Grand Press 2021. Dziennikarka wrocławskiej "Gazety Wyborczej" Joanna Dzikowska została nominowana do nagrody Grand Press za wywiad z himalaistą Wojciechem Kurtyką.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W kategorii Wywiad jury konkursu Grand Press 2021 nominowało do finału siedem prac. Wśród nich znalazły się trzy rozmowy autorów "Gazety Wyborczej", w tym wywiad Joanny Dzikowska z himalaistą Wojciechem Kurtyką. Nominowane materiały (w kolejności alfabetycznej według nazwisk autorów):

 • „Himalajska ruletka" – Joanna Dzikowska („Gazeta Wyborcza")
 • „Układ się rozpada" – Rafał Kalukin („Polityka")
 • „Borys Budka: Sorry, ale nie jestem rewolucjonistą. Wygramy wybory przy urnach" – Tomasz Kwaśniewski („Gazeta Wyborcza")
 • Cykl „Rzeczpospolita Kościelna" – Magdalena Rigamonti (Tok FM)
 • „Rosjanie nas penetrują" – Donata Subbotko („Wolna Sobota – Gazeta Wyborcza")
 • „A ty musisz codziennie wracać do szkoły i nieważne, że tam każdego dnia w środku umierasz" – Justyna Suchecka-Jadczak (Tvn24.pl)
 • Cykl „MSZ od środka" – Robert Walenciak („Przegląd")

Wywiad z Wojciechem Kurtyką o polskim himalaizmie

- Program budowania chwały narodowej przekształcił się w program zagłady narodowej - mówił o polskim himalaizmie Wojciech Kurtyka. I dowodził, że polski himalaizm - czy raczej "spektakl robót wysokościowych" - ma na koncie igrzyska śmierci i przemilczane oszustwa wspinaczkowe. Wśród przykładów wymienił m.in. konflikt dotyczący drogi na wschodniej ścianie Dhaulagiri, którą wytyczył w 1980 roku.

- Wielicki przeszedł ścianę dziesięć lat później w 1990. Kiedy zaprezentował ową „drogę Wielickiego", zdębiałem. Sprytny wybieg polegał na tym, że wrysował na zdjęciu tę niby swoją drogę z roku 1990 pół centymetra obok naszej linii - mówił Kurtyka. Wspominał także o kontrowersjach, jakie budzi w środowisku uznanie wejścia Wandy Rutkiewicz na Annapurnę - jej fotografie ze szczytu różnią się od tych, które zrobiono później.

Wyliczał też śmiertelne wypadki i próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, kto był za nie odpowiedzialny i czy można było ich uniknąć. Mówił o śmierci Józefa Koniaka na Annapurnie czy Tadeusza Piotrowskiego na K2.

Rozmowa spowodowała reakcję środowiska wspinaczkowego. Odpowiedział m.in. Krzysztof Wielicki.

- Ryzyko jest wpisane w alpinizm. Każdy z nas przyjmuje do wiadomości, że może zginąć - mówił na łamach "Wyborczej" w rozmowie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim.

Piotr Pustelnik, szef Polskiego Związku Alpinizmu także odniósł się do wywiadu. W rozmowie z Radosławem Leniarskim mówił: - Gdzie były jego światłe rady i kąśliwe uwagi, gdy niemal wszyscy żyli i gdy zastanawialiśmy się, jak się zmienić? Wtedy jego słowa miałyby siłę do zmiany. Dlaczego się schowałeś? Dlaczego wtedy nie chciałeś nic powiedzieć?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem