Chór rodzinny, zwiedzanie sal koncertowych prowadzone w języku ukraińskim, warsztaty i koncerty familijne - to propozycje Narodowego Forum Muzyki skierowane do uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. NFM zaprasza zarówno dzieci, jak i ich rodziców i opiekunów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CZYTAJ TAKŻE: Wojna w Ukrainie. Kolejny dzień inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

"Mamy nadzieję, że sztuka chociaż na chwilę pomoże odetchnąć i przyniesie pocieszenie w tym trudnym czasie. Z myślą o naszych ukraińskich sąsiadach, którzy przybyli do Wrocławia, NFM przygotowało cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci" - taki komunikat na swojej stronie zamieściło Narodowe Forum Muzyki.

Część z zajęć przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi i osób dorosłych opiekujących się nieletnimi.

Ukraińcy we Wrocławiu. Chór Rodzinny w NFM

Jedną z takich inicjatyw jest Chór Rodzinny - NMF zaprasza do udziału w nim rodziców i dziadków z dziećmi i wnuczętami w wieku 4-6 lat i wszystkich opiekujących się takimi dziećmi. Chórowi przyświeca idea powrotu do popularnego niegdyś międzypokoleniowego śpiewania i muzykowania.

W trakcie prób opracowywany będzie różnorodny materiał muzyczny, m.in. kołysanki, tradycyjne piosenki ze "Śpiewników domowych" Stanisława Moniuszki, kompozycje Witolda Lutosławskiego czy utwory skomponowane dla chóru. Spotkaniami pokieruje dyrygentka chóralna i animatorka kultury Aleksandra Szymańska. Całość zwieńczy zaplanowany na czerwiec koncert z zespołem instrumentalnym.

CZYTAJ TAKŻE Darmowe zajęcia we Wrocławiu dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W ofercie m.in. kino i nauka pływania

Próby Chóru Rodzinnego zaplanowano na 1, 22 i 29 kwietnia, 6, 13 i 27 maja oraz 3, 10, 17 i 24 czerwca. Dla najmłodszych przewidziano drobne muzyczne zabawy i niespodzianki. Opłata za próbę dla osoby dorosłej to 7 zł, dla dziecka 4 zł (decyduje kolejność zgłoszeń). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres Chor.Rodzinny@nfm.wroclaw.pl. W treści e-maila należy podać liczbę zgłaszanych osób, imiona i nazwiska dorosłych i dzieci, telefon kontaktowy i adres mailowy.

Ukraińcy we Wrocławiu. Zwiedzanie, warsztaty i koncerty

Narodowe Forum Muzyki zaprasza dzieci i dorosłych na zwiedzanie w języku ukraińskim. Terminy wycieczek dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych umawiane są indywidualnie (kontakt tel. 728 447 013, e-mail agnieszka.grudzien@nfm.wroclaw.pl). W programie zwiedzania jest m.in. spacer po NFM, wejście do Sali Głównej oraz do sal kameralnych i udział w części próby orkiestry.

 

Kolejna propozycja to zwiedzanie rodzinne dla rodzin z Ukrainy z dziećmi w wieku od lat 5-10 lat. Wycieczki prowadzone w języku ukraińskim zaplanowano na 31 marca, 13 kwietnia i 17 maja, ale można też umawiać się - w miarę dostępnych terminów - indywidualnie.

Do osób z Ukrainy skierowane są też zajęcia "Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato" oraz Filharmonia Familijna.

Te pierwsze to bezpłatne warsztaty śpiewu dla młodych rodziców (również tych dopiero oczekujących narodzin dziecka). Odbywają się w NFM, w szkołach rodzenia, szpitalach, żłobkach i w miejscach przyjaznych dzieciom. Rodzice otrzymują praktyczne wskazówki i materiały do nauki, a po zakończeniu zajęć potrafią śpiewać kołysanki i piosenki.

Filharmonia Familijna to cykl niedzielnych koncertów, których repertuar jest urozmaicony także pod względem dydaktycznym: można poznać budowę i możliwości brzmieniowych instrumentów i sylwetki kompozytorów różnych epok.

Więcej informacji znajduje się na stronie Narodowego Forum Muzyki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem