Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Kolejne spółki kolejowe wprowadziły bezpłatne przejazdy dla uchodźców. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują do niedzieli, 6 marca. Jak dodają KD, w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

- Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim oraz gotowość do udzielenia pomocy. Jednym z działań jest umożliwienie bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich obywatelom ukraińskim – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Wojna na Ukrainie. Uchodźcy koleją za darmo

Również Koleje Mazowieckie wprowadziły darmowe przejazdy dla Ukraińców i to aż do 25 marca. Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

Koleje Śląskie także zapewniają darmowy przejazd pociągami na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Pociąg Kolei ŚląskichPociąg Kolei Śląskich Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Podobną decyzję podjęły Koleje Małopolskie. - Od dzisiaj do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami i autobusami linii dowozowych uruchamianymi przez Koleje Małopolskie. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie - czytamy na stronie KM.

Również największy przewoźnik, czyli Polregio wprowadził darmowe przejazdy, a do tego planuje uruchomienie dodatkowych połączeń z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla i Medyki do Krakowa. 

- Dramatyczna sytuacja na Ukrainie sprawia, że nie możemy przejść obok tych wydarzeń obojętnie. Dlatego uruchamiamy dla obywatelek i obywateli Ukrainy dodatkowe darmowe pociągi, aby mogli bezpiecznie przemieścić się z terenów dotkniętych wojną – informuje Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Dla obywateli Ukrainy darmowy jest również przejazd pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Wcześniej nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii TLK i IC na terenie Polski.

Czytaj też: Autokary odjeżdżające z Wrocławia zapełnione do ostatniego miejsca. Ukraińcy próbują wrócić do ojczyzny

Wojna na Ukrainie. Gdzie uchodźcy za darmo pojadą tramwajem lub autobusem?

Nie wprowadzono darmowego przejazdu w MPK Wrocław (wymagałoby to zmiany uchwały rady miejskiej), jednakże kontrolerzy mają nie wystawiać opłat dodatkowych.

- Nasi kontrolerzy biletów wstrzymają się od wystawiania uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy wezwań do zapłaty za brak ważnego biletu - podało na stronie internetowej MPK Wrocław.

Darmowa komunikacja jest za to w Warszawie oraz w aglomeracji warszawskiej.

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską - stwierdził prezydent Rafał Trzaskowski.

Bezpłatne przejazdy uchwalono również w Wałbrzychu.

- Prezydent Roman Szełemej w porozumieniu z radnymi rady miejskiej Wałbrzycha podjęli decyzję o możliwości bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy, na podstawie paszportu - poinformował Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Czytaj też: Piłkarze Śląska i Zagłębia przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Na boisku mało emocji i zero bramek

W Krakowie zwolnienie obejmie uchodźców.

- Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie - napisano na stronie MPK Kraków.

Darmowe przejazdy autobusami i trolejbusami zapewniono również w Lublinie.

- Na najbliższej sesji rady miasta (3 marca) zostanie przedstawiony projekt uchwały zapewniającej nieodpłatne przewozy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Do wejścia w życie uchwały kwestie te reguluje zarządzenie prezydenta - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Trolejbusy wyposażone w baterie umożliwiające jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnejTrolejbusy wyposażone w baterie umożliwiające jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnej JAN RUSEK

W Trójmieście (ZKM Gdynia, ZTM Gdańsk) bezpłatne przejazdy autobusem, trolejbusem lub tramwajem przewidziane zostały dla migrantów wojennych z obywatelstwem ukraińskim. Będą się odbywały na podstawie paszportu ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 r., karty pobytu uchodźcy lub tymczasowego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Zwolnienie z opłat dla obywateli Ukrainy uchwalone zostało również w aglomeracji górnośląskiej (Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.