W piątek, 1 października na spotkaniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, opowie o byciu ojcem transpłciowego dziecka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Rodzice wchodzący w tryb "pełna akceptacja", bo miłość do własnego dziecka jest dla nich sprawą najważniejszą i naturalną częścią ich rodzicielskiej egzystencji, są nadal w mniejszości. Dlatego ich głos jest tak ważny i tak potrzebny - tłumaczą organizatorzy spotkania z Piotrem Jaconiem. 

Dziennikarz telewizji TVN24 przed wakacjami przyznał, że jego dziecko jest transpłciowe. Stworzył też telewizyjny reportaż o rodzicach transpłciowych dzieci "Wszystko o moim dziecku". Zadedykował go córce Wiktorii.

Piotr Jacoń: Po rozmowie płakaliśmy 

W obszernym wywiadzie dla magazynu "Replika" Piotr Jacoń podkreślał, że zawsze uważał się za tolerancyjnego. Jednak nie zdawał sobie z prawy z tego, z czym osoby trans mierzą się na co dzień. 

- Mam w sobie obawę, że będę już zawsze zamartwiał się o moje dziecko, o jego bezpieczeństwo. Dla mnie to nie jest więc historia z happy endem, choć jest to historia o miłości - powiedział w wywiadzie

Opowiedział też, że długo zastanawiali się z żoną, dlaczego ich dziecko jest wycofane, samotne, zamknięte w sobie i się okalecza. Zrozumieli po rozmowie, która odbyła się przez telefon. 

- Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia Wiktoria. Wspominała o terapii hormonalnej - opowiadał dziennikarz w magazynie "Replika". - Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb „pełna akceptacja". Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy. 

Spotkanie z dziennikarzem odbędzie się w piątek, 1 października o godz. 19.15 w DCF. Wydarzenie rozpocznie się od telewizyjnego reportażu „Wszystko o moim dziecku". Po nim Piotr Jacoń opowie, dlaczego zdecydował się go nakręcić, jak zareagował na informacje przekazane przez córkę i co zmieniło się w ich życiu.

Marsz Równości 2021 we Wrocławiu

Spotkanie z dziennikarzem jest organizowane przez Fundację Równik Praw i stowarzyszenie Kultura Równości w ramach Festiwalu Równych Praw i 13. Wrocławskiego Marszu Równości (przejdzie przez Wrocław w sobotę 2 października). 

CZYTAJ WIĘCEJ: Marsz Równości we Wrocławiu znów ze wsparciem prezydenta Sutryka. I pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej

- Reportaż Piotra Jaconia i publiczne wypowiedzi w tym temacie wielu osobom otworzyły oczy na problematykę transpłciowości - podkreślają organizatorzy. - To temat niezmiernie ważny, który dotychczas był pomijany. Temat, który musi zaistnieć szerzej w przestrzeni i w którym musi zacząć się praca nad realną wszechstronną pomocą dla tej grupy osób.

Na spotkanie obowiązują zapisy. Są jeszcze wolne miejsca. Ich rezerwacja odbywa się poprzez zgłoszenie na adres e-mail: zgloszenia@rownik-praw.org.pl. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mam wrażenie, że obecnie młodzież jak tylko widzi jakieś odstępstwa od rówieśników, koniecznie szuka w internecie jakieś szufladki. Co gorsza zawsze coś tam dla siebie znajdzie. Pokolenia dojrzewające bez internetu mogły przeżyć ten czas dużo spokojniej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2