Głosować w naszym plebiscycie można na dole strony. Wybieramy dwa miejsca: jedno we Wrocławiu i drugie w pozostałej części Dolnego Śląska. W tym artykule prezentujemy propozycje z Dolnego Śląska. Do wielu z nich można wygodnie dojechać na rowerze.
Park miejski Rusinowa znajduje się w Wałbrzychu przy ulicach Bystrzyckiej oraz Strzegomskiej. Liczy około 27 ha i dawniej nazywany był Wojewódzkim Parkiem Wypoczynku.
- Ma charakter leśny, kiedyś miał być przedłużeniem ogrodu rezydencji Czettritzów - opowiada ogrodnik miejski Michael Liguz, kierownik referatu klimatu i przyrody w biurze środowiska i klimatu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. - Znajduje się tam dużo gatunków chronionych i łąki kwietne. Są rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. oraz dwa zbiorniki wodne.
Do parku dojechać można drogą rowerową prowadzącą od strony Świdnicy przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną przy ulicy Uczniowskiej do uzdrowiskowej miejscowości Jedlina-Zdrój.
Czytaj też: W parku miejskim "Rusinowa" w Wałbrzychu są łąki kwietne i stawy. Wkrótce zagramy w disc golfa
Powstał na początku XX w., gdy rajcy wałbrzyscy odkupili grunty m.in. od Hochbergów. Leży na trzech wzgórzach: Wzgórzu Parkowym, zwanym kiedyś Wzgórzem Szubienicznym, Wzgórzu Goethego i Wzgórzu Schillera – to na nim wybudowano dom wycieczkowy, obecnie zwany Harcówką.
Rewitalizacja parku trwa od kilku lat. Pod koniec kwietnia w parku Sobieskiego ruszyła budowa pierwszej wałbrzyskiej tężni.
To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych, ich nazwa bierze się od "płaskich jak stół" piaskowców. Licznych turystów przyciągają zwłaszcza Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Władze parku uznały nawet, że zbyt licznych jak na wydolność przyrody parku - stąd decyzja o wprowadzeniu limitów wejść (400 osób na godzinę) i rezerwacji.
Na terenie Gór Stołowych wyznaczono liczne szlaki rowerowe, w tym główny (czerwony) szlak z Czech do Karłowa o długości 17 km na terenie Polski: przez Kudowę Słone, Kudowę Czermną, Pstrążną, Drogę Stu Zakrętów, a także szlak zielony im. Masaryka czy 50-kilometrowy szlak Góry Stołowe (niebieski).
GŁOSOWANIE NA ZIELONE MIEJSCA WE WROCŁAWIU
To największe zielone założenie w Świdnicy, jego obszar sięga 12 hektarów, a początki 1911 roku. Park został niedawno zmodernizowany. W 2016 r. Świdnica pozyskała 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację, podczas której pojawiły się m.in. place zabaw i nowy mostek oraz drogi rowerowe. Ekolodzy zwracali jednak uwagę na wycinkę drzew.
To przepiękny szlak turystyczny i rowerowy Karkonoszy, zagrożony przez budowę obwodnicy Szklarskiej Poręby. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf nadal forsuje budowę dwóch odcinków obwodnicy między Szosą Czeską a ul. Turystyczną. Droga poprowadzi niedaleko Rozdroża pod Kamieńczykiem, czyli rozwidlenia popularnych szlaków turystycznych.
Czytaj też: Asfaltoza w Karkonoszach. Planowana obwodnica Szklarskiej Poręby zniszczy okolicę wodospadu Kamieńczyka
Krajobraz doliny, położonej w okolicach Milicza i Żmigrodu, tworzą stawy, łąki, lasy i mokradła. To największy park krajobrazowy w Polsce.
Cały ten obszar, niezwykły pod względem bogactwa flory i fauny, powstał i istnieje dzięki stawom hodowlanym. Dolina Baryczy to drugi pod względem wielkości rezerwat przyrody w Polsce, a Stawy Milickie są największym gospodarstwem rybackim w Europie.
W okolicy znajduje się rowerowa trasa biegnąca po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, są dostępne także drogi poprowadzone po groblach i wzdłuż lasów.
Czytaj też: Dolina Baryczy: stawy, łąki, lasy, mokradła. I najbardziej leniwa rzeka w Polsce
Park obejmuje środkową część pasma Gór Sowich, a najwyższym wzniesieniem jest Wielka Sowa. Przeważającą część (ok. 95 proc. parku) porastają lasy świerkowe, bukowe lub mieszane, ze znaczną domieszką: modrzewia, jawora, brzozy, sosny, lipy, kasztanowców i klonów. Najwyższe partie zajmuje bór świerkowy z domieszką buka.
Dla fanów rowerów górskich w Górach Sowich powstały oznakowane trasy rowerowe, m.in. pod nazwą StrefaMTB Głuszyca.
Wokół wałbrzyskiego zamku rozciąga się górski krajobraz, wraz ze zjawiskowym wąwozem rzeki Pełcznicy. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Jeziorko Daisy" i "Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha". Po parku często jeżdżą także fani trudniejszych rowerowych tras.
Park u podnóża Karkonoszy, pierwszy w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Powstał za sprawą hrabiego Friedricha von Redena, właściciela majątku w Bukowcu, który przyniósł do kotliny modę na sentymentalne ogrody angielskie.
W parku gościli m.in. królowie pruscy i John Quincy Adams, prezydent Stanów Zjednoczonych, który pisał: "Natura jest tu tak piękna sama w sobie, że nie wymaga wiele zachodu, aby ją ozdobić. Są tu trawniki, groty, kaskady, strumienie i gaje, którym brakuje tylko ogrodzeń, aby wyglądały jak angielskie ogrody".
Czytaj też: Duża dotacja dla zabytkowego parku w dolinie pałaców
Park obejmuje cenny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym rejon Sudetów Wschodnich. Teren objęty jest też obszarem Natura 2000. Na szczycie znajduje się rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki wraz z borem świerkowym regla górnego, kosodrzewiną i innymi roślinami piętra alpejskiego.
Istniejące w okolicach Wołowa wały odsunięte zostały od koryta Odry, dzięki czemu wody mogą rozlewać się na tereny zalewowe o powierzchni 599 hektarów. Dzięki temu udało się odtworzenie naturalnego środowiska koryta Odry, jego siedlisk i różnorodności biologicznej.
Przez odbrukowanie ścieżki parkowej udało się uratować ponadstuletnią aleję lip i kasztanowców.
- Już kilka miesięcy po wymianie nawierzchni na przepuszczalną i zasypaniu ziemią rowów w ich bezpośrednim sąsiedztwie zauważono liczne przyrosty w obrębie koron drzew - mówiła Barbara Nowak-Obelinda, była wojewódzka konserwatorka zabytków.
Czytaj też: Aleja stuletnich chorych drzew miała iść pod topór. Ale odżyły, gdy zdjęto betonowy chodnik
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze