Organizacje z Dolnego Śląska chcą wysłać do Ukrainy dwie karetki medyczne. Najpierw trzeba jednak zebrać pieniądze, aby je wyposażyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za akcję wyposażania karetek są odpowiedzialne wrocławskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Bonitum - któremu wrocławska "Wyborcza" pomagała w ramach akcji charytatywnej Fabryka św. Mikołaja - oraz powstająca właśnie fundacja HELP22 z Długołęki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dom, który wciąga. Czyli o Bonitum, które pomaga dorosłym z niepełnosprawnościami [FABRYKA ŚW. MIKOŁAJA]

Twórcy tej drugiej organizacji niemal od początku rosyjskiej inwazji koordynują zbiórki pomocowe dla Ukrainy. Przekazali już także jedną karetkę ukraińskiej policji z Żytomierza. 

Przez wojnę w Ukrainie brakuje karetek 

- W obrębie okupowanych terenów, a zawłaszcza Kijowa, karetki zostały w większości przekazane wojsku. Jest więc deficyt w transporcie chorych cywili - mówi Aleksandra Ciechanowicz, prezes stowarzyszenia Bonitum. - Poza tym sprzęt jest niemal nie do zdobycia, zwłaszcza dla podmiotów niezwiązanych z medycyną czy pogotowiem. 

Organizacjom udało się pojazdy zorganizować. Mają trafić bezpośrednio do ukraińskich szpitali lub ośrodków opiekujących się osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

- Musimy karetki jednak przystosować, a więc wyposażyć w odpowiedni sprzęt - dodaje Radosław Gagula, przedsiębiorca współtworzący fundację HELP22. 

CZYTAJ TEŻ: Biurowiec w centrum Wrocławia domem dla 200 uchodźców z Ukrainy. Z pokojami, jadalnią, świetlicami i szkołą

Trwa zbiórka pieniędzy 

Na początek chcą wyposażyć dwa pojazdy, na co potrzebnych jest łącznie 440 tys. zł. 

Koszt kompleksowego wyposażenia w najważniejsze urządzenia medyczne i monitorujące stan zdrowia dla karetki typu B, stosowanej przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego, to ok. 170 tys. zł.

Z kolei około 220 tys. będzie kosztować wyposażenie dla karetki typu C, używanej w najcięższych przypadkach, gdy jest zagrożone życie pacjenta.

Koszty oszacowano na ten moment, zakładając, że w trakcie zbiórki ceny nie zwiększą się ze względu na braki w dostawach.  

Aby zebrać potrzebne pieniądze, stowarzyszenie Bonitum utworzyło na portalu crowdfundingowym Zrzutka.pl zbiórkę. Znajdują się tam również informacje, jakie konkretnie urządzenia specjalistyczne są potrzebne. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem