szlak turystyczny i rowerowy Karkonoszy, zagrożony przez budowę obwodnicy Szklarskiej Poręby. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf nadal forsuje budowę dwóch odcinków obwodnicy między Szosą Czeską a ul. Turystyczną. Droga poprowadzi niedaleko Rozdroża pod Kamieńczykiem, czyli rozwidlenia popularnych szlaków turystycznych.

Czytaj też: Asfaltoza w Karkonoszach. Planowana obwodnica Szklarskiej Poręby zniszczy okolicę wodospadu Kamieńczyka

Burmistrz Szklarskiej Poręby forsuje budowę obwodnicy, która zniszczy Karkonosze
Burmistrz Szklarskiej Poręby forsuje budowę obwodnicy, która zniszczy Karkonosze  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Dolina Baryczy

Krajobraz doliny, położonej w okolicach Milicza i Żmigrodu, tworzą stawy, łąki, lasy i mokradła. To największy park krajobrazowy w Polsce. 

Dolina Baryczy przyciąga swym pięknem
Dolina Baryczy przyciąga swym pięknem  fot. Stawy Milickie/Materiały prasowe

Cały ten obszar, niezwykły pod względem bogactwa flory i fauny, powstał i istnieje dzięki stawom hodowlanym. Dolina Baryczy to drugi pod względem wielkości rezerwat przyrody w Polsce, a Stawy Milickie są największym gospodarstwem rybackim w Europie.

W okolicy znajduje się rowerowa trasa biegnąca po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, są dostępne także drogi poprowadzone po groblach i wzdłuż lasów.

Czytaj też: Dolina Baryczy: stawy, łąki, lasy, mokradła. I najbardziej leniwa rzeka w Polsce

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Park obejmuje środkową część pasma Gór Sowich, a najwyższym wzniesieniem jest Wielka Sowa. Przeważającą część (ok. 95 proc. parku) porastają lasy świerkowe, bukowe lub mieszane, ze znaczną domieszką: modrzewia, jawora, brzozy, sosny, lipy, kasztanowców i klonów. Najwyższe partie zajmuje bór świerkowy z domieszką buka.

Wakacyjna akcja Kolei Dolnośląskich 'Lato z KD'. Pociągiem opłaca się pojechać w Góry Sowie
Wakacyjna akcja Kolei Dolnośląskich 'Lato z KD'. Pociągiem opłaca się pojechać w Góry Sowie  Fot. Paweł Pachura

Dla fanów rowerów górskich w Górach Sowich powstały oznakowane trasy rowerowe, m.in. pod nazwą StrefaMTB Głuszyca.

Książański Park Krajobrazowy/Dolina Pełcznicy

Wokół wałbrzyskiego zamku rozciąga się górski krajobraz, wraz ze zjawiskowym wąwozem rzeki Pełcznicy. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Jeziorko Daisy" i "Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha". Po parku często jeżdżą także fani trudniejszych rowerowych tras.

Wąwóz Pełcznicy na Ścieżce Hochbergów
Wąwóz Pełcznicy na Ścieżce Hochbergów  / Nieustanne Wędrowanie

Park w Bukowcu

Park u podnóża Karkonoszy, pierwszy w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Powstał za sprawą hrabiego Friedricha von Redena, właściciela majątku w Bukowcu, który przyniósł do kotliny modę na sentymentalne ogrody angielskie.

Park w Bukowcu
Park w Bukowcu  SchiDD / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

W parku gościli m.in. królowie pruscy i John Quincy Adams, prezydent Stanów Zjednoczonych, który pisał: "Natura jest tu tak piękna sama w sobie, że nie wymaga wiele zachodu, aby ją ozdobić. Są tu trawniki, groty, kaskady, strumienie i gaje, którym brakuje tylko ogrodzeń, aby wyglądały jak angielskie ogrody".

Czytaj też: Duża dotacja dla zabytkowego parku w dolinie pałaców

Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Park obejmuje cenny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym rejon Sudetów Wschodnich. Teren objęty jest też obszarem Natura 2000. Na szczycie znajduje się rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki wraz z borem świerkowym regla górnego, kosodrzewiną i innymi roślinami piętra alpejskiego.

Widoki z Masywu Śnieżnika.
Widoki z Masywu Śnieżnika.  Agnieszka Nietoperz

Wał przeciwpowodziowy Domaszków-Tarchalice

Istniejące w okolicach Wołowa wały odsunięte zostały od koryta Odry, dzięki czemu wody mogą rozlewać się na tereny zalewowe o powierzchni 599 hektarów. Dzięki temu udało się odtworzenie naturalnego środowiska koryta Odry, jego siedlisk i różnorodności biologicznej.

Wał Domaszków-Tarchalice
Wał Domaszków-Tarchalice  ETP S.A.

Park zdrojowy w Dusznikach

Przez odbrukowanie ścieżki parkowej udało się uratować ponadstuletnią aleję lip i kasztanowców.

- Już kilka miesięcy po wymianie nawierzchni na przepuszczalną i zasypaniu ziemią rowów w ich bezpośrednim sąsiedztwie zauważono liczne przyrosty w obrębie koron drzew - mówiła Barbara Nowak-Obelinda, była wojewódzka konserwatorka zabytków.

Czytaj też: Aleja stuletnich chorych drzew miała iść pod topór. Ale odżyły, gdy zdjęto betonowy chodnik

Aleja Chopina w Dusznikach-Zdroju. Po zdjęciu kostki brukowej, drzewa odżyły.
Aleja Chopina w Dusznikach-Zdroju. Po zdjęciu kostki brukowej, drzewa odżyły.  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Dolny Śląsk zaprasza na rowery! #ZnajdźSwojąTrasę

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Dlaczego w Ślężańskim Parku Krajobrazowym wycina się drzewa, dewastuje runo leśne, odziera z kory drzewa stojące na drodze zrywki, smrodzi silnikami i ryje szlaki potężnymi kołami?! Nie ma żadnych świętości! Nawet ptasich domów i dzieci nie potrafią uszanować! Szlag mnie trafia!!!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Kasuj Koko posta.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    nie żebym się czepial, ale w jednym kotle mieszane parki miejskie z parkami krajobrazowymi?
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    Dziś udało mi się przespacerować po Szczytnickim, wspominając czasy z lat studenckich i mieszkania w Tekach. Ten park to cudo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Po co ta komedia z glosowaniem? Najważniejszy jest Wrocław i wszystkie parki we Wrocławiu i najbliższych okolicach.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4