Wrocław pomaga Ukraińcom. We wsparcie dla uchodźców zaangażowane są instytucje miejskie, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy, organizujący miejsca noclegowe, ubrania czy żywność. Sprawdzamy, na jaką pomoc we Wrocławiu mogą liczyć obywatele Ukrainy. I jak w to wsparcie się zaangażować.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Pomoc dla obywateli Ukrainy płynie zarówno od zwykłych mieszkańców, organizacji pozarządowych, jak i instytucji samorządowych. W mieście zorganizowano punkty informacyjne, miejsca zbiórek darów, funkcjonują też bazy noclegowe. Poza tym Ukraińcy mogą korzystać bezpłatnie m.in. z komunikacji miejskiej. Sprawdzamy, kto i jaką oferuje pomoc dla uchodźców. A także, jak można zaangażować się w pomaganie

Punkty informacyjne dla Ukraińców we Wrocławiu

 • Punkt na Dworcu Głównym PKP, ul. Piłsudskiego 105 - informacje dotyczące miejsc noclegowych i podstawowych kwestii dotyczących życia w Polsce
 • Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19 (przejście podziemne), czynny codziennie 9-20, tel. 71 798 64 97 lub 510 011 846 - informacje dotyczące miejsc noclegowych i podstawowych kwestii dotyczących życia w Polsce
 • Infopunkt UWr Ukraina, ul. Kuźnicza 49 - studenci i doktoranci z Ukrainy mogą dowiedzieć się o różnych formach wsparcia m.in. w zakresie uzyskania zapomogi czy zwolnienia z czesnego. Uczelnia oferuje także pomoc prawną, psychologiczną i językową
 • Punkty informacji dla migrantów WroMigrant, kontakt:  +48 538 579 555 (język polski, ukraiński, rosyjski) - Viber; +48 735 969 992 (język polski, rosyjski) - Viber; +48 538 579 521 (język polski, angielski); +48 538 579 517 (język polski, angielski); e-mail: wromigrant@wcrs.pl; Messenger: www.facebook.com/wromigrant  - legalizacja pobytu i pracy, zameldowanie, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, PESEL, PIT, NIP),
 • Instytut Praw Migrantów, kontakt: tel. 510 011 846, zapisy@instytutpm.eu oraz ul. Ruska 46A/202 (nr 3 na domofonie) - odpowiada na pytania dotyczące prawnych aspektów sytuacji na Ukrainie.

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

 • Dla osób, które uciekły z Ukrainy, przygotowano miejsca w domach studenckich. Skierowanie można otrzymać w punktach informacyjnych na Dworcu Głównym PKP lub w Przejściu dialogu. W akademikach uchodźcy przebywają do czasu znalezienia im docelowego mieszkania.
 • Zapotrzebowanie i oferty mieszkania można składać na rządowej stronie "Pomagam Ukrainie" - KLIKNIJ TUTAJ.

Nieoficjalne grupy pomagające mieszkańcom Ukrainy

Na grupach na Facebooku organizowane są nieformalne zbiórki, transport, noclegi, a także praca czy bezpłatne zajęcia dla obywateli Ukrainy.

Aktywnie działa m.in. wrocławska Widzialna Ręka czy grupa Pomoc dla Ukrainy.

Miejsca zbiórek i wydawania darów dla Ukraińców we Wrocławiu

W punktach pomocy rzeczowej można otrzymać m.in.: ubrania dla niemowląt, dzieci, dorosłych, obuwie, zabawki, żywność długoterminowa, słodycze, artykuły pielęgnacyjne dla niemowląt, pampersy dla dzieci i dorosłych, mokre chusteczki, środki higieniczne i czystości, podpaski, baterie, latarki, termosy, środki opatrunkowe i dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne itp.

CZYTAJ TAKŻE: Pilnie potrzebna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Półki z darami od wrocławian są puste

Konkretne punkty w mediach społecznościowych publikują aktualną listę potrzebnych rzeczy, które można do nich przynosić. Oprócz pomocy rzeczowej, można także podzielić się czasem i zaangażować do pracy jako wolontariusz. Organizacje informują, kiedy takie wsparcie jest najbardziej potrzebne

Punkty pomocy we Wrocławiu:

 • Punkt pomocy na Dworcu Głównym we Wrocławiu - zbiera rzeczy pierwszej potrzeby, ostatnio także materace i pościel. Informacje o rzeczach, których brakuje można znaleźć TUTAJ.
 • Czasoprzestrzeń ul. Tramwajowa 1-3, tel. + 48 515 397 889 - przez całą dobę siedem w dni tygodniu mieszkańcy Ukrainie mogą zabrać stąd rzeczy, których potrzebują. Informacje, co jest potrzebne, na bieżąco są publikowane na Facebooku
 • Sektor 3. Legnicka 65, tel. 71 359 75 00. - Informacje o bieżących zbiórkach można znaleźć na Facebooku
 • Punkt wsparcia dla matek z dziećmi, ul. Legnicka 21, tel. +48 727 062 158 - jęz. ukraiński +48 606 856 691 - jęz. polski, czynny w godz. 10-15 - bieżące informacje można znaleźć na ich Facebooku.
 • Punkt na ul. św. Marcina 4

Komunikacja we Wrocławiu dla obywateli Ukrainy

Komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy jest darmowa na podstawie dokumentu potwierdzającego wjazd do Polski po 24 lutego. Bezpłatne przejazdy obejmują także kursy aglomeracyjnymi liniami 9xx na terenie miasta.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy mają bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy. Wystarczy przyjść do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwonić na numer 800 190 590. Istnieje możliwość rozmowy także po ukraińsku i rosyjsku.

W godz. 18-8 lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, można uzyskać poradę pod numerem 800 137 200 (także po ukraińsku i rosyjsku). W razie sytuacji zagrażających życiu należy kontaktować się z numerem 112 albo jechać na SOR.

Bezpłatnie można także skorzystać z usług dentystów, którzy mają umowy z NFZ. Poza tym prywatne gabinety włączają się do akcji "Dentyści Ukrainie". Listę można znaleźć TUTAJ.

Formalności dla mieszkańców Ukrainy

Dolnośląski Urząd Wojewódzki na swojej stronie internetowej informuje, że wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu ani składać w najbliższych dniach  żadnych wniosków w Urzędzie do spraw Cudzoziemców /urzędach wojewódzkich / placówkach straży granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Czytaj więcej: Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców

Opieka nad dziećmi uchodźców we Wrocławiu

Świetlice w szkołach i przedszkolach we Wrocławiu

Władze Wrocławia proponują zajęcia w świetlicach dla dzieci z Ukrainy w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dziećmi zaopiekują się osoby znające język ukraiński.

Świetlice w szkołach:

 • Szkoła Podstawowa 84, ul. Górnickiego 20
 • Szkoła Podstawowa 108, ul. B. Chrobrego 3
 • Szkoła Podstawowa 37, ul. Sarbinowska 10

Świetlice w przedszkolach: 

 • Przedszkole nr 55, ul. Nowowiejska 36
 • Przedszkole nr 31, ul. Kolbuszowska 6
 • Przedszkole nr 35, ul. Pułaskiego 20a

Zajęcia dla dzieci w innych placówkach:

 • Galileo Autorska Szkoła Podstawowa, ul. Fabryczna 13, poniedziałek-piątek, godz. 16-20
 • Kolejkowo w SKy Tower, ul. Powstańców Śl. 95/I piętro, poniedziałek-piątek, godz. 10-15, dla dzieci w wieku 5-14 lat (od 7.03)
 • Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, wtorek-piątek w godz. 10-14 (od 8.03)
 • Szkoła Podstawowa nr 108, ul. B. Chrobrego 3, poniedziałek-piątek 16.30-18, dla dzieci 7-15 lat (od 8.03)

Porady prawne dla Ukraińców

Prawnicy dyżurują m.in. w Przejściu Dialogu i w Izbie Adwokackiej. Szczegółowe informacje o dyżurach i numery kontaktowe można znaleźć TUTAJ.

Pomoc psychiatryczna dla Ukraińców 

Do przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mogą zgłaszać się obywatele Ukrainy potrzebujący wsparcia i pomocy psychiatry w języku ojczystym.

Dyżury odbywają się w Klinice Psychiatrii USK przy wyb. L. Pasteura 10 we Wrocławiu. W celu ustalenia terminu porady należy umówić się mailowo (poradniazp@usk.wroc.pl) lub telefonicznie (+48 71 784 16 10, +48 885 852 297) w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 9-14.

Pomoc udzielania jest bezpłatnie. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chcesz pomóc Ukraińcom? Kup od któregoś 100 hrywien za 100 złotych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bardzo dobry pomysł Berrenikki-kupić od Ukraińca 100 hrywien za 100 złotych.Jeśli dobrze zrozumiałam, czytałam wczoraj , mam nadzieję ze zrozumieniem, że od państwa naszego uchodźcy dostaną jednorazowo 300 zł. I jak mają sobie z taką ,,imponującą" sumą poradzić?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0