Spośród 12 propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z dwunastu propozycji w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy. Głosowanie trwa do 3 maja, a wyniki poznamy 7 maja.
Na Dolnym Śląsku jak na razie największe poparcie mają trzy projekty: Koleje Dolnośląskie w całym województwie (wyremontowanie wszystkich przejętych od PKP linii kolejowych), wyeliminowanie smogu (czyste powietrze dzięki uchwale antysmogowej obowiązującej w całym regionie) oraz wybudowanie dróg ekspresowych (S5 z Sobótki do Bolkowa, S8 z Wrocławia do Kłodzka, S3 do granicy z Czechami).
- Moim zdaniem wyeliminowanie smogu wciąż jest i długo będzie najważniejszym wyzwaniem dla Dolnego Śląska - mówi posłanka Małgorzata Tracz z Zielonych (Koalicja Obywatelska). Czyste powietrze dla Dolnego Śląska to tak naprawdę kwestia życia i zdrowia jego mieszkańców i mieszkanek. Mimo uchwalenia przez sejmik wojewódzki uchwał antysmogowych walka ze smogiem na Dolnym Śląsku złapała zadyszkę. Dane o stanie powietrza wciąż są bardzo niepokojące, a wymiana pieców idzie zbyt wolno.
- Brak też kampanii społecznej z prawdziwego zdarzenia, która przekazałaby mieszkańcom i mieszkankom informacje o tym, co jest w uchwałach antysmogowych oraz jak wymienić piec. Potrzebujemy wykonać kolejny krok w walce ze smogiem i ponownie postawić na walkę z nim jako priorytet w regionie - przekonuje polityczka.
Tracz: - Potrzebujemy nowej, odważnej uchwały antysmogowej, obowiązującej w całym województwie, która postawi odważny cel pełnego odejścia od węgla w ogrzewaniu domów i mieszkań do najpóźniej 2030 roku. Potrzebujemy regionalnego programu, który pomoże mieszkańcom i mieszkankom, a także wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w kompleksowej wymianie źródła ciepła, ale i termomodernizacji ich domu lub budynku.
- Obecne środki, samorządowe i rządowe, na ten cel są niewystarczające. Przy czym widać, że walka ze smogiem znacznie lepiej wychodzi na poziomie samorządowym niż ze środków rządowych w ramach programu Czyste Powietrze - uważa posłanka.
Tracz dodaje: - Dzięki postawieniu na realną walkę ze smogiem zadbamy o lepsze zdrowie oraz komfort życia mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska. Odchodząc od węgla, damy nasz regionalny wkład w walkę z kryzysem klimatycznym. Zróbmy to dla siebie, dla klimatu, dla Dolnego Śląska.
Głosowanie - Dolny Śląsk
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Ja wymieniłam na EEI PELLETS jakiś czas temu, moi rodzice na MINI MATIC KOSTRZEWA i wszyScy jesteśmy zadowoleni z niskiej emisji spalin, ekonomi ogrzewania i wygody użytkowania :)
Ja wymieniłam na EEI PELLETS jakiś czas temu, moi rodzice na MINI MATIC KOSTRZEWA i wszyScy jesteśmy zadowoleni z niskiej emisji spalin, ekonomi ogrzewania i wygody użytkowania :)