W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021 nominowanych jest 20 artystów. Rywalizują w czterech kategoriach, z czego w jednej po raz pierwszy. Zwycięzców konkursu poznamy 6 grudnia podczas gali w Narodowym Forum Muzyki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wrocławska Nagroda Artystyczna funkcjonowała od 2000 roku jako Wrocławska Nagroda Muzyczna. Przyznawana była w dwóch kategoriach - muzyka poważna i rozrywkowa. Od 2005 r. postanowiono nagradzać twórców teatralnych i od tego czasu pełna nazwa tego wyróżnienia brzmiała: Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna.

Fundowana jest przez prezydenta Wrocławia, a przyznają ją przedstawiciele lokalnych mediów, muzykolodzy, krytycy teatralni i teoretycy sztuki, kuratorzy oraz osoby z Wydziału Kultury UM Wrocławia.

W poprzedniej edycji konkursu, czyli w 2019 r., w kategorii muzyka poważna jury nagrodziło skrzypka Marcina Markowicza, w kategorii muzyka rozrywkowa Wojciecha Siwka, a Nagrodę Teatralną odebrała aktorka Agata Kucińska.

W tym roku postanowiono też wyróżnić twórców sztuk wizualnych. Efektem tego rozszerzenia jest zmiana nazwy nagrody, która po raz pierwszy zafunkcjonuje jako Wrocławska Nagroda Artystyczna.

- To uzupełnienie oczywistego braku, myśleliśmy o tym już dwa lata temu, ale z powodu pandemii nie od razu się udało. To wreszcie efekt moich rozmów z artystami. Teraz tylko możemy się cieszyć, że mamy okazję do uhonorowania artystów sztuk wizualnych, to duże i znakomite środowisko - mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia i przewodniczący kapituły.

Pandemia spowodowała, że po wręczeniu nagród za rok 2019 środowisko artystyczne czekało na kolejną edycję konkursu dwa lata. - Wszyscy wiemy, jak bardzo aktorom i muzykom pandemia wręcz uniemożliwiła kontakt z publicznością. Ten trudny okres udało się przetrwać, a poszukując kandydatów do nagrody, spoglądaliśmy na dwa sezony. Może w jakiś sposób to znaczące, że ostatecznie nominowani zostali artyści za dokonania z ostatniego sezonu - mówi Jerzy Pietraszek.

Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2019. Agata Kucińska, laureatka w kategorii teatr
Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2019. Agata Kucińska, laureatka w kategorii teatr  UM Wrocław

Zwycięzców konkursu poznamy 6 grudnia podczas gali w Narodowym Forum Muzyki. Otrzymają oni m.in. oryginalne grafiki autorstwa Joanny Gniady. O muzyczną oprawę wieczoru zadbają laureat Nagrody Muzycznej Wrocławia 2019, czyli Marcin Markowicz i zespół Lutosławski Quartet.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021. Kategoria: muzyka poważna

Kapituła nominowali m.in. pianistę Piotra Alexewicza, uczestnika tegorocznego Konkursu Chopinowskiego - artysta doceniony został za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje muzyki fortepianowej. Wysokim poziomem artystycznym i prawykonaniami współczesnych utworów polskich kompozytorów przekonał do siebie jurorów zespół Ensemble Kompopolex, a kompozytor Paweł Romańczuk twórczymi działaniami muzycznymi i projektem "Chladni" z udziałem osób niewidomych i niesłyszących,

Dyrektor Artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej Giancarlo Guerrero nominowany został za "mistrzowskie rezultaty współpracy z tą orkiestrą" oraz dokonane wspólnie nagrania płytowe "Violin on stage" z udziałem Bomsori Kim (wydane przez Deutsche Grammophone) i "Brahms" (wydane przez NFM). Kategorię zamykają Justyna Skoczek, Paweł Jabłczyński, Bartosz Porczyk i ich "oryginalne i spełnione wersje pieśni Mieczysława Karłowicza na płycie wydanej przez Anagram Records".

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021. Kategoria: muzyk rozrywkowa

Saksofonistka Matylda Gerber (za działania muzyczne w zespołach Sneaky Jesus i Ślina), klawiszowiec i producent muzyczny Marek Pędziwiatr (za twórcze działania muzyczne z zespołami EABS i Błoto), pianista Piotr Rachoń i jego kwartet (za płytę „Amazonia" wydaną przez V Records) oraz Michał Wilczyński odpowiedzialny za długofalowy projekt polegający na digitalizacji archiwalnej muzyki do polskich filmów ze zbiorów Centrum Technologii Audiowizualnych - oto nominowani w kategorii muzyka rozrywkowa.

 

W tym gronie znaleźli się też Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli zespół Skalpel. Nominowani zostali za płytę "Highlight" opisaną przez jurorów jako pełną "harmonicznego bogactwa, oryginalności" i za nieustanne poszukiwanie brzmień.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021. Kategoria: teatr

Jurorzy postanowili wyróżnić Agnieszkę Kwietniewską "za różnorodność głębokich kreacji scenicznych kobiet, matek i artystek w spektaklach „Mojżesz", „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie", „Planeta małp" i „Rzywot. Część pierwsza: rozpadająca się biografia" w Teatrze Polskim w Podziemiu", a także Marcina Libera za reżyserię „Rzeźni numer pięć" w Teatrze Współczesnym i wspomnianej „Planety małp". Reżyser został też doceniony za "nieustannie krytyczny i odkrywczy ogląd świata w obliczu zagłady ekologicznej".

 

"Za fenomenalną, doskonale rezonującą ze współczesnością kreację skomplikowanej, uwikłanej w konwenanse i grę pozorów postaci Jörgena Hofmeestera w spektaklu „Tirza" w reżyserii Pawła Miśkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym" nominację uzyskał Jerzy Senator, a Marta Streker za "niezwykły eksperyment teatralny skierowany do młodej publiczności", czyli za reżyserię spektaklu online „Polskie rymowanki albo ceremonie" we Wrocławskim Teatrze Lalek.

W gronie nominowanych są też Jakub Tabisz i Krzysztof Kopka, którzy przygotowali różnorodny tematycznie oraz inkluzyjny festiwal „Paragraf/Artykuł" dotykający najbardziej nurtujących problemów społecznych.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021. Kategoria: sztuki wizualne

Kapituła wybrała Beatę Bartecką i Łukasza Rusznicę, doceniając ich "niespotykaną wnikliwość i wrażliwość w wykorzystaniu archiwalnych zdjęć" i ich publikację w formie artystycznej książki „How to look natural in photos", Pawła Baśnika (za umiejętne wykorzystanie konwencjonalnego malarstwa w prezentacji aktualnych treści) i Alę Savashewich (za sugestywne ukazanie sytuacji przybysza, jego tożsamości, traumy, narodowości w kontekście wolności osobistej).

Nominowane zostały także Kasia Kmita i jej wystawa „Ćwiczenia z wyobraźni" w Muzeum Architektury, oryginalnie nawiązująca do wartości Sympozjum ’70, oraz Karina Marusińska za oryginalne podejście do rzemiosła i materii ceramicznej, a także promowanie czułości w przestrzeni publicznej.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021. Oni wybiorą laureatów

Kapituła nagrody muzycznej

 • Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
 • Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia,
 • Piotr Michałowski, muzykolog,
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia,
 • Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl,
 • Sławomir Wieczorek, muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kapituła nagrody teatralnej

 • Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
 • Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr",
 • Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej",
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia,
 • Piotr Rudzki, krytyk teatralny, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl,
 • Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia.

Kapituła nagrody sztuk wizualnych

 • Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia,
 • Jerzy Pietraszek, przewodniczący dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia,
 • Maciek Przestalski, dziennikarz Radia RAM, Radia Wrocław Kultura,
 • Katarzyna Roj, kuratorka, Galeria Dizajn BWA,
 • Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki, red. nacz. miesięcznika „Format".
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem