Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które przez cały rok wspiera samotne osoby starsze, w ramach kampanii „Wakacje jednego dnia" umożliwia im spędzenie przynajmniej jednego dnia poza domem.

Podopieczni stowarzyszenia to starsze osoby z ośmiu miast: Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Pruszkowa, Świdnika i Gniezna. To niemal 450 seniorów, którzy czekają na jeden dzień wakacji.

Lato to trudny czas dla seniorów

Zaawansowany wiek pokrywa się z występowaniem wielu innych chorób. Taka sytuacja sprawia, że seniorzy mają niższe zdolności lokomocyjne. Do tego dochodzą bariery architektoniczne, wynikające z gorszej sytuacji ekonomicznej, przejawiającej się najczęściej w mieszkaniu bez windy i dodatkowych udogodnień takich jak klimatyzacja. Upały są szczególnie niebezpieczne dla seniorów. 

- Ludzie starsi gorzej przystosowują się do wysokich temperatur i wysokiej wilgotności, dodatkowo borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi, cywilizacyjnymi i psychosomatycznymi. Te ostatnie powstają w wyniku silnych emocji, stresu czy frustracji, zwłaszcza jeśli są tłumione i przeżywane wielokrotnie - tłumaczy prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog zdrowia, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności UMCS, Uniwersytet Medyczny w Lublinie. 

Dodaje, że kłopoty rodzinne, finansowe i samotność przekładają się również do pogorszenia fizycznego stanu zdrowia. - Do tego trzeba dodać nieodpowiednie warunki życia, ze względu na typowe w Polsce wśród tej grupy pogorszenie sytuacji ekonomicznej - wyjaśnia prof. Piątkowski. 

CZYTAJ TAKŻE: Zieloni: W 2050 roku jedną trzecią społeczeństwa będą stanowić seniorzy. W przyszłości będziemy zabiegać o imigrantów

Kolejnym problemem doskwierającym seniorom jest samotność.

- Starsi ludzie mają coraz mniej kontaktów społecznych, socjologów martwi, że starość w Polsce najczęściej równa się samotności. Nie dlatego, że seniorzy nie mają rodziny, ale bliscy są daleko - komentuje socjolog. - Musimy być bardziej solidarni społecznie i uważni. Miejmy świadomość, że potrzeba tym ludziom kontaktu społecznego.

Zbiórka pieniędzy na wakacje dla samotnych seniorów

W ramach kampanii „Wakacje jednego dnia" od czerwca udało się zorganizować jednodniowe wyjazdy wakacyjne dla blisko stu samotnych seniorów. W czerwcu i lipcu podopieczni spędzili czas w Kazimierzu Dolnym, Podkowie Leśnej czy poznańskiej Palmiarni.

Seniorzy, którzy chcą zostać podopiecznymi stowarzyszenia, mogą się z skontaktować wolontariuszami od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 do 14.00 telefonując pod nr: 600 615 110. 

 

Wszystkie aktywności spełniają normy bezpieczeństwa związane z pandemią i uwzględniają transport, ubezpieczenie, wyżywienie oraz środki higieniczne. Aby wesprzeć akcję, wystarczy wejść na stronę kampanii malibracia.org.pl/wakacje i przekazać darowiznę.

Jednocześnie stowarzyszenie poszukuje wolontariuszy. Szczegóły i formularz znajdują się na stronie malibracia.org.pl/wspolpraca/wspolpracuj-z-nami/.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.