Zeppelin - największy sterowiec na świecie - wystartuje z lotniska Szymanów pod Wrocławiem w środę 15 września. Dla chętnych mamy dwa pojedyncze bilety na lot.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Statek powietrzny" to określenie, które do sterowców pasuje lepiej niż do samolotów. Pochodzą one z wczesnej epoki rozwoju lotnictwa – pierwsze konstrukcje w charakterystycznym kształcie cygara wzniosły się ponad 120 lat temu. Ich złota era to lata 20. i 30., kiedy zdominowały połączenia transkontynentalne. Gigantyczne rozmiary i dostojny lot sterowców, przypominający właśnie żeglowanie po niebie, do dziś robią wrażenie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE REGULAMIN KONKURSU Zeppelin Tour 2021

Zeppelin NT. Lot nad Wrocławiem

Zeppelin NT, który pojawi się we Wrocławiu, a kilka dni wcześniej też nad Katowicami i Częstochową, to sterowiec nowej generacji. Potrafi latać z prędkością 100-125 km na godz., na maksymalnej wysokości 3000 m, choć jego normalna wysokość przelotowa to ok. 300 m. Ma aż 75 m długości, czyli jest największym obecnie sterowcem na świecie. Należy do firmy ZF Group.

Jaki firma ma związek ze sterowcami?

– Dla nas w ZF to „cygaro" ma szczególne znaczenie: dzięki niemu od ponad 100 lat istnieje firma. ZF założono w 1915 r., aby budować lepsze przekładnie do samolotów i pojazdów mechanicznych. Kontynuujemy tę działalność, ale jako firma innowacyjna i dostawca zintegrowanych systemów dla motoryzacji, robimy też znacznie więcej – rozwijamy systemy i produkty, które kształtują przyszłość motoryzacji! Do współczesnego Zeppelina NT, który we wrześniu będzie latał nad Polską i Czechami, wyprodukowaliśmy przekładnię nowej generacji - tłumaczą przedstawiciele firmy.

Zeppelin - największy sterowiec na świecie
Zeppelin - największy sterowiec na świecie  fot. Materiały prasowe

Dla czytelników "Wyborczej" mamy dwa pojedyncze bilety na przelot zeppelinem nad Wrocławiem. Można je zdobyć, odpowiadając na pytanie konkursowe: Jak wyobrażasz sobie przyszłość motoryzacji?

Odpowiedź nie powinna przekraczać trzech zdań. Konkurs będzie opublikowany na FB Wyborcza.pl Wrocław w czwartek 2 września o godz. 17 i potrwa do niedzieli 5 września godz. 17. Najlepsze odpowiedzi wybierze jury.

Lot zeppelinem NT, ze zwycięzcami konkursu na pokładzie, zaplanowano na środę 15 września. Wystartuje z Lotniska Szymanów pod Wrocławiem. Przelot nad miastem potrwa 45 minut.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE REGULAMIN KONKURSU Zeppelin Tour 2021

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem