"Kobiety wiedzą, co robią" to projekt, cykl spotkań dla kobiet prowadzony od 2018 roku w całej Polsce. Zainicjowany przez "Wysokie Obcasy", ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. Przed pandemią koronawirusa polegał na bezpośrednich spotkaniach czytelniczek magazynu z kobietami z różnych środowisk i obszarów. Zagościł w największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.
Od zeszłego roku "Kobiety wiedzą, co robią" z powodzeniem prowadzony jest w internecie. To forum wymiany doświadczeń. Tematyka dotyczy kobiet, ich siły, sposobów na życie, tego, co i jak chciałyby zmieniać.
Część spotkań dotyczy branży IT, w której mężczyźni wyraźnie dominują. Temat najbliższego wydarzenia "Kobiety wiedzą, co robią – LIVE" - "Sztuczną inteligencję" omówią dr Aleksandra Tyszkiewicz z firmy Atos oraz mgr inż. Klaudia Lubicka z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Spotkanie z ekspertkami rozpocznie się o godz. 11 w czwartek, 7 października. Z danych Women in AI, międzynarodowej społeczności zrzeszającej ponad 4 tysiące ekspertek i pasjonatek sztucznej inteligencji ze 115 krajów całego świata, wynika, że kobiety w obszarze AI (z ang. artificial intelligence) stanowią zaledwie 22 proc. osób.
Spotkanie poprowadzi Michał Karbowiak, community manager Concordia Design Wrocław. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku, na fanpage'ach: "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej Wrocław".
Korzyści wynikające z różnorodności w biznesie są niepodważalne. Zespoły złożone z ludzi o różnych doświadczeniach i punktach widzenia, połączonych w zespół roboczy pracują bardziej efektywnie.
- Obecność kobiet na wszystkich szczeblach organizacji — włączając w to zarządy i organy decyzyjne — zmienia percepcję takiego środowiska, pozwalając innym młodym kobietom utożsamiać się z takimi leaderkami, a tym samym demontować branżę IT postrzeganą jako tzw. boys club (z angielskiego „klub dla chłopców", czyli stowarzyszenie zdominowane przez białych mężczyzn) – mówi dr Aleksandra Tyszkiewicz.
Sama ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w międzynarodowych firmach w zakresie strategii i rozwoju biznesu, globalnego zarządzania programami i portfelem projektów. Od 2017 roku pracuje w firmie Atos, gdzie angażuje się w wiele działań, a obecnie pracuje nad rozwojem spółki Atos R&D w zakresie badawczym.
- Branża IT premiuje specjalistyczną wiedzę i biegłość w praktyce, co wiąże się z przyspieszeniem rozwoju pracownika. Aby zostać ekspertem w konkretnym zakresie, niezbędna jest specjalizacja w danej dziedzinie, którą można uzyskać nie tylko przez studia wyższe, ale również przez udział w kursach i zdobywanie certyfikatów – mówi prelegentka.
Specjalizacja w IT może nadać bieg dobrze rozwijającej się karierze.
- Zachęcałabym do zapoznania się z wieloma dziedzinami IT, tak by dany odłam stał się zainteresowaniem, a nawet hobby. Wtedy ubieganie się w przyszłości o pracę w IT ma największy sens i duże prawdopodobieństwo sukcesu - mówi mgr inż. Klaudia Lubicka z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - By stać się atrakcyjnym na rynku pracy, trzeba sporo wysiłku, ale oczywiście adekwatnie do poszukiwanego stanowiska – dodaje.
Prelegentka wykorzystuje wysoko rozwinięte umiejętności miękkie (m.in. kierownicze i trenerskie) w branży finansowej i informatycznej. Z kolei studia "Android i iOS – aplikacje mobilne" pozwoliły jej na zgłębienie tajników ulubionych języków programowania: Swifta oraz Javy.
Do zainteresowania się sztuczną inteligencją od profesjonalnej strony skłonić może nie tylko jej szerokie zastosowanie – od tworzenia playlisty na podstawie wybieranych utworów po rozpoznanie w diagnostyce obrazowej odmy opłucnej. Zdaniem ekspertek to także może być walka ze stereotypami. Zakorzenione w tradycji nierówności przedostają się do danych, na których trenowane są algorytmy, a generowane przez nie decyzje mogą podtrzymywać przy życiu uprzedzenia.
Gościnie "Kobiety wiedzą, co robią - LIVE" nie mają wątpliwości, że w całej branży IT do zrobienia ciągle pozostaje bardzo wiele.
- Wymagana jest dogłębna zmiana kultury całego sektora, co powinno zacząć się w szkołach, na uczelniach, ale też w miejscach pracy. Jako kobiety w branży IT, ewidentnie jesteśmy nie tylko świadkami, ale też ofiarami tych podwójnych standardów, które nie tylko podłamują naszą pewność siebie, ale też kreują pejoratywne nastawienie otoczenia w stosunku do nas – podkreśla dr Tyszkiewicz.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Kim, czym jest lewak. Jak odróżnić prawaka od lewaka.
Jakimi działaniami prawary różnią się od lewaków.
Podaj definicję prawaka oraz lewaka.
Jakimi działaniami prawaki.
Sory
Lewacy: 100% redaktorów GW i 95% komentujących pod ich artykułami.
Prawacy:5% komentatorów, 90% populacji kraju.