Jaka jest przyszłość Dolnego Śląska i Wrocławia za 20 lat? Ważniejsza jest kolej czy zieleń, a może nowe baseny i mieszkania? Wspólnie z czytelnikami do 3 maja szukamy odpowiedzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowanie na najważniejsze wyzwania do 2040 r. potrwa do 3 maja. 7 maja poznamy po siedem propozycji spośród 12, które czytelnicy wybiorą dla regionu i trzech miast.

Dolny Śląsk: skomunikowany i bez smogu

Na Dolnym Śląsku na czele znajdują się obecnie: walka ze smogiem, remonty linii kolejowych i budowa dróg ekspresowych.

Radni województwa Marek Łapiński (PO) i Patryk Wild (BS) zdecydowanie stawiają na kolej. - Chodzi o to, aby Dolnoślązacy mogli mieszkać w jednej części regionu, a pracować w innej. To ważny atut, zwłaszcza w czasach rozwoju możliwości pracy hybrydowej - mówi polityk Bezpartyjnych. - Pociągi aglomeracyjne, które będą kursowały co 10 minut, to najlepsza alternatywa dla podróży samochodem - dodaje radny PO.

Posłanka Małgorzata Tracz wybrała zaś walkę ze smogiem. - Czyste powietrze dla Dolnego Śląska to tak naprawdę kwestia życia i zdrowia jego mieszkańców i mieszkanek. Dane o stanie powietrza wciąż są bardzo niepokojące, a wymiana pieców idzie zbyt wolno - uważa szefowa Zielonych.

Dolnoślązacy mogą też zagłosować m.in. na igrzyska zimowe w Karkonoszach czy sieć rowerostrad w całym regionie.

Wrocław z zielonymi tramwajami

We Wrocławiu na czele stawki są: zielone ulice, tramwaje i kolej aglomeracyjna.

Tramwaje są istotne według Bartłomieja Ciążyńskiego (SLD/Forum Jacka Sutryka). Na kolej aglomeracyjną postawili zaś Piotr Uhle z Nowoczesnej i Michał Kurczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Agnieszka Imiela-Sikora, przewodnicząca zarządu osiedla Przedmieście Oławskie, zwraca uwagę na rowery. - Im więcej rowerów, tym mniej aut. Obecnie jednak sieć tras nie jest spójna i bezpieczna, brakuje dróg rowerowych z osiedli do centrum - mówi.

Według Krzysztofa Smolnickiego z Fundacji Ekorozwoju kryzys klimatyczny wymaga zazielenienia ulic Wrocławia. - Zieleń to nie element ozdobny, ale infrastruktura, która chroni nas przed deszczem - twierdzi.

Wrocławianie mogą wybrać także m.in. 10 basenów czy budowę hali widowiskowo-sportowej.

Wałbrzyskie nowe mieszkania

W Wałbrzychu na czele stawki są: walka ze smogiem, ożywienie rynku i budowa mieszkań komunalnych.

Marta Wosak zachęca do głosowania na edukację obywatelską i aktywność społeczną. - Pandemia przyczyniła się do pogłębienia podziałów społecznych i rozluźnienia więzi w społecznościach lokalnych. Relacje pomiędzy ludźmi wystawione były i są dalej na ciężką próbę - podkreśla działaczka Strajku Kobiet.

Według Sylwii Bielawskiej, wiceprezydentki Wałbrzycha, warto zagłosować m.in. na 10 tys. nowych mieszkań komunalnych. - Jest to zadanie, które myślę, że zjednoczy wszystkich, bo każdy, kto był chociaż raz w Wałbrzychu, dobrze wie, jak wielkie są potrzeby w tym zakresie - przekonuje 

W drugim największym mieście Dolnego Śląska na liście są także m.in. budowanie świadomości historycznej mieszkańców i powiększanie Wałbrzycha.

Świdnica, która zatrzymuje ludzi

W Świdnicy obecnie królują: budowa obwodnicy, lepsza komunikacja z innymi miastami i walka ze smogiem.

Według wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego priorytetem powinno być zatrzymanie odpływu młodych, czyli wyhamowanie wyjazdów, przez które dziś co roku liczba mieszkańców maleje. - Otwarte, tolerancyjne miasto z dobrą atmosferą przyciąga młodych i stanowi atrakcyjną alternatywę - mówi.

Na to samo postawił Jan Czałkiewicz, szef Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Młode społeczeństwo chce atrakcyjnie i aktywnie spędzać wolny czas, więc to powinno też napędzać rozwój turystyki, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych - uważa.

W Świdnicy głosować można również na przywrócenie miastu Bystrzycy czy rewitalizację historycznej zabudowy i terenów zielonych.

O plebiscycie słuchaj też o godz. 6 w sobotę i niedzielę na antenie radia Złote Przeboje we Wrocławiu oraz w sobotę i niedzielę o godz. 22 na antenie Radia Pogoda we Wrocławiu.

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Świdnica

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A gdzie postulaty tysiecy mieszkancow j pracujacych by miasto upłynnilo ruch kolowy zamiast je hamować.
  Przywrocilo niekolizyjne przejscia dla pieszych i przejazdy rowerowe.
  Przenioslo ruch rowerowy z jezdni na trasy pieszo-rowerowe?

  Przestalo kazdy fragment zieleni w miescie zapychac kolejnymi biurowcami.
  Zbudowalo chodniki w miejscach gdzie ich nie ma a miedzy osiedlami stworzylo trasy pieszo-rowerowe w miejscach rowow melioracyinych czy zdewastowanych chodnikow.

  Roboty jest od groma! Przestańcie marnowac czas na bzdurne pytania i paneliki tylko do roboty bo podstawy tego miasta nie zrobione macie!
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  Nie można głosować na Wrocław? czy już glosy policzone i wyniki ustalone, towarzysze?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Wrocławianie w swojej masie chcą przebudowy układu komunikacyjnego miasta, które, jako niemal unikat w nowoczesnej Europie, ma ten układ promienisty i ani jednej pełnej obwodnicy.
  @dr_Kaftan
  1000 lat temu pijany chłop wyszedł z broną i kuniem na pole, kuń zatoczył koło, i tak powstał wrocławski rynek.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @dr_Kaftan
  Gdzie układ promienisty to unikat?! W Europie?!

  Przykład pierwszy z brzegu, który osobiście znam, Eindhoven. Prawie cała komunikacja publiczna (autobusy i metrobusy) zjeżdża się do hubu przesiadkowego w centrum miasta przed dworcem kolejowym.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @Konrad Zieliński
  Nie ośmieszaj się, już proszę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Konrad Zieliński
  A2 i 270 już zaorali? Kennediego? Mały ring też? Może choć A58Pacz Pan jacy szybcy... jeszcze dziesięć lat temu mieli...
  A Sprinter z Helmond chodzi? co pół godziny? bo jak się naprułem w eicie to wracałem sprinterem....
  I nie znasz Eindhoven, byłeś raz na sitybrejku... bo tylko jedna linia jest "metrobusem" - na lotnisko.
  I jeszcze jedna ciekawostka w HTC "było" (bo pewnie też zaorali) parkingów w ...uj.
  Albowiem każdy (no prawie) Nederlander piątek przyjeżdżał do roboty kamperem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak do dyskusji o dobrym życiu dla wrocławian w ich mieście przystaje kretyński pomnik żołnierzy tzw. wyklętych?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1