Architekci, projektując daną przestrzeń, mogą sprawić, że jej użytkownicy będą bardziej otwarci, kreatywni i szczęśliwi. Między innymi o tym porozmawiają uczestnicy otwartej debaty z serii "Wyobraź sobie miasto".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejne wydarzenie w tym cyklu odbędzie się stacjonarnie - w czwartek, 9 września o godz. 17 w Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej. Temat to „Społeczna odpowiedzialność nowej architektury".

W spotkaniu można wziąć udział bezpłatnie, wcześniej wystarczy zarejestrować się przez stronę internetową. Transmisja z wydarzenia będzie także dostępna na profilu Concordia Design Wrocław na Facebooku.

Wyobraź sobie miasto. To nie tylko piękne mury

- Działając na Wyspie Słodowej, doskonale wiemy, że dobra inwestycja to nie tylko piękne mury, ale też odpowiednie wpasowanie się w pewien kontekst społeczny, zaoferowanie możliwości wartościowych interakcji pomiędzy ludźmi. Stąd temat nadchodzącego spotkania jest nam szczególnie bliski – mówi Ewa Kaucz, dyrektorka zarządzająca Concordia Design Wrocław. – Cieszymy się, że nasze zaproszenie do debaty przyjęli eksperci, którzy na społeczną odpowiedzialność architektury spojrzą w kontekście lokalnym, krajowym czy europejskim – dodaje Kaucz.

Joanna Erbel
Joanna Erbel  Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W czasie czwartkowego wydarzenia moderatorem dyskusji będzie Joanna Erbel. Ta znana socjolożka, działaczka miejska i założycielka Fundacji Blisko wygłosi także wykład wprowadzający. Erbel o tym, jak widzi kwestię znaczenia pracy architekta, pisała niedawno w przedmowie do polskiego wydania książki Davida Sima pt. „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich".

Architektura determinuje nasze życiowe wybory

„Architektura (i urbanistyka) miasta jest szczególnego rodzaju architekturą wyboru, bo determinuje bardzo wiele naszych wyborów życiowych. To, jak zaplanowane jest miasto, ma bezpośredni wpływ na nasze strategie życiowe, codzienne wybory i relacje z innymi. Aby być – jako społeczność – miłymi, kreatywnymi, otwartymi na innych ludźmi, potrzebujemy środowiska, które będzie te cechy w nas rozwijać. Potrzebujemy, żeby zaprojektował je dla nas czuły planista, lub czuła planistka" – pisała Erbel odwołując się do koncepcji czułości przedstawionej przez Olgę Tokarczuk w mowie noblowskiej.

„Czułość, życzliwość, miękkość, których obecnie tak bardzo brakuje w projektowaniu miast, są wyzwaniem współczesności" – dodawała Erbel, jednocześnie przypominając, że „projektowanie miast to ukierunkowanie relacji społecznych – tworząc przestrzeń, tworzymy ramy dla zdrowego rozsądku".

W czwartek, poza Joanną Erbel, w dyskusji wezmą udział także: Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju, Michał Duda z Muzeum Architektury, Jacek Barski – dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta we Wrocławiu, a także reprezentant wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Uczestnicy spotkania zastanowią się wspólnie między innymi nad tym, czy architekci mogą i chcą być wsparciem dla lokalnych inicjatyw mieszkańców i ich aktywności w obszarze współtworzenia najbliższego otoczenia, a także jaki rodzaj odpowiedzialności za nową architekturę ciąży na władzach miasta, a jaki na deweloperach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem