Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcję pod hasłem "Matki jadą na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie" zainicjowały działaczki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.

Na pokojowy protest w Michalowie, zorganizowany 23 października, przyjechali ludzie z całej Polski. Łącznie około 500 osób. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów i organizatorek, demonstrowały nie tylko matki, ale i "nie-matki, nie-ojcowie, wszyscy, którzy nie są obojętni". Były tam także byłe pierwsze damy: Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska. 

CZYTAJ: Matki jadą na granicę. Protest w Michałowie: "Zróbmy wszystko, byśmy nie musieli się wstydzić, że jesteśmy Polakami" [RELACJA, ZDJĘCIA]

Protest na granicy. "Będzie nas więcej" 

W najbliższą sobotę, 20 listopada, o godz. 14 zaplanowano drugą manifestację pod hasłem "Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!". Odbędzie się pod Urzędem Miasta w Hajnówce. 

"Tym razem będzie nas więcej - zjedziemy się na teren przygraniczny z Białorusią z każdego miejsca w Polsce. Okażemy wspólnie naszą niezgodę na okrucieństwo i tortury, którym poddawani są w naszym państwie migranci i uchodźcy" - napisali w oświadczeniu organizatorki i organizatorzy.

I dalej: "W polskich lasach giną ludzie. Nie możemy być bierne, kiedy na terytorium naszego kraju, bez dachu nad głową, tygodniami, przebywają dzieci - pozbawione jedzenia, picia, dostępu do schronienia i opieki medycznej. Stanowczo sprzeciwiamy się przetrzymywaniu kogokolwiek w lesie, przepychaniu ludzi przez granicę polsko-białoruską, haniebnemu traktowaniu drugiego człowieka. Żądamy natychmiastowego wpuszczenia do strefy objętej stanem wyjątkowym organizacji humanitarnych i pomocowych, pomocy medycznej i prawnej. Żądamy bezzwłocznej pomocy wszystkim osobom, w tym dzieciom, których zdrowie, a także życie są zagrożone"

CZYTAJ: Polskie matki: "Polacy znów, jak w czasie wojny, nic nie robią dla umierających ludzi. Najgorsze jest poczucie niemego współudziału"

Protest na granicy. Autokar z Wrocławia 

Część protestujących organizuje się samodzielnie i dojedzie do Hajnówki własnymi samochodami. Z Krakowa, Warszawy i Wrocławia będzie można dojechać autokarem. 

Z Wrocławia wyruszy on w sobotę 20 listopada o godz. 4.30. Zbiórka przy ul. Petrusewicza na wysokości Kauflandu (pętla nocnych autobusów). Autokar zatrzyma się w Warszawie o godz. 9.15 na stacji paliw Circle K na ul. Krasnobrodzkiej 1. 

Osoby, które chciałyby skorzystać z tej możliwości transportu, mogą zgłosić się e-mailowo na adres matkinagranice@gmail.com. Najlepiej do piątku, do godz. 14.

- Na ten sam adres e-mail prosimy o zgłaszanie się osób, które chciałyby przekazać dary. Zawieziemy je do szpitala w Hajnówce - mówi "Wyborczej" Ada Klimaszewska z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet. - Chodzi głównie o nowe ubrania, bieliznę, pieluchy czy środki higieniczne. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.