Film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr - w tych kategoriach przyznamy w tym roku nagrodę WARTO. Niebawem zaczniemy prezentację tegorocznych nominowanych artystów, a laureatów pięciu kategorii poznamy 30 listopada podczas uroczystej gali.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Nie wierzę, jesteśmy nominowani? Jak wy nas znaleźliście? Kiedy mogę ogłosić? Przecież my się w ogóle nie reklamujemy... – to najczęstsze reakcje artystów na wieść o tym, że zostali nominowani do nagrody WARTO. To zaskoczenie pomieszane z radością jest bezcenne, podobnie jak radość laureatów, których w historii nagrody jest już ponad sześćdziesięciu.

WARTO 2021. Sięgamy głębiej w kulturę

Nagrody Kulturalne WARTO to laury „Gazety Wyborczej Wrocław" promujące Wrocławskie ARTystyczne Odkrycia, a dokładnie - autorów najciekawszych artystycznych zdarzeń minionego roku.

Cele nagrody od początku są te same. Pierwszy to chęć zwrócenia uwagi na twórców młodych, artystów poszukujących, często działających w głęboko ukrytych niszach, z których bardzo trudno przebić się do większej grupy odbiorców.

Drugim jest integracja środowisk twórczych miasta. Od początku marzyło nam się, aby podczas corocznych gal siadali i rozmawiali ze sobą twórcy prezentujący różne dziedziny sztuki, różne pokolenia, różne wizje. Żeby artyści plastycy, filmowcy, literaci, ludzie teatru i muzycy poznawali się ze sobą, snuli plany, inspirowali się. Żeby był ferment, żeby się działo.

WARTO 2021. Nagroda, która daje wiatr w żagle

Historia nagrody pokazuje, że to "wyławianie" młodych talentów jest w WARTO w pełni realizowane.

Jedną z pierwszych laureatek była debiutująca wtedy poetka Julia Szychowiak, późniejsza zdobywczyni Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagradzani albo nominowani do WARTO byli m.in. znany dziś dobrze dramaturg i reżyser teatralny Sebastian Majewski, reżyserka i scenarzystka filmowa Jagoda Szelc, mająca już na koncie m.in. Paszport "Polityki" czy Weronika Bilska, jedna z nielicznych kobiet operatorek w Polsce, która współtworząc dokument "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego wygrała konkurs krótkiego metrażu na najsłynniejszym festiwalu kina niezależnego w Sundance i Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

 

To kapituła muzycznej nagrody WARTO wyciągnęła z klubu Puzzle skład EABS, dziś liderów młodej sceny jazzowej naszego kraju.

Również z integracją środowisk twórczych idzie nam całkiem dobrze, przynajmniej takie mamy spostrzeżenia po organizowanych już w różnych miejscach galach rozdania nagród. Byliśmy na nich świadkami stolikowych rozmów artystów znanych i uznanych z tymi na początku swej drogi, padały deklaracje współpracy.

Najmilsze dla uszu były jednak brzmiące mniej więcej tak: "nie znałem wcześniej jego twórczości, świetny jest, będę śledził i wspierał".

WARTO 2021. Nagradzamy po raz trzynasty

W tym roku wyróżnienia wręczamy w pięciu kategoriach. Są to film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. O tym, kto w danej dziedzinie zdobędzie 10 tys. zł i statuetkę autorstwa Mariusza Chrząstka, zdecydują składy jurorskie, do których tradycyjnie zaprosiliśmy uznanych już artystów, naukowców, dziennikarzy, krytyków i recenzentów. Partnerem tegorocznej edycji jest Miasto Wrocław.

Ubiegłoroczna edycja WARTO w całości odbyła się online. W tym roku wracamy z galą rozdania nagród - zostanie zorganizowana 30 listopada w Teatrze Muzycznym Capitol i będzie transmitowana w internecie.

Niestety sytuacja związana z pandemią zmusza nas do zmniejszenia do minimum liczby zaproszonych osób, a tym samym do rezygnacji z rozdawania zaproszeń naszym Czytelnikom. Mamy jednak nadzieję, że to ostatnia taka sytuacja i za rok wrócimy do pełnej, niczym nieograniczonej formuły gali.

Na tegorocznym WARTO wyjątkowo nie zostanie przyznana Nagroda Publiczności, której laureata wybierali czytelnicy w internetowym głosowaniu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem