Na Politechnice Wrocławskiej studiuje ponad 300 studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy. Z powodu inwazji Rosji zamiast tradycyjnego balu zorganizowano aukcję charytatywną, by im pomóc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasza relacja: Wojna na Ukrainie. Piąty dzień. Ukraińcy walczą o Kijów

W związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie, zamiast corocznego Charytatywnego Balu Politechniki Wrocławskiej odbyła się aukcja na rzecz ukraińskich studentów.

- Jestem wstrząśnięty ogromem zła, które spotyka waszą ojczyznę. Trudno mi sobie wyobrazić, co teraz przeżywacie, myśląc o swoich bliskich, o swoim kraju. Chcę was zapewnić, że w obliczu bezprecedensowego ataku Rosji na Ukrainę możecie liczyć na wsparcie społeczności Politechniki Wrocławskiej - mówił rektor prof. Arkadiusz Wójs.

I dodawał: - Pamiętajcie, że Politechnika to nie tylko miejsce, gdzie studiujecie i pracujecie, to miejsce, gdzie macie przyjaciół. Zgłaszajcie swoje potrzeby waszym dziekanom, profesorom i mnie. Postaramy się wam pomóc najlepiej, jak umiemy. Wszyscy solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami.

WOJNA NA UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO

Wojna na Ukrainie. Aukcja na Politechnice Wrocławskiej

Obecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje blisko 320 studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy. W piątek 25 lutego senat uczelni przyjął uchwałę potępiającą rosyjski atak na Ukrainę. A dzień później odbyła się charytatywna aukcja.

Można było wylicytować m.in. grafikę prof. Przemysława Tyszkiewicza, portret Stanisława Lema z jego własnoręcznym podpisem, rzeźbę Tomasza Urbanowicza oraz przedmioty przekazane m.in. przez prezydenta Wrocławia, marszałka i wojewodę, a także rektorów Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W aukcji, która odbyła się w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej, wzięło udział ponad 130 osób. Licytację prowadzili rektor, prof. Arkadiusz Wójs i Anna Geryn, redaktorka naczelna Akademickiego Radia Luz.

Na licytację trafiło 26 przedmiotów, a dzięki hojności gości udało się za nie uzyskać ponad 195 tys. zł. Najwyższą kwotę w licytacji osiągnął obraz Wacława Sporskiego "Narodziny cywilizacji". Sporski ukończył Państwową Szkołę Plastyczną im. A. K. Glebowa w Mińsku. Wystawiał m.in. w Holandii, Japonii i Polsce.

To "artysta zainteresowany otaczającym światem, ludźmi, filozofią", który tworzy dzieła "wyjątkowe, baśniowe, na pograniczu jawy i snu" - jak podaje dom aukcyjny  Art in house .

Obraz 'Narodziny cywilizacji'
Obraz 'Narodziny cywilizacji'  Wacław Sporski

Wysoko sprzedały się także rzeźby "Profesorka" i "Doktorantka" autorstwa Tomasza i Konrada Urbanowiczów, architektów, artystów i designerów, twórców wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze.

Jeszcze przed rozpoczęciem aukcji uczelni udało się zebrać 75 tys. zł.  Środki na ten cel wpłaciły Impel, KGHM, Elektrotim, fundacja Empiria i Wiedza oraz Nalco Polska. Po zakończeniu licytacji dodatkowe środki przeznaczyli prywatni darczyńcy.

W sumie Politechnika Wrocławska zebrała ponad 275 tys. zł.

Czytaj też: "Wyborcza Wrocław" pomaga uchodźcom z Ukrainy. Dary można przynosić do naszej redakcji

Charytatywny Bal Politechniki Wrocławskiej

Charytatywny Bal Politechniki Wrocławskiej w tym roku się nie odbył, ale stypendia dla niepełnosprawnych studentów zostaną przyznane - w tym roku fundusz stypendialny to około 200 tys. zł.

Na Politechnice Wrocławskiej uczy się ponad 330 studentów z niepełnosprawnościami. Mogą korzystać z pomocy asystenta edukacyjnego, wypożyczalni sprzętu ułatwiającego naukę, zastępczych zajęć sportowych czy dodatkowych zajęć z języków obcych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem