Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To pierwsza w kraju inicjatywa skierowana do Rad Kobiet i Rad ds. Równego Traktowania, które działają przy samorządach, a także do osób, które chciałyby stworzyć takie rady u siebie. 

- Chcemy podyskutować o ich potrzebach i wyzwaniach w społecznościach lokalnych, promować równościowe inicjatywy, edukować na temat działań realizowanych na rzecz praw człowieka, a także po prostu wymienić się doświadczeniami. Są rady, które funkcjonują od kilku lat, inne powstały przykładowo w ubiegłym roku - mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet. - Zależy nam również na stworzeniu swego rodzaju "networkingu", tak aby rady kobiet i ds. równego traktowania w całej Polsce działały jak najefektywniej.

I Ogólnopolskie Forum Rad Kobiet. Równość i prawa człowieka 

Konferencja jest organizowana przez Wrocławską Radę Kobiet przy współpracy m.in. z Wrocławską Radą ds. Równego Traktowania. 

W wydarzeniu wezmą udział nie tylko przedstawicielki i przedstawiciele takich zespołów z całej Polski. Będą także m.in. prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka, Katja Meier, saksońska ministra ds. sprawiedliwości, Europy, demokracji i równego traktowania, Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet czy Joanna Piotrowska z Feminoteki. 

Poza kwestią równości uczestnicy i uczestniczki porozmawiają też m.in. o polityce samorządowej, wspierającej działania na rzecz praw człowieka. 

Udział w I Ogólnopolskim Forum Rad Kobiet, które odbędzie się w najbliższy piątek, 1 października, jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Można to zrobić poprzez stronę internetową.

I Ogólnopolskie Forum Rad Kobiet. Program 

Rejestracja uczestniczek i uczestników rozpocznie się o godz. 8. O godz. 9 zostaną oni powitani przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, saksońską ministrę Katję Meier, a także Joannę Nyczak, przewodniczącą Wrocławskiej Rady Kobiet. 

Pierwszy panel (godz. 9.45) zostanie poświęcony polityce równości, w tym Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Porozmawiają o tym ministra Katja Meier, prezydentka Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Andrea Pankau z Saksońskiej Rady Kobiet, Marta Mazurek ze Związku Miast Polskich oraz Jacek Wasik, dyrektor Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej,

Tematem drugiego panelu (godz. 11) będą rady kobiet i ich aktywność w samorządach. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się ich przedstawicielki z różnych miast. W dwugodzinnej debacie wezmą też udział Justyna Białczak z projektu Rok Kobiet oraz Elżbieta Rablin-Schubert reprezentująca Kancelarię Prawną Leśny i Wspólnicy. 

O godz. 13 wystąpi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która opowie o społecznych rekomendacjach Rady Konsultacyjnej Strajku Kobiet, a o godz. 14 głos zabierze Joanna Piotrowska z Feminoteki. Będzie mówić o "mocy sieciowania kobiet w działaniach przeciwprzemocowych". 

Trzeci i ostatni panel (godz. 14.15) będzie dotyczył rad ds. równego traktowania działających przy samorządach, a także polityki samorządowej, wspierającej działania na rzecz praw człowieka. W tej dyskusji wezmą udział Anna Strzałkowska z Zespołu ds. Praw Człowieka ZMP, Zofia Lisiecka z Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, Szymon Chojnowski ze Świdnickiej Rady ds. Równego Traktowania i Bartłomiej Ciążyński z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania. 

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.