Głosowanie na najważniejsze wyzwania do 2040 r. potrwa do 3 maja. 7 maja poznamy po siedem propozycji spośród 12, które czytelnicy wybiorą dla regionu i trzech miast.
Na Dolnym Śląsku na czele znajdują się obecnie: walka ze smogiem, remonty linii kolejowych i budowa dróg ekspresowych.
Radni województwa Marek Łapiński (PO) i Patryk Wild (BS) zdecydowanie stawiają na kolej. - Chodzi o to, aby Dolnoślązacy mogli mieszkać w jednej części regionu, a pracować w innej. To ważny atut, zwłaszcza w czasach rozwoju możliwości pracy hybrydowej - mówi polityk Bezpartyjnych. - Pociągi aglomeracyjne, które będą kursowały co 10 minut, to najlepsza alternatywa dla podróży samochodem - dodaje radny PO.
Posłanka Małgorzata Tracz wybrała zaś walkę ze smogiem. - Czyste powietrze dla Dolnego Śląska to tak naprawdę kwestia życia i zdrowia jego mieszkańców i mieszkanek. Dane o stanie powietrza wciąż są bardzo niepokojące, a wymiana pieców idzie zbyt wolno - uważa szefowa Zielonych.
Dolnoślązacy mogą też zagłosować m.in. na igrzyska zimowe w Karkonoszach czy sieć rowerostrad w całym regionie.
We Wrocławiu na czele stawki są: zielone ulice, tramwaje i kolej aglomeracyjna.
Tramwaje są istotne według Bartłomieja Ciążyńskiego (SLD/Forum Jacka Sutryka). Na kolej aglomeracyjną postawili zaś Piotr Uhle z Nowoczesnej i Michał Kurczewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Agnieszka Imiela-Sikora, przewodnicząca zarządu osiedla Przedmieście Oławskie, zwraca uwagę na rowery. - Im więcej rowerów, tym mniej aut. Obecnie jednak sieć tras nie jest spójna i bezpieczna, brakuje dróg rowerowych z osiedli do centrum - mówi.
Według Krzysztofa Smolnickiego z Fundacji Ekorozwoju kryzys klimatyczny wymaga zazielenienia ulic Wrocławia. - Zieleń to nie element ozdobny, ale infrastruktura, która chroni nas przed deszczem - twierdzi.
Wrocławianie mogą wybrać także m.in. 10 basenów czy budowę hali widowiskowo-sportowej.
W Wałbrzychu na czele stawki są: walka ze smogiem, ożywienie rynku i budowa mieszkań komunalnych.
Marta Wosak zachęca do głosowania na edukację obywatelską i aktywność społeczną. - Pandemia przyczyniła się do pogłębienia podziałów społecznych i rozluźnienia więzi w społecznościach lokalnych. Relacje pomiędzy ludźmi wystawione były i są dalej na ciężką próbę - podkreśla działaczka Strajku Kobiet.
Według Sylwii Bielawskiej, wiceprezydentki Wałbrzycha, warto zagłosować m.in. na 10 tys. nowych mieszkań komunalnych. - Jest to zadanie, które myślę, że zjednoczy wszystkich, bo każdy, kto był chociaż raz w Wałbrzychu, dobrze wie, jak wielkie są potrzeby w tym zakresie - przekonuje
W drugim największym mieście Dolnego Śląska na liście są także m.in. budowanie świadomości historycznej mieszkańców i powiększanie Wałbrzycha.
W Świdnicy obecnie królują: budowa obwodnicy, lepsza komunikacja z innymi miastami i walka ze smogiem.
Według wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego priorytetem powinno być zatrzymanie odpływu młodych, czyli wyhamowanie wyjazdów, przez które dziś co roku liczba mieszkańców maleje. - Otwarte, tolerancyjne miasto z dobrą atmosferą przyciąga młodych i stanowi atrakcyjną alternatywę - mówi.
Na to samo postawił Jan Czałkiewicz, szef Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Młode społeczeństwo chce atrakcyjnie i aktywnie spędzać wolny czas, więc to powinno też napędzać rozwój turystyki, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych - uważa.
W Świdnicy głosować można również na przywrócenie miastu Bystrzycy czy rewitalizację historycznej zabudowy i terenów zielonych.
O plebiscycie słuchaj też o godz. 6 w sobotę i niedzielę na antenie radia Złote Przeboje we Wrocławiu oraz w sobotę i niedzielę o godz. 22 na antenie Radia Pogoda we Wrocławiu.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Przywrocilo niekolizyjne przejscia dla pieszych i przejazdy rowerowe.
Przenioslo ruch rowerowy z jezdni na trasy pieszo-rowerowe?
Przestalo kazdy fragment zieleni w miescie zapychac kolejnymi biurowcami.
Zbudowalo chodniki w miejscach gdzie ich nie ma a miedzy osiedlami stworzylo trasy pieszo-rowerowe w miejscach rowow melioracyinych czy zdewastowanych chodnikow.
Roboty jest od groma! Przestańcie marnowac czas na bzdurne pytania i paneliki tylko do roboty bo podstawy tego miasta nie zrobione macie!
1000 lat temu pijany chłop wyszedł z broną i kuniem na pole, kuń zatoczył koło, i tak powstał wrocławski rynek.
Gdzie układ promienisty to unikat?! W Europie?!
Przykład pierwszy z brzegu, który osobiście znam, Eindhoven. Prawie cała komunikacja publiczna (autobusy i metrobusy) zjeżdża się do hubu przesiadkowego w centrum miasta przed dworcem kolejowym.
Nie ośmieszaj się, już proszę.
A2 i 270 już zaorali? Kennediego? Mały ring też? Może choć A58Pacz Pan jacy szybcy... jeszcze dziesięć lat temu mieli...
A Sprinter z Helmond chodzi? co pół godziny? bo jak się naprułem w eicie to wracałem sprinterem....
I nie znasz Eindhoven, byłeś raz na sitybrejku... bo tylko jedna linia jest "metrobusem" - na lotnisko.
I jeszcze jedna ciekawostka w HTC "było" (bo pewnie też zaorali) parkingów w ...uj.
Albowiem każdy (no prawie) Nederlander piątek przyjeżdżał do roboty kamperem.