Ukraińcy we Wrocławiu. Akademik Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pomieszczenia firmy Nokia Poland - to kolejne miejsca we Wrocławiu przygotowane z myślą o uciekających przed wojną Ukraińcach. Łącznie schronienie może tam znaleźć 410 uchodźców, głównie rodziny z dziećmi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CZYTAJ TAKŻE Wojna w Ukrainie. Kolejny dzień inwazji [NA ŻYWO]

W akademiku Pancernik dla potrzebujących przygotowano w 64 pokojach 250 miejsc. Już pierwszego dnia około 30 z nich zostanie zajętych.

Wrocław. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

- Przyjadą tu mamy z dziećmi, które zdecydowały się zostać we Wrocławiu i pracują jako wolontariuszki - mówi Katarzyna Galewska ze spółki Wrocławskie Mieszkania, instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie akademika. - To budynek w klimacie hotelowym, który jednak przygotowaliśmy pod kątem rodzin. Oczywiście przebywający tu mają zapewnione trzy posiłki dziennie oraz pomoc medyczną i pomoc psychologa.

Bawialnię dla dzieci zaprojektował pro bono wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.

- Staraliśmy się jak najbardziej ocieplić to miejsce. Nawet przy wejściu wykleiliśmy sylwetkę zwierzaka, czyli pancernika, żeby nazwa akademika nie kojarzyła się jakoś militarnie - mówi Galewska.

Operatorem społecznym jest Wrocławskie Centrum Integracji.

CZYTAJ TAKŻE: Chcą zmian w lex deweloper, by tworzyć mieszkania dla uchodźców. Maćków: Nie ma sensu wymyślać koła od nowa

Galewska: - To właśnie osoby z nim związane przygotowały pomieszczenia i segregowały dary. Bardzo się w to zaangażowali, zapewne pamiętając, że sami kiedyś potrzebowali pomocy.

Ukraińcy we Wrocławiu. Nokia Poland oddaje pomieszczenia uchodźcom

Swoje pomieszczenia uciekającym przed wojną Ukraińcom zdecydowała się też udostępnić firma Nokia Poland. Chodzi o przestrzenie w biurowcu przy ulicy Śrubowej. Tu, na dwóch piętrach, zorganizowano 160 miejsc noclegowych,

Wrocław: pomieszczenia udostępnione przez Nokia Poland uciekającym przed wojną Ukraińcom
Wrocław: pomieszczenia udostępnione przez Nokia Poland uciekającym przed wojną Ukraińcom  UM Wrocław

Na miejscu jest kącik dla dzieci, rekreacyjny, pralnia, miejsca do nauki dla starszych dzieci oraz punkt medyczny. Pomieszczenia są w pełni wyposażone i gotowe na przyjęcie pierwszych potrzebujących. Operatorem tego miejsca jest Fundacja Pierwszy Krok, wsparcie wolontariuszy zapewniła Nokia.

***

Chcesz wiedzieć, czym żyje Wrocław? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem