Rozpoczynamy plebiscyt "Szukamy Z這tych Gwiazd". Zach璚amy czytelnik闚 do wybrania wsp鏊nie z nami najlepszych inwestycji sfinansowanych przez Uni Europejsk.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcemy wspólnie z naszymi czytelnikami wybrać najważniejsze inwestycje unijne dla Dolnego Śląska. Głosowanie potrwa od 25 lutego do 6 marca na stronie: wroclaw.wyborcza.pl.

Inwestycje, które biorą udział w plebiscycie, wybraliśmy razem z czytelnikami, którzy przysłali nam swoje sugestie. Do wyboru jest 12 propozycji, z których można wybrać jedną.

Na liście projektów do wyboru znalazły się oczywiście sztandarowe komunikacyjne inwestycje aglomeracji wrocławskiej, takie jak Autostradowa Obwodnica Wrocławia, która była najdroższą inwestycją finansowaną z UE w historii Dolnego Śląska, czy wrocławskie inwestycje w sieć tramwajową.

Zdecydowaliśmy się na aż dwie propozycje kolejowe, bo na to szczególną uwagę zwracali nam czytelnicy. Rola kolei w regionie Dolnego Śląska jest coraz większa i nasza kraina wybija się spośród innych województw. Osobną rzeczą jest jednak zakup nowoczesnego taboru przez Koleje Dolnośląskie, a nieco odrębną remont torów i przywracanie zamkniętych tras (których przykładem jest tu czynna już linia kolejowa z Wrocławia do Jelcza, ale to oczywiście nie koniec, gdyż planowane jest do Sobótki, a w przyszłości również do Karpacza czy Świeradowa-Zdroju).

Na liście do wyboru znalazły się dwa projekty muzealne z Wrocławia, nadesłane nam przez panią Ewą Plutę z Muzeum Miejskiego. O kulturze czasem zapomina się, ale także ten obszar mocno zyskał na naszej obecności w Unii Europejskiej.

Zadbaliśmy także o równowagę geograficzną. Oprócz projektów z Wrocławia można także zagłosować na ciekawe i godne odwiedzenia miejsca z różnych części Dolnego Śląska - z Milicza, Wałbrzycha, Bolesławca, Jeleniej Góry (Cieplic) i Świdnicy.

Drogi rowerowe, na które również można zagłosować, łączą zaś różne miejscowości Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, położone przy dawnej trasie kolejki wąskotorowej - Wrocław, Trzebnicę, Prusice, Żmigród, Sułów czy Milicz. W przyszłości te trasy mają rozwinąć się w obejmującą cały Dolny Śląsk cyklostradę.

Czytelnicy, którzy znają też inne miasta i województwa, mogą do 6 marca zagłosować również w konkursach z innych regionów Polski, organizowanych przez inne oddziały "Wyborczej" na ich serwisach lokalnych.

embed
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem