Miasto tysięcy schodów. A może miasto stu mostów. Lub miasto Olgi Tokarczuk. Nowa Ruda ma wiele twarzy, kilka z nich zobaczymy na niedzielnym spacerze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia odpuściła, wracamy do życia i spacerów. Początek będzie mocny, bo jedziemy do Nowej Rudy na zaproszenie Festiwalu Góry Literatury. 

To już siódma edycja, a z roku na rok przybywa mu prestiżu. Nic dziwnego, skoro rodzicami festiwalu są Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Noblistka oraz poeta, prozaik i literaturoznawca z habilitacją. 

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Nowa Ruda ciekawych ludzi

Miejscowi, a jakże. Bo ta "czekoladka w bombonierce gór" (opinia Noblistki) zwabia ciekawych ludzi i równie ciekawych wypuszcza w świat.  

Jeśli lubicie fontannę na wrocławskim placu JP II, z alegorią Walki i Zwycięstwa, to pamiętajcie, że Ernst Seger urodził się w Neurode.  

Jeśli zachwycają was fryzury Jagi Hupało, to wiedzcie, że warszawskie salony zawojowała noworudzianka. 

Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie
Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Jeśli będziecie słuchać japońskiego hymnu narodowego "Kimi ga yo", to wspomnijcie autora, 28-letniego Franza Eckerta z Neurode. Był tak przebojowy, że skomponował też hymn Korei, za co dostał od cesarza order zasługi Tai Keuk III klasy. 

A jeśli doceniacie talent aktorski Roberta Więckiewicza, zapewne słyszeliście, że z Nowej Rudy pochodzi i często wraca do miasta dzieciństwa. 

Nowa Ruda robi się modna

Takich, co tu wracają albo postanowili zarzucić kotwicę w Nowej Rudzie, przybywa w postępie geometrycznym. Dostaję maile i telefony, czy nie znam jakiej willi na sprzedaż, bo skoro wprowadzają się tu członek PAN, wrocławski adwokat i warszawski profesor, Szklany Dom zbudowali Dorota i Kazimierz Śródkowie z Archicomu, a kawę można wypić w kawiarni Olgi Tokarczuk - miasto robi się modne i za chwilę szpilki się tu nie wciśnie. 

Przyciąga turystów

Ma niewątpliwie wielki potencjał i przechodzi transformację. Kiedyś żyło z włókiennictwa i górnictwa, teraz zaczyna przyciągać turystów. Nie tylko z Polski, ale także z Czech i z Niemiec.      

Przypomina - toutes proportions gardées - portugalskie Porto. Atutem Nowej Rudy jest tarasowe położenie. Bywa, że ulice krzyżują się na różnych poziomach za pomocą wiaduktów, w szczelinach między domami kryją się schody, które pozwalają wdrapać się kilkanaście metrów wyżej, a porośnięte mchem furtki wpuszczają wtajemniczonych przechodniów na tajemnicze skróty.       

W obrębie miasta są dwie góry: Świętej Anny i Wszystkich Świętych. Ze Świętej Anny widać całe środkowe Sudety i znaczne obszary Sudetów Zachodnich z Karkonoszami. Kiedyś góra była znanym miejscem pielgrzymkowym, przychodzili nawet mieszkańcy czeskiego Broumova. Z kolei Góra Wszystkich Świętych przyciągała pustelników. Opiekowali się kaplicą Matki Bożej Bolesnej i Drogą Krzyżową, ostatni odszedł ponad 60 lat temu.

Na obydwu szczytach od stu lat stoją wieże widokowe. Czyli turystów już tu ściągano, a my sprawdzimy w niedzielę turystyczny potencjał Nowej Rudy. Spacer zaczniemy o godz. 10, spotykamy się przed remizą Straży Pożarnej przy ul. Piłsudskiego 14. Wracamy na szlak!      

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A jakiego dnia odbędzie się ten spacer ?
  W niedziele 18.07 ?
  Nie mogę się doczekać .
  @Grzegorz956
  >>>(...)sprawdzimy w niedzielę turystyczny potencjał Nowej Rudy. Spacer zaczniemy o godz. 10, spotykamy się przed remizą Straży Pożarnej przy ul. Piłsudskiego 14.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @slawek.ja
  Pod remizą... no zaczyna się ciekawie:)))
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Nowa Ruda to zapomniana przez świat dziura. Zapraszam do koscioła w centrum: od wewnątrz na murze okalającym jest płaskorzeźba: Katyń 1940, Smoleńsk 2010.
  To Nowa Ruda w jednym zdaniu.
  Nie ma sensu tam w ogóle jezdzić.
  @dr_Kaftan
  Zgadzam się 100%. Tam jest tylko Leszek Kopcio i jego "Biała Lokomotywa "
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @dr_Kaftan
  Takie podejście skutkuje powstawaniem obszarów wykluczonych. Społecznie, kulturowo, gospodarczo, transportowo, technicznie. Marginalizację regionu. Wytwarzanie się gett (w obszarach miejskich). Olga Tokarczuk i środowiska wokół niej skupione przynajmniej próbują coś robić.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @slawek.ja
  czy poświecasz swój wolny czas na walkę z marginalizacją i wykluczeniem, czy wolisz coś ciekawego poznać, zobaczyć, przezyć?
  Bo w Nowej Rudzie niczego ciekawego nie ma, nawet na kwadrans.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1