Z okazji 10-lecia Biura Saksonii we Wrocławiu 2 maja w NFM wystąpi orkiestra Nowej Filharmonii Łużyckiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej. Dla naszych czytelników jest siedem podwójnych biletów - do zdobycia w konkursie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kto pamięta dużą biało-zieloną flagę, która powiewała na kamienicy przy pl. Gołębim w Rynku? Tam przez lata działało Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu.

W 2020 r. przeniosło się do budynku Max Born Forum przy pl. Wolności. Dodajmy, że to jedyne takie biuro niemieckiego kraju związkowego w Polsce.

Saksonia we Wrocławiu

Czym się zajmuje? Ściśle współpracuje z władzami miasta i regionu, z jednostkami naukowymi, kulturalnymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, inicjuje i pośredniczy w projektach współpracy naukowej i kulturalnej czy w wymianach młodzieży, organizuje też różnego rodzaju spotkania, konferencje, wystawy, warsztaty i inne wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Artyści z Ukrainy wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. Znamy już program

– Biuro Saksonii we Wrocławiu od 10 lat podejmuje działania, mające na celu pogłębianie przyjaznej i efektywnej współpracy Saksonii z sąsiadującymi regionami: Dolnym Śląskiem i województwem lubuskim. Pragniemy, aby Wolne Państwo Saksonia było postrzegane w Polsce jako wiarygodny partner i dobry sąsiad – mówią przedstawiciele biura, działającego w ramach Saksońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równości.

Podkreślają, że Biuro Saksonii we Wrocławiu mocno angażuje się także w rozpowszechnianie i wdrażanie myśli oraz wartości europejskich: - Których znaczenia nie sposób przecenić, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Koncert na 10-lecie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Z okazji dekady działalności Biura Saksonii we Wrocławiu zaplanowano koncert w NFM. W programie znalazły się utwory kompozytorów z przełomu XIX i XX w.: rumuńskiego twórcy George’a Enescu, wybitnej instrumentalistki Nadii Boulanger oraz Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, jednego z czołowych przedstawicieli epoki romantyzmu w muzyce.

Wykona je orkiestra Nowej Filharmonii Łużyckiej (Neue Lausitzer Philharmonie) pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, a w roli solistki muzykom towarzyszyć będzie pianistka Alexandra Dariescu.

Koncert odbędzie się w poniedziałek 2 maja, w Sali Głównej NFM. Początek o godz. 19.

Bilety na koncert w NFM. Konkurs dla czytelników

Organizatorzy przygotowali siedem podwójnych biletów dla czytelników "Wyborczej". Aby je zdobyć, wystarczy odpowiedzieć na konkursowe pytania.

Szczegóły dotyczące udziału w konkursie można znaleźć na profilu "Gazety Wyborczej Wrocław" na Facebooku. Zwycięzcy odbiorą bilety w kasie NFM.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem