Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka sportowcy, którzy reprezentują Centralny Wojskowy Zespół Sportowy, zostali wysłani do Kuźnicy na granicę Polski z Białorusią, gdzie do niedawna koczowały tysiące migrantów.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze-sportowcy na pomoc

Błaszczak w sobotę na swoim Twitterze poinformował: "Wszystkie ręce na pokład! W rejon Kuźnicy przyjechali dziś żołnierze-sportowcy, aby wesprzeć swoich kolegów i koleżanki. Na granicy są mar. Patryk Dobek, szer. Alicja Tchórz i kpr. Paweł Wojciechowski. Pomagają m.in. w zabezpieczeniu logistycznym oraz regulacji ruchu".

O tym, że sportowcy musieli zgłosić się na granicę, poinformował też na Twitterze Centralny Wojskowy Zespół Sportowy, którego barwy reprezentują wybitni polscy sportowcy, m.in. Alicja Tchórz.

Alicja Tchórz, mistrzyni Europy w pływaniu sprząta teren obozu w Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiejAlicja Tchórz, mistrzyni Europy w pływaniu sprząta teren obozu w Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej fot. Twitter Mariusza Błaszczaka

"Żołnierze-sportowcy z #CWZS nie działają na pierwszej linii, ale z poświęceniem i uznaniem dla służby swoich kolegów z #WojskoPolskie broniących integralności naszych granic, przyjechali wspomóc ich w czynnościach związanych z m.in. z logistyką. Nie dajmy się podzielić!" - napisano.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Pływaczka Alicja Tchórz wezwana

Szeregowa Alicja Tchórz to pływaczka Juwenii Wrocław, która jednoczenie reprezentuje barwy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Podczas zakończonych niedawno pływackich mistrzostwach Europy w Kazaniu Tchórz wywalczyła złoty medal na dystansie 100 metrów stylem zmiennym.

To jej największy sukces w karierze i pierwsze indywidualne złoto polskiej pływaczki na międzynarodowej imprezie rangi mistrzowskiej od zwycięstwa Otylii Jędrzejczak na 200 m stylem motylkowym podczas mistrzostw Europy w Debreczynie w 2007 r. Poza tym Tchórz w Kazaniu zdobyła jeszcze dwa brązowe medale: w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym oraz w sztafecie mieszanej 4 x 50 m stylem dowolnym.

Na swoim profilu na Facebooku mistrzyni zmieściła swoje zdjęcie w mundurze z wojskowej stołówki i napisała: "Wszystkie ręce na pokład".

Zapytana przez nas, czym konkretnie zajmuje się w obozie, napisała: "Pomagam tam gdzie brakuje rąk do pracy. Na kuchni, czy przy wydawaniu jedzenia. Resztę informacji może podawać tylko MON."

Na jednym ze zdjęć widać też, że sprząta, porządkuje również teren obozu.

Oprócz pływaczki Alicji Tchórz na granicę polsko-białoruską wysłani zostali też inni zawodowi sportowcy, reprezentujący Centralny Wojskowy Zespół Sportowy: marynarz Patryk Dobek - lekkoatleta, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio na 800 m oraz kapral Paweł Wojciechowski - lekkoatleta, były mistrz świata w skoku o tyczce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.