"Lex TVN". W niedzielę o godz. 19 na pl. Wolności we Wrocławiu rozpocznie się protest przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która dotyczy telewizji TVN.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

[AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 19 GRUDNIA]

Protesty przeciwko "lex TVN" zaplanowano w całym kraju w niedzielę. Odbędą się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Opolu, Kielcach, Krakowie, Katowicach i w wielu innych miastach.

Protesty przeciwko "lex TVN" na Dolnym Śląsku

We Wrocławiu już w piątek, po przegłosowaniu "lex TVN" w Sejmie, grupa działaczy organizacji demokratycznych protestowała na pl. Solnym, obok wrocławskiej siedziby TVN-u. Kolejną demonstrację zaplanowano na niedzielę o godz. 19, tym razem na pl. Wolności.

- Sprzeciwiając się bezprawiu, które stanęło u podstaw ustawy zwanej lex TVN, przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 r., spotykamy się w proteście w najbliższą niedzielę, 19 grudnia 2021 r. na placu Wolności we Wrocławiu - piszą organizatorzy.

- Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie - przekonują twórcy wydarzenia. Link TUTAJ.

Czytaj też: Lex TVN. "Zapytają was: gdzie byliście, gdy upadała demokracja?" Protest w obronie wolnych mediów

Kolejne miasta pojawiają się na mapie protestów. Obecnie na Dolnym Śląsku wiadomo o demonstracji, która ma się odbyć w Jeleniej Górze przed biurem PiS (ul. Krótka/Długa) również o godz. 19 oraz w Bolesławcu - o godz. 17 na Rynku. Protestować będzie również Zgorzelec (godz. 19, Krzyż Milenijny) oraz Legnica (godz. 18).

"Ta władza nie walczy z pandemią i inflacją. Ta władza walczy z wolnymi mediami i dostępem obywateli do informacji. Ta władza nie potrafi pozyskać dla obywateli miliardów z UE, za to potrafi narażać Polskę na miliardowe straty w wyniku utraty unijnych funduszy i nakładanych słusznie kar. Wrogiem tej władzy są podstawowe prawa obywatelskie. Wrogiem tej władzy jest każda Polka i każdy Polak świadomy swoich praw i nie godzący się na opresję. Ta władza dokonała kolejnego zamachu na wolność mediów i nasze prawo do rzetelnej, niezależnej informacji. Uchwalona w skandalicznym trybie i wbrew zasadom praworządności ustawa ograniczająca działalność wolnych mediów ma zapewnić tej złej władzy bezkarność" - informują organizatorzy protestu. Link TUTAJ.

Swoje protesty zapowiedzieli również aktywiści z Wałbrzycha (plac Magistracki pod Ratuszem, godz. 15), Świdnicy (Rynek, godz. 18) i Lubina (Rynek, godz. 19).

"Lex TVN" w Sejmie

W piątek PiS błyskawicznie przepchnął nowelizację ustawy medialnej przez Sejm - posiedzenie komisji kultury i głosowanie na sali plenarnej zajęło władzy niespełna półtorej godziny.

Ta ustawa pojawiła się w Sejmie znienacka, w lipcową noc. W sierpniu w atmosferze skandalu została uchwalona, a we wrześniu Senat ją odrzucił jako bubel prawny uderzający w nasze międzynarodowe interesy.

Czytaj też: "Lex TVN" w błyskawicznym tempie przyjęta w Sejmie. Opozycja: To złamanie prawa. USA: Jesteśmy skrajnie rozczarowani

W piątek PiS znalazł 229 głosów (PiS plus kukizowcy i poseł Mejza, który nie zdążył pójść na urlop) i przeforsował zapisy, które spowodują, że Amerykanie będą musieli pozbyć się większości udziałów w Grupie TVN na rzecz właściciela z Unii Europejskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie wypada tam nie byc. Ale Polacy rodacy maja w dupie i przyzwoitość, i wolność. Bardzo dużą grupe nie obchodzi to co wyrabia rządzący. Wiedza, co wyrabia, ale dopóki jest piwo, publiczna i socjal, i w rynku jarmark, to styka. I ta prosta konstrukcja dotyka także tych, którym wydaje się, że pragną więcej, ze są madrzejsi, piękniejsi, wykształceni, że pachną lepiej i się lepiej ubierają, no lepsi..., i juz. A taka sama banda matolow i konformistów. Psieją ludzie.
  @kazaczok
  taki to naród jest. Widzisz go w biedronkach, w lidlach, te wąsy, tipsy, klapki i skarpetki, wywalone brzuchy, dziary, tematy rozmów.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Protestować owszem trzeba ale ... jak mawiał kiedyś dawno temu pewien klasyk każdy obywatel zawsze ma dobry powód by ... siedzieć cicho. Nie oszukujmy się kochani.
  Przyjdzie garstka osób tych co zawsze no i może pani Lempart z megafonem. Trochę głośnych przemówień i to wszystko.
  Jak mawiają złośliwi więcej będzie kulsonów niż protestujących.
  Obym nie napisał w złą godzinę - atmosfera robi się taka jak pod koniec 1982 roku. Ludzie są zmęczeni i nie chcą protestować. Dziś natomiast przynajmniej mamy gwarancję że "nie wejdą".
  @bystrzak.obser
  ludzie nie chcą protestować, bo są pełne półki, a robotnicy mają na piwko i zagrychę. Rewolucję zawsze robi klasa robotnicza, strajki i łomy. Plakaciki nie robią na władzy wrażenia. Już to przerabialiśmy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  ZABIERZ POLSKĄ FLAGĘ !Musimy odbić hymn, flagę biało- czerwoną, Trybunał, Sąd Najwyższy, Prokuraturę, Szkoły, Wojsko, Policję.........,MEDIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Oczywiście idę jak zwykle, choć bez wiary, że to coś zmieni. Nie potrafimy zachęcić, albo skłonić młodych; oto nasza klęska.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0