Atak Rosji na Ukrainę. Wszystkie spółki kolejowe w Polsce zdecydowały o darmowych przejazdach dla obywateli Ukrainy. Zwolnienia z opłat dla uchodźców przyjęła też część miejskich zakładów autobusowych, trolejbusowych czy tramwajowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Kolejne spółki kolejowe wprowadziły bezpłatne przejazdy dla uchodźców. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują do niedzieli, 6 marca. Jak dodają KD, w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

- Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim oraz gotowość do udzielenia pomocy. Jednym z działań jest umożliwienie bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich obywatelom ukraińskim – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Wojna na Ukrainie. Uchodźcy koleją za darmo

Również Koleje Mazowieckie wprowadziły darmowe przejazdy dla Ukraińców i to aż do 25 marca. Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

Koleje Śląskie także zapewniają darmowy przejazd pociągami na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Pociąg Kolei Śląskich
Pociąg Kolei Śląskich  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Podobną decyzję podjęły Koleje Małopolskie. - Od dzisiaj do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami i autobusami linii dowozowych uruchamianymi przez Koleje Małopolskie. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie - czytamy na stronie KM.

Również największy przewoźnik, czyli Polregio wprowadził darmowe przejazdy, a do tego planuje uruchomienie dodatkowych połączeń z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla i Medyki do Krakowa. 

- Dramatyczna sytuacja na Ukrainie sprawia, że nie możemy przejść obok tych wydarzeń obojętnie. Dlatego uruchamiamy dla obywatelek i obywateli Ukrainy dodatkowe darmowe pociągi, aby mogli bezpiecznie przemieścić się z terenów dotkniętych wojną – informuje Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Dla obywateli Ukrainy darmowy jest również przejazd pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Wcześniej nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii TLK i IC na terenie Polski.

Czytaj też: Autokary odjeżdżające z Wrocławia zapełnione do ostatniego miejsca. Ukraińcy próbują wrócić do ojczyzny

Wojna na Ukrainie. Gdzie uchodźcy za darmo pojadą tramwajem lub autobusem?

Nie wprowadzono darmowego przejazdu w MPK Wrocław (wymagałoby to zmiany uchwały rady miejskiej), jednakże kontrolerzy mają nie wystawiać opłat dodatkowych.

- Nasi kontrolerzy biletów wstrzymają się od wystawiania uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy wezwań do zapłaty za brak ważnego biletu - podało na stronie internetowej MPK Wrocław.

Darmowa komunikacja jest za to w Warszawie oraz w aglomeracji warszawskiej.

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską - stwierdził prezydent Rafał Trzaskowski.

Bezpłatne przejazdy uchwalono również w Wałbrzychu.

- Prezydent Roman Szełemej w porozumieniu z radnymi rady miejskiej Wałbrzycha podjęli decyzję o możliwości bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy, na podstawie paszportu - poinformował Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Czytaj też: Piłkarze Śląska i Zagłębia przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Na boisku mało emocji i zero bramek

W Krakowie zwolnienie obejmie uchodźców.

- Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie - napisano na stronie MPK Kraków.

Darmowe przejazdy autobusami i trolejbusami zapewniono również w Lublinie.

- Na najbliższej sesji rady miasta (3 marca) zostanie przedstawiony projekt uchwały zapewniającej nieodpłatne przewozy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Do wejścia w życie uchwały kwestie te reguluje zarządzenie prezydenta - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Trolejbusy wyposażone w baterie umożliwiające jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnej
Trolejbusy wyposażone w baterie umożliwiające jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnej  JAN RUSEK

W Trójmieście (ZKM Gdynia, ZTM Gdańsk) bezpłatne przejazdy autobusem, trolejbusem lub tramwajem przewidziane zostały dla migrantów wojennych z obywatelstwem ukraińskim. Będą się odbywały na podstawie paszportu ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 r., karty pobytu uchodźcy lub tymczasowego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Zwolnienie z opłat dla obywateli Ukrainy uchwalone zostało również w aglomeracji górnośląskiej (Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chyba lekka przesada, na podstawie samego paszportu? Ci, którzy w Polsce pracuja i mieszkają od dawna tez maja paszporty i co, zarabiając tutaj maja się łapać na krzywy ryj? Nie mam nic przeciwko darmowym przejazdom dla uchodźców, ale nie wiem czy pójście droga, ze sam paszport wystarcza to najlepsze rozwiązanie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bardo dobra wiadomość . Tylko proszę GW o informacje dla naszych Ukraińskich przyjaciół: będzie jakaś karta przesiedleńca , bilet wielokrotny czy jak to ma działać ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Górny Śląsk: ZTM już uchwalił - tylko GW nie pozwoliła zamieścić linku do źródła :-(
  @emig341
  Od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). 28 ?????? ??? ????????? ??????? ?????? ??????????? ????????????? ??????? ??????????? ????????????? ?????????? ??????????? (ZTM).

  Poniżej link do tego komunikatu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii:

  www.metropoliaztm.pl/pl/s/metropolia-dla-ukrainy-bezplatna-komunikacja-miejska-ztm-dla-obywateli-ukrainy-aglomeraciya-dlya-ukrayini-bezkoshtovnij-gromadskij-transport-dlya-gromadyan-ukrayini
  już oceniałe(a)ś
  1
  0