Choinka Dobroczyńców 2021. - We Wrocławiu brakuje placów zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością - opowiadają rodzice. Kolejne firmy włączają się w naszą wspólną świąteczną akcję, której celem jest jego budowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcielibyśmy, by nowy plac zabaw powstał przy przedszkolu i ośrodku dla dzieci i młodzieży ze sprzężoną niepełnosprawnością przy ul. Horbaczewskiego – to miejsce utworzone z inicjatywy rodziców, którzy kilkanaście lat temu wspólnie założyli fundację „Potrafię Pomóc". Dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną, wadami rozwojowymi i rzadkimi chorobami genetycznymi otrzymują tu fachową i skoordynowaną opiekę. Plac zabaw „odziedziczyły" jednak po dzieciach pełnosprawnych.

Choinka Dobroczyńców 2021. Huśtawki na zamkniętych osiedlach

Dorota Kostrzewa jest matką ośmioletniego Nikodema, jednego z przedszkolaków. - Młodsza córka szybko nauczyła się chodzić, wtedy Nikodem pierwszy raz zapytał: „Mamo, a czemu ja nie potrafię?" - opowiada.

W przydomowym ogrodzie na Żernikach ustawili mu na cegłach starego gokarta.

- Mamy szczęście, że dostaliśmy się do ośrodka, ponieważ takich miejsc brakuje – mówi Magdalena Milusz, mama 5-letniej Mai. Dziewczynka urodziła się z niedotlenieniem w ciąży bliźniaczej (jej siostry nie udało się uratować) i nie może nawet samodzielnie siedzieć. - Z naszego balkonu na Stabłowicach widzimy plac zabaw, ale niczego za bardzo tam dla nas nie ma. Maja może się huśtać na tzw. bocianim gnieździe, kiedy wyciągnę ją z wózka, ale w naszej okolicy takie huśtawki są tylko na grodzonych i zamkniętych osiedlach.

Choinka Dobroczyńców 2021
Choinka Dobroczyńców 2021  Fot. Studio GW

Choinka Dobroczyńców. Nowy plac zabaw

Projekt nowego placu zabaw dla dzieci z ośrodka przy Horbaczewskiego jest już gotowy. Zakłada m.in. stworzenie huśtawki, karuzeli oraz piaskownicy dostępnej dla dzieci na wózkach, a także ścieżki sensorycznej dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Magdalena Mazur, wicedyrektorka ośrodka: - Poszczególne urządzenia można kupować osobno: tak, by modernizację prowadzić stopniowo, w miarę możliwości.

Do akcji włączają się firmy i instytucje, które wykupują oznaczoną swoim logotypem bombkę, dzwonek lub gwiazdę na naszej Choince Dobroczyńców, i w ten sposób wspierają jego budowę. Choinkę publikujemy co piątek w „Tygodniku Wrocław", a także na portalu wroclaw.wyborcza.pl. Do wspólnej akcji przyłączyły się już firmy: Młyn Maria, Vorkwerk, Orpea Group, Temar Deweloper, Medfemina, Polski Związek Firm Deweloperskich – oddział we Wrocławiu, Grupa Komunikacja+, SDZLEGAL Schindhelm Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. J., Strategiczni.pl oraz Epi.

Darczyńcy mogą zgłaszać się do nas do 20 grudnia. Informacje dla firm i instytucji chcących wziąć udział w akcji tel. +48 507 094 822 lub e-mail: reklama@wroclaw.agora.pl.

Logo Fundacji 'Potrafię pomóc'
Logo Fundacji 'Potrafię pomóc'  fot. Materiały prasowe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem