Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zlokalizowany w samym sercu miasta Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu już kilka lat temu uważany za był jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie. Zachwycał się nim amerykański serwis "The Huffington Post", a niemiecki dziennik "Die Welt" uznał za jeden z kilku najpiękniejszych na starym kontynencie. 

Amerykanie przyrównali go do organizowanego od prawie 450 lat jarmarku w Strasburgu czy słynnych jarmarków we Frankfurcie i Norymberdze. Niemcy natomiast umieścili go wśród pięciu najpiękniejszych, tuż obok jarmarku w Puerto Portals na Majorce czy bożonarodzeniowej wioski w Brighton w Anglii.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu - co można kupić

Choinka, domki z rękodziełem, budki ze smakołykami, karuzele, rollercoastery wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego mieszczą się wokół Rynku, stoją także na ulicach Świdnickiej i Oławskiej oraz na placu Solnym.

Na jarmarku we Wrocławiu można kupić oryginalne regionalne produkty spożywcze, np. sery z Włoch i Holandii, Szwajcarii, Grecji, turecką baklavę i chałwę, dania z Niemiec, podlaskie wędliny, podhalańskie oscypki, nalewki, wina, czekolady, pierniki, praliny i kołacze, miody.

Wrocław. Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 - tak prezentuje się widziany z góryWrocław. Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 - tak prezentuje się widziany z góry Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz: Potrawy z różnych części świata na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu. Co można kupić?

Tradycyjnie na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu można też coś zjeść. Są np. gofry, dania z grilla, kluski, bigos, chleb ze smalcem, barszcz, żurek, naleśniki czy langosz.

Są też wyroby rękodzielnicze, np. biżuteria, ceramika, ozdobne elementy wyposażenia domu – lampy, witraże, naczynia, pościel, wyroby z wełny. A także produkty ekologiczne m.in. wyroby z pyłku kwiatowego, konfitury, oleje, kawy, produkty z soli himalajskiej oraz kosmetyki naturalne i owoce w czekoladzie.

Zobacz też: Prezentowe hity na Jarmarku Bożonarodzeniowym 2021 we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy w epidemii koronawirusa

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy od lat jest też jedną z największych atrakcji miasta zimą. Co roku odwiedzają go tłumy. Tłoczno jest tu szczególnie w weekendy. W 2021 r. z powodu epidemii koronawirusa jarmark ograniczony jest wyłącznie do handlu. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa nie odbywają się koncerty i występy na scenie, nie są również organizowane parady świąteczne i warsztaty dla dzieci.

Nawet rozświetlenie choinki odbyło się po cichu, dzień przed terminem. "Z powodów oczywistych nie zwoływaliśmy się na jej rozświetlenie. Proszę to zrozumieć i uszanować. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz, w bezpiecznych warunkach, będzie okazja, by to wspólnie zrobić. Póki co taki czas" – napisał w czwartek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wrocław. Jarmark Bożonarodzeniowy - godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu potrwa do końca roku - do 31 grudnia, włącznie z nocą sylwestrową. Stoiska na jarmarku czynne są codziennie w godz. 10-21 (stoiska będą nieczynne tylko w Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia). W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, stoiska będą czynne od godz. 13. 31 grudnia 2021 r. (sylwester) sprzedaż ma się odbywać do godz. 17, ale wybrane stoiska będą czynne do 1 stycznia 2022 r. do godz. 3.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.