Na wrocławskim Rynku i pl. Solnym od 19 listopada czynny jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Z powodu pandemii skromniejszy niż w poprzednich latach. Nie będzie koncertów, występów na scenie ani świątecznej parady czy warsztatów dla dzieci. Jest za to, jak zwykle, handel żywnością, odzieżą, słodyczami, alkoholami i stoiska z jedzeniem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy: w ubiegłym roku ze względu na pandemię koronawirusa Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu odwołano. Pierwsze stoiska tegorocznej imprezy otwarto w piątek 19 listopada o godzinie 10, choć te gastronomiczne szykowały się na popołudnie i wieczór. 

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021. Maseczki z dziełami sztuki 

Z nowości - skarpetki, ręczniki, a nawet maseczki z dziełami sztuki ze znanych światowych muzeów. Para skarpet kosztuje 49,90 albo 59,90. Do wyboru Leonardo da Vinci, Claude Monet, Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Edvard Munch, Paul Gauguin czy Salvador Dali. Za 29,90 dostaniemy maseczki z filtrem, a na nich na przykład "Mona Lisa" Leonarda da Vinci czy "Stworzenie Adama" Michała Anioła.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu wieczorem jest najbardziej klimatyczny

Znajdziemy też, jak co roku, choinkowe ozdoby. Piękne, ręcznie dekorowane bombki w cenie 50 zł za sześć mniejszych albo cztery większe. Można też zamówić sobie wykonaną na poczekaniu bombkę z imieniem. Ładnie ozdobiona i zapakowana kosztuje 15 zł.

Jedzenie na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu

Porcję szaszłyku kupimy tu za 38 zł. Dla porównania przed dwoma laty szaszłyk kosztował 35 zł, a w 2013 - 30 zł. Karkówka to dziś wydatek 35 do 38 zł, kiełbasa - 25 zł za porcję. Tradycyjnie pojawi się też grzane wino w specjalnych, okolicznościowych kubkach – butach.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Krzysztof Simon komentuje otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021 we Wrocławiu

Na jednym ze stoisk można też skosztować grzanego miodu pitnego w cenie 8 i 14 zł za 100 albo 200 ml. Tutaj też kupić można różne gatunki tego trunku. Ceny od 15 zł do 169 za butelkę. Najdroższy jest Mellis, leżakowany przez 21 lat w dębowych beczkach.

ZOBACZ TEŻ: Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu już otwarty. Co można zjeść i za ile?

Również pierwszy raz oferuje swoje produkty wrocławska rodzinna serowarnia Serotonina. Sery krowie, kozie od 65 do 100 zł za kilogram. - Byliśmy tu na jarmarku latem, fajnie było to teraz wróciliśmy - mówi sprzedawczyni stoiska z chałwami. - Mamy z Azerbejdżanu, z Turcji, smaki – wanilia, kakao, pistacja, kawa, ze słonecznikiem. Jest nawet chałwa dla diabetyków. Cena – 120 zł za kilogram. Do tego oryginalny turecki sok z granatu po 24 zł za litr.

Z produktów tradycyjnych, co roku spotykanych na jarmarku - oczywiście pierniki, różnych kształtów i wielkości. Duże piernikowe serce kosztuje 25 zł. Lizaki najtańsze po 5 zł. Najdroższe - wielkie czerwone serca z napisem "Kocham Cię" - kosztują 69 zł. Oscypki od 3 do 25 zł. Najdroższy górski ser, jaki spotkaliśmy, kosztuje 62 zł. To ważący nieco więcej niż pół kilograma kawałek ser owczego.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Jak długo potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu potrwa do 31 grudnia, do godziny 17. Choć niektóre stoiska będą mogły działać aż do 3 w nocy w Nowy Rok. Codziennie stoiska otwierają się o godzinie 10, a zamykają o 21. Zamknięte będą w Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt otwarte zostaną o godzinie 13.

CZYTAJ TEŻ: Władze Wrocławia podjęły decyzję ws. Sylwestra. Rok temu imprezy nie było

We Wrocławiu z uwagi na bezpieczeństwo gości impreza jest w tym roku skromniejsza. Nie będzie na przykład świątecznych warsztatów dla dzieci.

- W celu ograniczenia dużych skupisk ludzi nie będą też organizowane parady i wydarzenia artystyczne. Nie będzie także funkcjonowała Świąteczna Scena, na której w latach ubiegłych odbywały się występy i koncerty gromadzące dużą liczbę odwiedzających - mówiła "Wyborczej" Paulina Krupińska z firmy Pianoforte, która współorganizuje jarmark.

Zyskają za to lokalni przedsiębiorcy. Strefa "Wrocław Społecznie i Lokalnie" pojawiła się w tym roku na większej przestrzeni i w nowej lokalizacji - została umieszczona w pobliżu choinki. Znalazło się tam miejsce dla wrocławskich oraz dolnośląskich rzemieślników, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także uczestników Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska oraz Smaków Dolnego Śląska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Może czas już skończyć z tym żenującym targowiskiem tandety, kiełbas za 100 zł od sztuki i "lokalnego rzemiosła" made in China. Wrocławski Rynek naprawdę zasługuje na coś lepszego.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  I nikt nie wydaje paragonów. Szara strefa pod okiem urzędu miasta. Na straganach tandeta i tłumy wokół.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Może warto wysłać tam inspektorów KAS i przyjrzeć się legalności niektórych biznesów. Policja pod kątem kodeksu karnego też wskazana.\
  Podam prosty przykład: bezczelny tym z gołębiami zaczepia dzieci, sadza im gołębie na ramionach, daje potrzymać na ręce, po czym podchodzi do rodziców i mówi "dyszka"...
  Takich przypadków jest więcej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  tylko GW on line staaniala. teraz po niecale 5 zl miesiecznie przez pierwsze 3 miesiace.0.03 funta brytyjskiego z dzien. Totalny upadek GW
  już oceniałe(a)ś
  2
  12