Sofiia Baianova, współpracowniczka Fundacji Ukraina oraz Instytutu Praw Migrantów, tłumaczka i dziennikarka: Jak przy każdej wojnie bardzo istotne jest wsparcie finansowe. Prowadzonych jest wiele zbiórek, ale warto uważać na fikcyjne organizacje i strony, które się mogą pojawiać. Instytut Praw Migrantów opublikował listę oficjalnych inicjatyw wspierających Siły Zbrojne Ukrainy pieniędzmi, sprzętem i lekami.
Jedną ze zbiórek prowadzi Narodowy Bank Ukrainy. Otworzył specjalne konto do zbierania funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. Konto jest wielowalutowe i przeznaczone zarówno do przelewu środków od międzynarodowych partnerów i darczyńców - w walucie obcej (dolary amerykańskie, euro, funty brytyjskie), jak i od firm i obywateli ukraińskich - w walucie krajowej. Numer oficjalnego konta specjalnego to: UA843000010000000047330992708.
CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Dzień drugi: piątek 25 lutego [RELACJA NA ŻYWO]
- Ważne jest wsparcie ludzkie. Warto zapytać znajomego Ukraińca, czy czegoś nie potrzebuje. Ja sama otrzymałam pierwszego dnia wojny 30 takich zapytań. To był dla mnie ważny gest.
Na razie nie powstała jeszcze lista miejsc noclegowych, gdzie takie osoby we Wrocławiu będą przyjmowane. Wiem, że jest przygotowywana.
Wrocławianie sami proponują, że udzielą potrzebującym gościny. Zgłaszają się, że mogą kogoś zabrać samochodem spod granicy. To bardzo potrzebne, bo na Ukrainie mężczyźni w wieku od 18 lat nie są wypuszczani z kraju. Natomiast takie wsparcie jest potrzebne dla kobiet i dzieci.
Inicjatywa Matki na Granicę organizuje również zbiórkę darów rzeczowych dla uchodźców, m.in. chemii i ubrań.
Pomoc jest organizowana oddolnie, ale też instytucjonalnie. Instytut Praw Migrantów i WroMigrant będą udzielać Ukraińcom pomocy związanej z legalizacją pobytu i pracy w Polsce, sprawami urzędowymi, edukacją, opieką medyczną i ogólnie życiem codziennym.
Ukraińcy w Polsce mogą się ubiegać o międzynarodową ochronę i wtedy otrzymują status uchodźcy. Prawnicy zalecają jednak, by przyjeżdżać jako migrant ekonomiczny, bo według prawa uchodźcy przez pół roku nie mogą legalnie podjąć pracy. Dotyczy ich też szereg innych ograniczeń, choć w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone nowe regulacje prawne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dolny Śląsk gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wrocław może przyjąć nawet kilka tysięcy osób
Na granicy wprowadzono ułatwienia dla uchodźców. Dzieci nie muszą mieć paszportów zagranicznych, dorośli również, wystarczy, że mają potwierdzenie tożsamości. Ukraińcy mogą też zabrać swoje domowe zwierzęta, nawet jeśli nie mają dokumentów weterynaryjnych.
- Tak, potrzebna jest pomoc wolontariacka dotycząca m.in. tłumaczeń, zakwaterowania dla uchodźców, pomocy psychologicznej oraz wszelkich innych form wsparcia. Dzięki formularzowi możemy te kwestie lepiej skoordynować.
Na razie wiele osób nie wie, gdzie szukać pomocy. Inni z kolei - gdzie ją oferować. Ta pomoc dopiero się tworzy.
W pierwszą noc po inwazji rosyjskiej na Ukrainę wielu z nas nie mogło spać. Nikt nie wiedział, co będzie rano. Nie mamy pojęcia, ile to wszystko potrwa, jak długo uchodźcy będą przebywać we Wrocławiu, jak duża pomoc będzie potrzebna. Na razie to wszystko to jeden wielki znak zapytania.
- Było wielkie zaskoczenie, ale też bardzo dużo paniki, bo trzeba pamiętać, że to wojna również informacyjna. Rozpowszechnianych jest wiele fake newsów.
Jednak jest w nas waleczny duch. Jesteśmy dobrej myśli. Wierzymy, że dobro zwycięży.
***
W ramach odpowiedzi na czwartkowy atak Rosji na naszego wschodniego sąsiada Fundacja Ukraina ogłasza nabór wolontariuszy skierowany do mieszkańców Wrocławia, którzy gotowi będą zaangażować się w pomoc osobom dotkniętym wojną. Wolontariusze będą mogli działać online lub offline. Działania pomocników fundacji organizował będzie koordynator w ramach grup roboczych.
- Już w czwartek o 5.30 podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu akcji zgłoszeń chętnych wolontariuszy. To było naturalne - mówi Julia Anajeva, specjalistka ds. imigrantów z fundacji.
Potrzebni są specjaliści kompetentni w zakresie tłumaczeń oraz poradnictwa psychologicznego. Nowi pomocnicy mogą również wesprzeć działania w zakresie logistyki lub zapewnić uchodźcom nocleg. Potencjalny wolontariusz może określić preferowane pole pomocy w specjalnym formularzu Fundacji Ukraina.
- Nie mamy żadnych wymagań względem wolontariuszy. Każdy, kto chce pomóc, może nadesłać zgłoszenie - zachęca Julia Anajeva.
Pierwsi wolontariusze udali się już na granicę, aby pomóc w przetransportowaniu Ukraińców, którzy we Wrocławiu mają swoje rodziny. Organizatorzy odpowiadają na kolejne zgłoszenia z chęcią pomocy i analizują każdy nadesłany formularz.
- Zgłoszeń jest obecnie nawet więcej, niż trzeba, ponad 1000. Odezwiemy się jednak do każdego chętnego i jeśli nie teraz, to może w najbliższym czasie potrzebna będzie pomoc kogoś ze zgłoszonych. Być może inne fundacje i projekty będą również potrzebować wolontariuszy - dodaje przedstawicielka fundacji.
Obecnie trwają rozmowy między fundacją a prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim. Uzgadniane są warunki, na jakich miasto i województwo wesprze oddolną inicjatywę. W pierwszej kolejności trwają prace nad zapewnieniem noclegu dla osób, które będą chciały schronić się we Wrocławiu.
Fundacja Ukraina działa od 2013 roku z inicjatywy konsula honorowego Ukrainy Grzegorza Dzika i ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Zajmuje się przede wszystkim pielęgnowaniem wielopłaszczyznowych stosunków polsko-ukraińskich oraz zapewnianiem pomocy obywatelom Ukrainy przebywających na terenie Rzeczpospolitej.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze