Nagrody Kulturalne WARTO to laury "Gazety Wyborczej Wrocław" promujące Wrocławskie ARTystyczne Odkrycia, a dokładnie - autorów najciekawszych artystycznych zdarzeń minionego roku. Oto tegoroczni zwycięzcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, kto zdobył nagrodę w wysokości 10 tys. zł i statuetkę autorstwa Mariusza Chrząstka, zdecydowały składy jurorskie, do których zaprosiliśmy uznanych artystów, naukowców, dziennikarzy, krytyków i recenzentów.

Kategoria: Teatr

Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Robert Traczyk, Ada Tabisz

Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Robert Traczyk, Ada Tabisz. Laureaci Warto 2021 w kat. Teatr
Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Robert Traczyk, Ada Tabisz. Laureaci Warto 2021 w kat. Teatr  archiwum

W imieniu jury uzasadnienie przedstawia Katarzyna Mikołajewska: – Nagroda trafia w ręce reżyserek i reżyserów spektaklu „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą". Przedstawienie powstało w ramach projektu „Teatr na faktach" realizowanego od kilku lat w Instytucie Grotowskiego.

Nagrodzeni poruszają tematy trudne, budzące kontrowersje, będące przedmiotem gorących społecznych dyskusji. W przypadku „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą" tym tematem jest lęk przed społecznością LGBT+. Daleko im jednak do poszukiwania sensacji. Z dużą empatią i wrażliwością patrzą na swoich bohaterów. Teatr dokumentalny daje możliwość tworzenia przedstawień bardzo intymnych, poruszających publiczność.

Mamy nadzieję, że ta nagroda pomoże spektaklowi dotrzeć do szerszego grona odbiorców – bo warto go pokazywać. Jeszcze długo przesłanie, które niesie, nie przestanie być ważne i aktualne.

W jury zasiadali: Katarzyna Mikołajewska (przewodnicząca, recenzentka teatralna „Gazety Wyborczej Wrocław"), Dagmara Chojnacka (tłumaczka, recenzentka teatralna – Radio RAM), Henryk Mazurkiewicz (krytyk, recenzent – portal teatralny.pl), Hubert Michalak (teatrolog, recenzent – portal teatrologia.pl), Małgorzata Wieliczko (dziennikarka, recenzentka – portal wroclaw.pl). 

Kategoria: Film

Michał Pukowiec

Michał Pukowiec
Michał Pukowiec  Archiwum prywatne

W imieniu jury werdykt przedstawia Magda Podsiadły: – Nagroda za zdjęcia do pełnometrażowego debiutu fabularnego „Ostatni komers" Dawida Nickela.

Michał, którego pracy operatorskiej przyglądamy się od kilku lat, raz już nas zachwycił. W 2017 r. dostał nominację za zdjęcia do krótkometrażowego mockumentu „Szczękościsk". Zawsze wyróżniał się wielką kulturą obrazu, co szczególnie wyraziście widać w jego czarno-białych realizacjach, równocześnie prezentując wielką swobodę, energię i dynamizm. Jego zdjęcia potrafią być bardzo reporterskie: brudne, zamazane, nerwowe.

W „Ostatnim komersie" chcieliśmy zwrócić uwagę na pracę kamery blisko młodych bohaterów, wpuszczanie widza wewnątrz ich codziennego świata, świetną współpracę z reżyserem dopełniającą jego wrażliwe i liryczne spojrzenie na bardzo młodych ludzi z małego miasteczka. I za konsekwentny naturalizm, znak szczególny twórczości Pukowca.

Jury w kategorii Film w składzie: przewodniczący Wiesław Saniewski (reżyser), Adam Kruk (krytyk filmowy), Jan Pelczar (krytyk filmowy), Jagna Dobesz (scenograf, laureat Warto Film w 2020 r.), Piotr Czerkawski (krytyk filmowy i kurator programowy Nowych Horyzontów), Magda Podsiadły (dziennikarka wrocławskiej „Gazety Wyborczej").

Kategoria: Muzyka

Piotr Paduszyński

WARTO 2021. Nominowany w kategorii muzyka Piotr Paduszyński
WARTO 2021. Nominowany w kategorii muzyka Piotr Paduszyński  Jerzy Wypych

W imieniu jury laureata ogłasza Rafał Zieliński: – Pochodzący z Żar 24-letni pianista i kompozytor z Wrocławiem jest związany od 2016 r. Zwyciężył dzięki kompozycjom, które wypełniły jego debiutancki album „Prześwit". Ukazał się rok temu, 20 listopada. Jest pełen przestrzeni, wpisuje się w ramy muzyki filmowej i ilustracyjnej i zgrabnie wymyka się z gatunkowych szufladek.

- Pomimo młodego wieku i braku doświadczenia Piotrowi Paduszyńskiemu udaje się grać w tak zręczny sposób, że nie słychać niedoskonałości. Po prostu gra optymalnie. Jeżeli czegoś nie umie zagrać, to tego nie gra. Czyli innymi słowy, nie ćwiczy podczas występu. Świadczy to o dużym sprycie i smaku. Ma cudowną energię, jest bardzo szczery i spontaniczny i wyczuwam w nim pewien rodzaj szlachetności, który pomoże mu zrobić z tego sukcesu dobry pożytek - mówi o Paduszyńskim Leszek Możdżer..

Chyba taka muzyka, w tym pędzie, nadprodukcji dźwięków, jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Utopieni w technologiach, informacjach i hałasie tęsknimy za przestrzenią, spokojem, delikatnością.

Jury obradowało w składzie: Leszek Możdżer (przewodniczący, pianista i kompozytor), Piotr Bartyś (szef muzyczny Radia RAM), Marta Wróbel (dziennikarka, aktywistka kulturalna, DJ-ka), Kamila Węcka (booking manager koncertowego cyklu Sofar Sounds), Rafał Zieliński (dziennikarz muzyczny „Gazety Wyborczej Wrocław").

Kategoria: Sztuki wizualne

Iwona Ogrodzka i Ala Savashevich

Iwona Ogrodzka i Ala Savashevich
Iwona Ogrodzka i Ala Savashevich  archiwum

W imieniu jury werdykt ogłasza Karolina Jaklewicz: – Po wnikliwych obradach jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody. Laureatkami Warto 2021 zostają Iwona Ogrodzka i Ala Savashevich. Jury doceniło artystyczną formę, konsekwentną drogę rozwoju i połączenie twórczej aktywności z wrażliwością społeczną.

Iwona Ogrodzka pyta o lęk, konformizm, wyzysk, kryzys klimatyczny. Ala Savashevich skupia się na tematach związanych z presją społeczną i opresyjnością systemów, zwraca uwagę na jednostki marginalizowane.

W pracach obu laureatek wartości artystyczne łączą się z potrzebą niemilczenia, z potrzebą twórczego reagowania na świat i próbą jego poprawy. 

Jury obradowało w składzie: Karolina Jaklewicz (przewodnicząca, artystka, kuratorka, pisarka), Karolina Freino (artystka, autorka instalacji i działań site-specific), Joanna Stembalska (kuratorka i historyczka sztuki), Piotr Lisowski (kurator i historyk sztuki), Kuba Żary (kurator, dziennikarz kulturalny, kreator kultury).

Kategoria: Literatura

Inicjatywa wydawnicza papierwdole

wydawnictwo papierwdole
wydawnictwo papierwdole  archiwum

W imieniu jury Marcin Kurek: – Przyznajemy nagrodę za rok 2020, który artyści, w tym ludzie literatury, spędzili w odosobnieniu, na lockdownach, w kwarantannach, w szpitalach. Jednak dla artystów odosobnienie to naturalne środowisko pracy. W końcu wiersze, opowiadania, powieści pisze się w samotności.

Dlatego w tym roku jury postanowiło nagrodzić inicjatywę, która przełamuje samotność. Która wbrew zamknięciu wychodzi ze swoimi pomysłami na zewnątrz. Która wbrew anachronicznym XIX-wiecznym opłotkom poszerza naszą tożsamość, włączając w dolnośląski obieg autorów górnośląskich, czeskich, a nawet syryjskich. Która będąc inicjatywą wydawniczą, wyrasta z happeningu, trzeciego obiegu, działalności społecznej. Która pokazuje, że w trudnych, coraz bardziej opresyjnych czasach możliwy jest model podtrzymania i owocnego podsycania życia literackiego.

W jury zasiadali: Marcin Kurek (przewodniczący, poeta, tłumacz, literaturoznawca), Ewa Malec (międzywydziałowa humanistka, prowadząca Księgarnię Hiszpańską we Wrocławiu), Aleksander Trojanowski (poeta, hispanista, laureat Silesiusa).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem