Dzisiejszy polski design jest kobietą, dlatego skutecznie tamuje zalew tandety, ekologię stawia wśród priorytetów i zaskakuje kreatywnością. Jego reprezentanci zjadą do Wrocławia, by wraz z lokalnymi twórcami pokazać się w sobotę i niedzielę na Targach Rzeczy Ładnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Targi Rzeczy Ładnych (TRŁ), stacjonarnie organizowane dotychczas wyłącznie w Warszawie, to największe targi niezależnego designu w Polsce. Już od ośmiu lat wydarzenie przyciąga najlepsze marki, projektantów i ilustratorów, a każdą edycję odwiedza około 10 tysięcy osób. Nic dziwnego - Targi Rzeczy Ładnych to wyjątkowa selekcja polskich marek i przegląd najnowszych trendów, a udział w nich stał się ważnym znakiem jakości.

- Polscy projektanci i ilustratorzy są fantastyczni, coraz częściej uwielbiani i nagradzani za granicą i dlatego pokazujemy ich masowej publiczności. To marki i ludzie, których trzeba znać! - mówią Ajka Mroczkowska, Anna Pruszyńska i Paweł Stremski, organizujący TRŁ.

Co sprowadza polski design do Wrocławia

Jak Wrocław znalazł się na mapie Targów Rzeczy Ładnych jako pierwsze miasto po Warszawie?

MATERIAŁY PRASOWE

Paweł Stremski, współtwórca Targów Rzeczy Ładnych: - Od lat marzyliśmy o tym, żeby targi pojechały w Polskę. Wrocław był numerem 1 na naszej liście. Uwielbiamy Wrocław, energia miasta przyciąga. Przyjeżdżamy tu choćby na festiwal Nowe Horyzonty, mamy też zawsze dużo wystawców z Wrocławia. Kiedy pojawiła się taka możliwość, nie wahaliśmy się, uznaliśmy, że tegoroczny sezon targowy chcemy otworzyć we Wrocławiu

Targi zagoszczą w Hali Stulecia, a to zdaniem organizatorów dodatkowy plus Wrocławia.

Stremski: – Targi mają misję, by odkrywać miasto. Nie wystawiamy się w klasycznych targowych przestrzeniach, w blaszanych halach na przedmieściach. Spotkamy się w miejscu, które jest symboliczne i ma ciekawą architekturę. Chcemy, żeby nasza publiczność odwiedzała ciekawe miejsca i spędzała czas w unikalnym klimacie. Hala Stulecia jest takim ikonicznym miejscem – podkreśla.

Na imprezie swoje kolekcje zaprezentuje ponad 130 wystawców. Jedna czwarta z nich pochodzi z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Rzeczy ładne, czyli jakie?

Wśród rzeczy ładnych, pokazywanych na targach, jak hasłowo określa je ich nazwa, zobaczymy wszystko, czym na co dzień się otaczamy: meble, ceramikę i szkło, rośliny, tekstylia, akcesoria, plakaty i inne dekoracje. Wszystko starannie wybrane, by zaprezentować wszystko, co najlepsze, czym dzisiejsi polscy twórcy mogą się pochwalić.

Liczba zainteresowanych prezentacją zawsze przewyższa limit wystawców, a TRŁ to najprawdopodobniej najbardziej selektywne targi w Polsce. Marki nie trafiają na listę wystawców z różnych powodów. Choćby dlatego, że nie wpisują się w wizję, którą organizatorzy chcą promować.

- Uzupełnijmy rzeczywistość domową przedmiotami z pogranicza praktyczności i sztuki. Nie chodzi o to, żeby wyjść z targów z torbami pełnymi rzeczy. Namawiamy do czegoś innego: nawiążmy relacje z przedmiotami, które coś nam mówią. Targi to droga do tego, by przybliżyć publiczności to, że można otaczać się przedmiotami, które poprawiają jakość życia. Można ich mieć mniej, ale ciekawsze. Każdy z nich może opowiadać historię, a zakup może być świadomą decyzją, gdy wiemy, jak i dlaczego ten przedmiot powstał - opowiada Stremski.

Meble, kosmetyki i zieleń

Będzie w czym wybierać. Na targach zadebiutuje m.in. Pasieka. Wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z miodem. To marka prostych, nowoczesnych mebli. Współzałożycielka i projektantka marki Katarzyna Dobiecka jest architektką i laureatką m.in. konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu.

Na targach będzie pięknie pachniało, bo w strefie produktów ekologicznych, nazwanej wellness, znajdą się świece, kosmetyki i inne artykuły. Otoczenie wyszukanym designem to styl życia, a nie tylko wybór.

– Wiele marek i ich twórców próbuje żyć inaczej – w codziennych wyborach chcą mieć produkty z naturalnych składników, nieszkodzących środowisku – mówi współorganizator.

Wytchnienia będzie można poszukać w strefie zieleni i roślin. Tam będzie czekać m.in. Mała Szklarnia - sklep prowadzący sprzedaż we Wrocławiu, Krakowie oraz w internecie, który odmienia wnętrza na zielono i uczy, jak pielęgnować swoją pasję.

Targi Rzeczy Ładnych PRINT!
Targi Rzeczy Ładnych PRINT!  Fot. Materiały prasowe

Asortymentu większości wystawców TRŁ nie można kupić w sklepach, a targi są dla nich jedyną okazją do bezpośredniego zetknięcia się z odbiorcami. Artystki Dominika Khavro i Weronika Fudała, tworzące studio ceramiczne Toczona, niedawno ruszyły, a już remontują lokal na pracownię – przy ul. Szczęśliwej, niedaleko Sky Tower. Ma się sporo dziać – będzie sklep i warsztaty.

Są i tacy twórcy, którzy wokół swoich pasji stworzyli już niemal społeczność. Wrocławskie Zakwas Studio pracuje głównie z ceramiką oraz tekstyliami, łącząc tradycyjne rzemiosło ze współczesną technologią. Jest również spółdzielnią socjalną, realizującą projekty z zakresu edukacji i reintegracji społecznej, jak np. profesjonalny kurs ceramiczny dla osób z niepełnosprawnością wzroku, łącznie z lekcją toczenia na kole garncarskim i odlewania z form gipsowych.

Od niedawna Zakwas Studio udostępnia także we Wrocławiu własną przestrzeń coworkingową, w której niezależni ceramicy mogą wspólnie pracować nad własnymi projektami.

Polski design: projektantki dominują

Jaki jest polski design?

- Bardzo kobiecy. W polskim designie pracuje wiele projektantek. Polska ilustracja także jest kobietą, a wśród nich np. tworząca we Wrocławiu Malwina Hajduk. Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się sztuk jest ceramika. Mamy projektantów, z korzeniami w Bolesławcu czy Ćmielowie, jeżdżących na wydarzenia międzynarodowe. Ta dziedzina świetnie się rozwija, ma różne nurty i style – zaznacza Stremski.

Właśnie od plakatów zacząć można tworzyć całą kolekcję lub otaczać się polskim designem.

- Polska sztuka plakatu to fenomen. Plakat to coś, co jest w naszym zasięgu cenowym, a to więcej niż zwykły obrazek. Są oryginalne, ciekawe i często sygnowane. W różnych stylach mówią o architekturze, rzeczywistości i sztuce. To dzięki nim nasze otoczenie zyskuje dodatkowy wymiar – zachęca organizator.

Poza wrocławską twórczynią wśród wystawców znajdą się: Bartosz Kosowski promujący muralami produkcję Netflixa, specjalizująca się w kolażu Aleksandra Morawiak, a także Paulina Adamowska, czerpiąca inspiracje do tworzenia plakatów i dywanów głównie z awangardy XX wieku.

Magia i morze inspiracji

W Warszawie targom towarzyszą wystawy, wykłady lub inne wydarzenia. We Wrocławiu dodatkową atrakcją TRŁ będą Targi dla Mamy i Dziecka Mamaville, a na nich stoiska kolejnych ponad 80 wystawców. Znajdzie się tam wszystko, co potrzebne rodzicom i dzieciom w pierwszych latach ich rozwoju. Organizatorzy zaproszą dzieci do strefy zabawy, a rodziców na tematyczne warsztaty i wykłady.

Podczas wydarzenia nie zabraknie też atrakcji dla miłośników dobrej kawy, napojów i dobrego jedzenia.

Wydarzenie to nie tylko zakupy i inspiracje, ale przede wszystkim klimat, dla którego Targi Rzeczy Ładnych odwiedza publiczność z całej Polski.

Targi Rzeczy Ładnych w Koneserze 14-15 września
Targi Rzeczy Ładnych w Koneserze 14-15 września  fot. materiały prasowe

- Nie umiemy nazwać tego fenomenu, ale energia, którą generują wystawcy i publiczność, to magia. Tworzą się nowe relacje, przyjaźnie i jest mnóstwo uśmiechu, a to morze inspiracji. Po TRŁ pojawiają się idee, myśli i pomysły. Tego nam brakowało przez ten rok, gdy wydarzenia się nie odbyły, a jedno zostało odwołane w ostatniej chwili – mówi Stremski.

Marka TRŁ, bo na takie określenie impreza już zasługuje, to także portal targirzeczyladnych.pl, a w Warszawie to również edycje tematyczne, poświęcone m.in. plakatowi i ilustracji (TRŁ Print!) oraz ceramice (TRŁ Ceramika!). Czy we Wrocławiu możemy spodziewać się teraz TRŁ co roku?

- To zależy od tego, co wydarzy się weekend. Mamy tremę debiutantów i nadzieję, że będziemy mogli pojawić się co rok. Jeżeli wydarzenie się spodoba, wtedy wrócimy z jeszcze większym rozmachem – obiecuje Stremski.

Targi Rzeczy Ładnych w Hali Stulecia rozpoczynają się w sobotę oraz w niedzielę o godz. 11. W każdych z tych dni potrwają do godz. 19. Wstęp kosztuje 10 złotych, dzieci w wieku do 12 lat wchodzą bezpłatnie. Wszystkie informacje o wydarzeniu TRŁ Wrocław! ukazują się na bieżąco na stronie internetowej targów www.targirzeczyladnych.pl i w kanałach TRŁ w mediach społecznościowych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem