Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spośród 12 propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki poznamy 7 maja.

Krzysztof Smolnicki, Fundacja Ekorozwoju i Dolnośląski Alarm Smogowy

Wyzwania komunikacyjne są ze sobą mocno powiązane. Z jednej strony centrum bez aut, a z drugiej strony kolej aglomeracyjna, rozwój sieci tramwajowej i sieci tras rowerowych w całym mieście.

Wobec wyzwań kryzysu klimatycznego istotne są według mnie zielone arterie. Nie chodzi tylko o to, żeby posadzić parę ozdobnych drzewek czy palm, ale o stworzenie tkanki przyrodniczej.

To, że jest to możliwe, pokazuje projekt dla ul. Żeromskiego na Ołbinie, gdzie przewidziano drzewa w środku ulicy. Całe osiedla, zwłaszcza w śródmieściu, gdzie zieleni jest za mało, powinny zamienić się w miejsca zielone.

Projekt ul. ŻeromskiegoProjekt ul. Żeromskiego UM Wrocław

Zwłaszcza w obliczu czekającego nas kryzysu klimatycznego powinniśmy traktować drzewa jako infrastrukturę, a nie element ozdobny. Na całym świecie liczy się korzyści, jakie przynoszą: czy to przez ochronę przed suszą, temperaturą, czy wiatrem.

Zielona infrastruktura powinna być powiązana z błękitną, czyli wodą: z rzekami, z miejscami retencji, a także z trasami rowerowymi i pieszymi. Bez zieleni za kilkanaście lat w mieście będzie po prostu za gorąco podczas przemieszczania się.

Przede wszystkim trzeba chronić drzewa już istniejące, stare, wiekowe, dające cień. Nowe drzewko zastąpi te stare dopiero po wielu latach. Paradoksem jest, że przy wielu inwestycjach proekologicznych, jak np. remont linii kolejowej, wycinane są drzewa.

Na liście brakuje ważnego wyzwania, którym jest głęboka termomodernizacja kamienic, połączona z podłączeniem odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych. Samo podłączenie do innych źródeł ciepła niż piece węglowe to za mało, gdyż budynki nadal będą zużywać zbyt dużo ciepła i energii.

Wyzwaniem na 20 lat nie jest zaś pozbycie się plastiku w miejskich instytucjach. To należy zrobić szybciej zarządzeniem prezydenta, jak w Wałbrzychu.

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Dolny Śląsk

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.