Lechia Gdańsk - Śląsk 2:0. Wrocławianie zagrali mało agresywnie, popełniali proste błędy w defensywie i mieli tylko momenty przyzwoitej gry. To czwarta z rzędu porażka ligowa Śląska, który musi teraz patrzeć w dół tabeli, aby nie wplątać się w walkę o utrzymanie w Ekstraklasie.

Pierwszą część sezonu Śląsk zakończył trzema porażkami z rzędu (1:3 z Górnikiem Zabrze, 1:2 z Wartą Poznań oraz 0:2 z Cracovią) - w efekcie spadł aż na 10. miejsce w tabeli. To spore rozczarowanie, gdyż ambicje właścicieli i szefów wrocławskiego klubu są znacznie wyższe, chcą, aby zespół regularnie rywalizował w europejskich pucharach.

O tym, że zespół powinien prezentować się znacznie lepiej, mówił podczas konferencji prasowej trener Jacek Magiera. - Chcemy wrócić na dobre tory. Celem numer jeden była odbudowa mentalna i sportowa. Wiemy, że koniec roku był bardzo zły. Przerwa pozwoliła odpocząć, układ nerwowy funkcjonował zupełnie inaczej. Praca wykonana w Turcji i rozegrane sparingi mogą napawać optymizmem. Poprawki wprowadzone w funkcjonowanie zespołu pozwolą wejść na wyższy poziom - analizował szkoleniowiec.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław. Zasłużone prowadzenie gospodarzy

Przeciwko Lechii Śląsk zagrał już bez dwóch graczy, którzy wcześniej odgrywali kluczową rolę w ofensywie. Ofensywny pomocnik Mateusz Praszelik został wypożyczony do Hellas Verona, a napastnik Erik Exposito wkrótce zostanie sprzedany do jednego z klubów w Chinach.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 2:0. Jakub Kałuziński
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 2:0. Jakub Kałuziński  Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl

W pierwszej połowie lepiej prezentowała się Lechia. Akcje gospodarzy były szybsze i groźniejsze. Miejscowi na prowadzenie mogli wyjść po strzale z dystansu Flavio Paixao, ale świetnie interweniował Michał Szromnik. Ataki Lechii zakończyły się zdobyciem bramki. Po zagraniu z rzutu rożnego samotnie stojący Jakub Kałuziński z bliska głową wpakował piłkę do siatki i było 1:0 dla Lechii.

Śląsk w ofensywie długo był bezradny. Z posiadania piłki i akcji wrocławian niewiele wynikało. Dopiero w samej końcówce pierwszej połowy z ostrego kąta mocno uderzył Fabian Piasecki, jednak Dusan Kuciak wybił piłkę, a dobitka Roberta Picha była słaba i niecelna.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław. Fatalna passa wrocławian podtrzymana

Po przerwie Śląsk w bardzo podobny sposób stracił drugiego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego nikt w polu bramkowym nie przeciął lotu piłki, a stojący przy dalszym słupku Michał Nalepa trafił do siatki. Śląsk przegrywał 0:2 i zdesperowany trener Magiera w 64. minucie równocześnie dokonał trzech zmian: za Lewkota, Picha i Stigleca na boisko weszli Mączyński, Zylla i Quintana.

Śląsk rzucił się do ataków i mógł zmniejszyć straty. Najpierw Jastrzembski dośrodkował w pole karne, a uderzający Quintana trafił piłką w słupek. Chwilę później Zylla strzelił z dystansu, ale Kuciak przeniósł piłkę nad poprzeczką. Kolejną świetną sytuację miał Jastrzembski, który po rajdzie przez ponad połowę boiska uderzył z pola karnego, ale Kuciak ponownie świetnie się spisał i odbił piłkę.

W samej końcówce to Lechia miała lepsze okazje i powinna podwyższyć prowadzenie - na szczęście dla wrocławian nieskuteczny byli Zwoliński oraz Conrado. Jednak wynik nie zmienił się już i Lechia wygrała 2:0. Niestety, wrocławianie podtrzymali swoją złą, historyczną passę - Śląsk aż od 17 lat nie wygrał pierwszego meczu w rundzie wiosennej na wyjeździe. I tak było również teraz w Gdańsku.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 - Kałuziński (23.), 2:0 - Nalepa (57.)

Lechia: Kuciak - Conrado, Maloca, Nalepa, Stec - Gajos (76. Terrazzino), Kałuziński (76. Biegański), Kubicki - Durmus (87. Pietrzak), Flavio (87. Zwoliński), Ceesay(81. Koperski)

Śląsk: Szromnik - Verdasca, Golla, Bejger - Stiglec (64. Quintana), Schwarz, Lewkot (64. Mączyński), Janasik (82. Iskra) - Jastrzembski, Pich (64. Zylla) - Piasecki (82. Łyszczarz)