Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu powstało w 2012 roku. Od roku 2020 działa w nowej lokalizacji – w budynku Max Born Forum przy placu Wolności.

– Kiedy ponad rok temu byłem we Wrocławiu na otwarciu biura, mieliśmy wrażenie, że wychodzimy z pandemii. Nikt z nas wtedy nie sądził, że nie będziemy mieć żadnej możliwości spotkań przez tak długi czas. Biuro ma otwierać swoje podwoje na spotkania w różnych kontekstach. Zapraszamy do Saksonii, do Wrocławia i na Dolny Śląsk – to zaproszenie w dwóch kierunkach, żeby ludzie mogli się wzajemnie spotykać i poznawać – mówi Mathias Weilandt, sekretarz stanu Saksońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania.

Wrocławski punkt to pierwsze i dotąd jedyne biuro niemieckiego kraju związkowego w Polsce. Biura funkcjonują w strukturach Saksońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania i są wizytówką Saksonii w krajach sąsiadów. Do tej pory Biuro Saksonii we Wrocławiu zorganizowało setki spotkań, warsztatów, konferencji, odczytów i wystaw. Zainicjowało i zrealizowało liczne projekty z zakresu współpracy naukowej, wymiany młodzieży, współpracy kulturalnej itp. Ściśle współpracuje z władzami miasta i regionu Dolnego Śląska, z jednostkami naukowymi, kulturalnymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Biuro Saksonii we Wrocławiu działa od rokuBiuro Saksonii we Wrocławiu działa od roku Fot. Agata Władyczka/SMJusDEG/Materiały prasowe

Weilandt: – Wspólne działanie zasadza się na osobistych relacjach i doświadczeniach. Chcemy wzmocnić zainteresowanie językiem i sąsiadem. Jeżeli nawiązujemy kontakty, rośnie chęć uczenia się języków obcych – to cel polityki transgranicznej, którą prowadzimy.

Z noblistką w Zamku Książ

Na najbliższe miesiące zaplanowane są różne wydarzenia z udziałem polskiej i niemieckiej strony. Już w ten piątek w Zamku Książ saksońska minister do spraw europejskich Katja Meier weźmie udział w debacie zatytułowanej „Feminizm, gender i inne potwory". Spotka się z Olgą Tokarczuk, zaproszonymi pisarkami i pisarzami oraz tłumaczkami i tłumaczami książek polskiej noblistki.

Trwa nabór osób zainteresowanych udziałem w Polsko-Niemieckim Forum Młodzieży, które planowane jest od 6 do 9 września podczas Europejskiej Konferencji Ministerialnej w Chemnitz. Spotkanie jest współorganizowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Akademię Europejską Otzenhausen oraz Saksońskie Ministerstwo Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania.

Jeszcze wcześniej, 21 sierpnia, rozpocznie się 7. Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music, w którego organizację także zaangażowało się ministerstwo.

– Muzyka jest uniwersalną płaszczyzną porozumienia między narodami. Stąd nasz udział w przygotowaniu festiwalu Krzyżowa Music – podkreśla Weilandt.

Międzynarodowa konferencja „Wielowymiarowa dynamika stosunków bilateralnych w Europie. Polska i Niemcy – 30 lat po podpisaniu traktatu dobrosąsiedzkiego" odbędzie się 25 listopada.

Saksończycy uczą się polskiego

Współpracę z Polską ułatwiają możliwości uczenia się języka polskiego w Saksonii.

– Znajomość języka w kontaktach transgranicznych jest nie do przecenienia. Język niemiecki jest drugim wybieranym przez polskich uczniów po angielskim. Natomiast w Saksonii, w szkole język polski może być wybierany jako drugi od piątej klasy lub jako trzeci język obcy od klasy siódmej i ósmej. W dwujęzycznym gimnazjum z siedzibą w Görlitz różne przedmioty są nauczane po polsku. Kształcimy także przyszłych nauczycieli, można podjąć studia pedagogiczne na kierunku język polski jako język obcy – podkreśla Mathias Weilandt.

Saksonia bywa nazywana „Europą w mikroskali". Dzięki położeniu w środku Europy, granicy o długości około 600 km z Polską i Czechami oraz czterem Euroregionom Saksonia pełni funkcję pomostu między Wschodem a Zachodem.

Od początku czerwca biuro we Wrocławiu ma nowego dyrektora – funkcję objął Thomas Guddat.

– Jestem we Wrocławiu dopiero od niedawna. Na pewno będę starał się organizować wiele imprez i stawiać własne akcenty – mówi dyrektor Biura Saksonii we Wrocławiu. – Do podstawowych zadań biura należy promowanie Wolnego Kraju Związkowego Saksonii jako prężnego regionu gospodarczego, naukowego, z bogatą ofertą kulturalną. Biuro Saksonii we Wrocławiu pełni rolę punktu kontaktowego dla wszystkich osób i instytucji zainteresowanych współpracą z partnerami z sąsiadującego regionu – dodaje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.