W plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 tylko do poniedziałku wybieramy najważniejsze zadania, które stoją w najbliższych 20 latach przed Dolnym Śląskiem, Wrocławiem, Wałbrzychem i Świdnicą. Jak do tej pory wysoko uplasowały się propozycje transportowe i ekologiczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowanie na najważniejsze wyzwania do 2040 r. potrwa do 3 maja. 7 maja poznamy po siedem propozycji spośród 12, które czytelnicy wybiorą dla regionu i trzech miast: Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy.

Dolny Śląsk kulturalny

Na czele rankingu na Dolnym Śląsku są: wybudowanie dróg ekspresowych, Koleje Dolnośląskie w całym województwie oraz wyeliminowanie smogu.

Grzegorz Ćwiertniewicz, dyrektor wydziału kultury w Urzędzie Marszałkowskim stawia jednak na odbudowę Teatru Polskiego.

- Jest on od zawsze wizytówką kulturalną nie tylko Wrocławia, ale całego Dolnego Śląska. Bywał też wizytówką całego kraju. Dla wielu jest dumą, ale i sprawą honoru, dlatego wywołuje tyle różnorodnych emocji i dlatego wielu zależy, by wzbijał się na artystyczne wyżyny i nie tracił na wartości - mówi dyrektor.

W propozycjach dla regionu są również m.in. igrzyska olimpijskie w Karkonoszach czy pomoc dla branży turystycznej.

Wrocław bez spalin

We Wrocławiu jak do tej pory wygrywają: zielone tętnice miasta, tramwaje na wszystkie duże osiedla i uruchomienie kolei aglomeracyjnej.

Joanna Klima z rady osiedla Szczepin zagłosowała na Stare Miasto bez samochodów. - To nasza perełka, znak rozpoznawczy. Warto oddać je mieszkańcom i turystom i umożliwić im spokojne patrzenie ze strony pieszego czy rowerzysty, bez narażenia na hałas czy spaliny - mówi.

Sławomir Czerwiński, przewodniczący zarządu Maślic, popiera postulat kolejowy. - Wrocław ma bogatą siatkę tras kolejowych i sporo przystanków. Od 2007 r. tworzona jest kolej aglomeracyjna, ale jest więcej debat niż realizacji - podkreśla.

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor departamentu spraw społecznych magistratu, postawił na aktywizację mieszkańców, czyli budowę centrów aktywności lokalnej. - Chciałbym, żeby na każdym osiedlu była grupa osób, która chce działać. Wtedy taka grupa na pewno przestrzeń znajdzie - przekonuje.

W stolicy regionu można również wybrać m.in. sieć rowerową czy budowę 10 nowych basenów.

Wałbrzych będzie eko?

W Wałbrzychu na razie największe poparcie zyskały: 10 tysięcy mieszkań komunalnych, ożywienie Rynku i walka ze smogiem.

 - Pośród wszystkich działań wybranych przez mieszkańców Wałbrzycha są mi wyjątkowo bliskie wszelkie aktywności ekologiczne i społeczne. Idea odejścia od plastiku na terenie miasta, zbudowanie wśród mieszkańców nawyków świadomego używania opakowań jednorazowych to ważna inwestycja - uważa zaś Piotr Micek, dyrektor Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu.

W drugim największym mieście Dolnego Śląska do wyboru jest również m.in. miejska fabryka wody oraz powiększanie granic Wałbrzycha.

Świdnica dobrze skomunikowana

Świdnica stawia na: wybudowanie obwodnicy, lepszą komunikację z innymi miastami i walkę ze smogiem.

Jerzy Żądło, wiceprezydent Świdnicy, uważa, że priorytetem jest walka ze smogiem i wymiana wszystkich starych kopciuchów: - Nie tylko dlatego, że to inwestycja w naszą przyszłość oraz nasze zdrowie, ale i konieczność.

Jan Dzięcielski, przewodniczący rady miejskiej, zagłosował zaś na zatrzymanie odpływu młodych. - Należy podjąć działania, by zatrzymać młodych, lub, co jeszcze ważniejsze i trudniejsze, spróbować ich przyciągnąć do naszego miasta. Musimy zapewnić m.in. infrastrukturę, mieszkania, dbać o czyste powietrze, pracę, dobrą edukację, rozrywkę i poczucie bezpieczeństwa - mówi.

Na świdnickiej liście jest również przywracanie rzeki Bystrzycy miastu oraz rewitalizacja historycznej zabudowy i terenów zielonych.

O plebiscycie słuchaj też o godz. 6 w sobotę i niedzielę na antenie Radia Złote Przeboje we Wrocławiu i Wałbrzychu oraz w sobotę i niedzielę o godz. 22 na antenie Radia Pogoda we Wrocławiu.

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Świdnica

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Ponieważ Kokoszkiewicz albo redakcja kasują niewygodne posty, można domniemywać, iż "jak do tej pory wysoko uplasowały się propozycje transportowe i ekologiczne" są także zmanipulowane i nieprawdziwe.
    Niestety, wasza groteskowo toporna agitacja jest czasem żałosna.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Szanowny Panie Redaktorze,
    mam dwa pytania:
    1. Skąd się wzięła liczba: "240 tys. aut codziennie wlewa się do Wrocławia"? - w żadnych badaniach ruchu nie pojawia się ta liczba.
    2. Jak Kuba policzył, że Turów produkuje poniżej 2% energii elektrycznej w Polsce? - wg. danych GUS to 8%

    Serdeczne pozdrowienia z Karłowic
    @grrrrrrrrr
    Nie odpowie ci. Wymyślił to na użytek swojej agitki. Kurski byłby zadowolony z takiego pracownika w TVP Info.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @dr_Kaftan
    Już niedługo Gazeta Wrocławska będzie potrzebowała takich którzy potrafią bez mrugnięcia oszczędnie gospodarować prawdą.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Wrocław, obok Łodzi, jest wciąż jednym z najbardziej zapuszczonych miast w Polsce. Wystarczy pospacerować po ulicach zabudowanych starymi kamienicami. Odrapane od czasów wojny domy, odpadające tynki, łuszcząca się farba na elewacjach, wstrętne podwórka - oto co zobaczymy na Żeromskiego i wielu innych ulicach.
    Do priorytetów należy zaliczyć wypucowanie miasta, tak by miasto źle się nie kojarzyło ...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0