Miasto Wrocław uruchomiło punkty zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Instytucją koordynującą akcję od strony miasta i udzielającą wszelkich szczegółowych informacji jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wrocławianie organizują bardzo dużo zbiórek darów dla osób z Ukrainy. - Jesteśmy zachwyceni hojnością mieszkańców - mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego koordynująca całą akcję i miejskie punkty pomocowe.

CZYTAJ TAKŻE Wojna na Ukrainie. Ukraińcy bronią Kijowa [RELACJA NA ŻYWO]

Miasto uruchomiło trzy takie miejsca, to do nich można przynosić zebrane rzeczy. - Obecnie największy kłopot jest z dostarczeniem tych rzeczy na Ukrainę. My mamy zorganizowane kanały transportowe i system przekazywania darów.

Wojna na Ukrainie. Sprawdzajmy, czego brakuje

- Obsłudze punktów bardzo pomoże, jeśli dary trafią do nich w niezaklejonych pudełkach. Na kartonie powinny jednak znaleźć się informacje o zawartości paczek. Tak przygotowane, posegregowane rzeczy zdecydowanie szybciej trafią do potrzebujących Ukraińców - mówi Dorota Feliks. Dodaje, że jeśli chodzi o ubrania, to powinny to być rzeczy nowe.

- W sieci pojawiają się czasem ogłoszenia, że gdzieś czegoś brakuje. Chodzi tu głównie o potrzeby już zakwaterowanych Ukraińców. Zanim odpowiemy na apel, warto skontaktować się z autorem ogłoszenia - mówi Dorota Feliks. - Dobre serca wrocławian powodują, że kilka godzin po wrzuceniu takiego ogłoszenia do internetu jest ono już nieaktualne. Po prostu odzew jest zawsze bardzo duży i to jest cudowne. Możemy więc wtedy zawieźć konkretne rzeczy pod inny adres, gdzie będą potrzebne albo do punktu zbiórki.

CZYTAJ TAKŻE Wrocław pomaga Ukrainie nawet w szkołach. Trwa wielka zbiórka darów. "Dla dzieci pomoc jest oczywista"

- Myślę, że powinniśmy się nastawić na to, że ta pomoc będzie konieczna jeszcze jakiś okres. Z czasem może się okazać, że jedne rzeczy będą bardziej potrzebne niż inne, więc warto orientować się na bieżąco w punktach zbiórek czego najbardziej brakuje. Wystarczy zadzwonić i zapytać.

Wojna na Ukrainie. Punkt pomocy dla matek z dziećmi

Przy ul. Legnickiej 21 działa punkt wsparcia dla matek z dziećmi . Można tu przynieść środki higieny (podpaski, pieluchy, chusteczki nawilżające i higieniczne, szczoteczki do zębów itd.), talki, żele pod prysznic, szampony, kremy do pielęgnacji, kaszki, mleka dla niemowląt, obiadki w słoiczku, ubrania dla kobiet i dzieci (w tym niemowląt), kurtki, swetry, śpioszki, bielizna (nowa), spodnie oraz wanienki i nocniki dla dzieci. "Prosimy o przynoszenie darów w kartonach" - apeluje obsługa punktu.

Zbiórka darów dla uchodźców
Zbiórka darów dla uchodźców  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

W tym miejscu wszystkie wyżej wymienione rzeczy są także wydawane osobom potrzebującym. Na miejscu obecni są ukraińscy wolontariusze.

Punkt przy Legnickiej 21 jest czynny codziennie w godz. 8-20. Numery kontaktowe: +48 606 856 691, +48 695 142 179 i ukraiński +48 727 062 158.

Wojna na Ukrainie. Tu można zostawiać dary: Centrum Sektor 3

W miejską akcję pomocy Ukrainie i uchodźcom wojennym z tego kraju włączyła się też Fundacja Umbrella prowadząca Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Uruchomiła ona Punkt Przyjęć Darów na terenie Zajezdni przy ulicy Legnickiej 65 .

Można tu oddać żywność długoterminową (makaron, ryż, konserwy itd.), nieużywane śpiwory oraz koce, środki higieny osobistej (np. pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, podpaski itp.), świece, baterie, zapalniczki i apteczki z wyposażeniem ratunkowym, ale bez leków.

CZYTAJ TAKŻE Uchodźcy z Ukrainy będą za darmo jeździć pociągami, tramwajami, autobusami i trolejbusami

Punkt znajduje się przy ul. Legnickiej 65, wjazd od Legnickiej oraz od ul. Lutra. Telefon kontaktowy 71 359 75 00, e-mail biuro@fundacja-umbrella.org.pl. W tym tygodniu dary można przynosić we wtorek w godz. 12-20, w środę od 11 do 20, a w czwartek i piątek od godz. 10 do 20. Dodatkowo całodobowy punkt przyjęcia darów otwarty będzie w PPM Zajezdnia (ten sam budynek - ul. Legnicka 65).

Wojna na Ukrainie. Tu można zostawiać dary: Czasoprzestrzeń

Trzeci punkt zbiórki darów działa w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3 . To punkt całodobowy, mieści się w budynku biurowym na parterze.

W Czasoprzestrzeni przyjmowane są żywność długoterminowa (makaron, ryż, konserwy itd.), nowe śpiwory i koce, materace dmuchane, łóżka polowe, karimaty, środki higieny osobistej (papier toaletowy, podpaski, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe), bielizna, skarpetki, koszulki, ręczniki, klapki, powerbanki, baterie, apteczki (bez leków. "Prosimy nie dostarczać przedmiotów spoza tej listy" - pisze obsługa.

Zbiórka na rzecz Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne
Zbiórka na rzecz Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne  Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

"Można również wpłacać pieniądze na nasze konto, z którego finansujemy zakupy najpotrzebniejszych rzeczy. Darowizny prosimy wpłacać na wyodrębnione w tym celu konto 66 1090 2398 0000 0001 1604 1337, Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, ul. Henryka Probusa 9/4, 50-242 Wrocław.

Wojna na Ukrainie. Butle, palniki, naczynia...

Zbiórkę dla Ukrainy ogłosił też marszałek województwa dolnośląskiego. Punkt przyjmowania darów działa w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Walońskiej 3 od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

To możemy dostarczać palniki turystyczne wielopaliwowe i gazowe, butle gazowe od 450 ml na jeden cylinder 5 butli, butle wielopaliwowe 1000 ml w ilości 2 cylindry na 1 palnik wielopaliwowy, butle przemysłowe z palnikami po 15 sztuk z zapasowymi butlami, palniki termiczne, zestawy naczyń wielorazowych (sztućce, talerz, mały garnek), naczynia jednorazowe i kanistry na wodę o pojemności 10 i więcej litrów.

CZYTAJ TAKŻE Wojna na Ukrainie. Prof. Ruchniewicz: Koniec świata, jaki znamy. Niemcy w szoku, zmieniają politykę [ROZMOWA]

Przyjmowane są też karimaty, śpiwory, materace, koce, komplety pościeli, taśma klejąca i samoprzylepna, latarki, baterie alkaliczne AA i AAA, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne.

Wolontariusze czekają też na mydło naturalne, proszki do prania, szampony, pastę i szczoteczki do zębów, płyn do mycia naczyń i do czyszczenia łazienek, zgrzewki papieru toaletowego, chusteczki wilgotne, podpaski, pampersy dla dzieci (do 5 miesięcy), wkładki higieniczne dla starszych osób, ręczniki z mikrofibry, płatki i patyczki kosmetyczne, grzebienie, gąbki do mycia naczyń, płyny antyseptyczne i ręczniki papierowe, a także duże pudła kartonowe.

"Prosimy o dostarczanie wyłącznie artykułów i materiałów z listy. Prosimy nie dostarczać odzieży i produktów żywnościowych" - piszą organizatorzy zbiórki.

Lista jest na bieżąco aktualizowana w porozumieniu m.in. z Konsulatem Generalnym Ukrainy. Dary są codziennie transportowane do magazynów centralnych.

 Więcej informacji na temat zbiórek i sytuacji dotyczących Ukraińców we Wrocławiu na www.wroclaw.p l. W sprawie miejskich punktów zbiórek można dzwonić pod numery 600 908 512 i 506 406 876.

"Wyborcza" Wrocław też zbiera dary

Zapraszamy Państwa też do naszej redakcji. Przyłączyliśmy się do akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od poniedziałku, 28 lutego, na pl. Solnym 2/3  zbieramy dary dla potrzebujących.

Nasz punkt działa codziennie od godziny 12 do 16. Najbardziej potrzebne są: 

 • mleko dla dzieci od 11 miesięcy w górę 
 • pampersy 
 • żywność długoterminowa: ryż, makarony, konserwy, kasze 
 • ubrania: swetry, kurtki - najlepiej nowe 
 • gry planszowe - najlepiej nowe 
 • środki higieniczne: żel do mycia, pasta do zębów, podpaski, szczotka do zębów, grzebienie.  

Wszystkie dary wspomogą miejską akcję pomocy obywatelom Ukrainy, którzy po agresji Rosji uciekają przed wojną.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem