14 maja po zmroku instytucje na całym świecie otworzą swoje drzwi dla zwiedzających, a niektóre wydarzenia potrwają do godzin porannych. Jak co roku Międzynarodowa Noc Muzeów zagości również we Wrocławiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W trzeci weekend maja na spacer pod osłoną nocy pozwoli wrocławianom aż 80 instytucji. Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym pojawią się spacerowicze z pochodniami. Jako instytucje zadebiutują także Visitor Centre przy Hali Stulecia, Archiwum Państwowe oraz Odra Centrum. Z każdą edycją impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Rok temu Noc Muzeów miała charakter hybrydowy, a w 2020 r. – wirtualny. W tym roku wszystkie miejsca odwiedzimy już osobiście, chociaż np. Pawilon Czterech Kopuł przygotował także spacer online.

Plakat tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaprojektowała ilustratorka Joanna Gniady, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2018.
Plakat tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaprojektowała ilustratorka Joanna Gniady, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2018.  Joanna Gniady

Noc Muzeów. Program dla każdego

Wydarzenie jest skierowane nie tylko do dorosłych. „Dobranocka" to specjalna oferta, którą wrocławskie instytucje przygotowują z myślą o najmłodszych. Dzieci i młodzież, podobnie jak starsi uczestnicy mogą zwiedzić instytucje z oferty, ale czekają na nich także warsztaty, zajęcia i zabawy – m.in. „Rysunki zaangażowane" w Muzeum Współczesnym czy gra „Noc ze szkieletami" w Muzeum Archeologicznym. Atrakcje dla najmłodszych są zaplanowane już od południa.

CZYTAJ TAKŻE: Tłumy na Nocy Muzeów we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

W programie przewidziano również propozycje dla uchodźców z Ukrainy. Centrum Historii „Zajezdnia" przygotowało zwiedzanie w języku ukraińskim.

Wszystkie atrakcje w ramach Nocy Muzeów są darmowe, jednak na najpopularniejsze wydarzenia warto zapisać się wcześniej. Można to zrobić na stronach konkretnych instytucji – niektóre z nich prowadzą rejestrację już od 20 kwietnia, inne otworzą listę chętnych po majówce. Pełna lista obiektów otwartych podczas Nocy Muzeów 2022 we Wrocławiu znajduje się  pod tym linkiem.

Międzynarodowa tradycja Nocy Muzeów

Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się Berlinie w 1997 r. Już wtedy okazała się sukcesem i w następnych latach przywędrowała do innych miast na świecie. Sześć lat później w Polsce Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu, a w 2004 r. coroczną tradycję rozpoczęły Warszawa i Kraków. We Wrocławiu nocne spacery po muzeach w trzeci weekend maja są organizowane już 17. rok z rzędu. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem