Plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Radny sejmiku Patryk Wild z Bezpartyjnych Samorządowców stawia na kolej w regionie. Tłumaczy, że to będzie ważny atut po pandemii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spośród 12 propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z dwunastu propozycji w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy.

Na Dolnym Śląsku jak na razie największe poparcie mają trzy projekty: Koleje Dolnośląskie w całym województwie (wyremontowanie wszystkich przejętych od PKP linii kolejowych), wyeliminowanie smogu (czyste powietrze, dzięki uchwale antysmogowej obowiązującej w całym regionie) oraz wybudowanie dróg ekspresowych (S5 z Sobótki do Bolkowa, S8 z Wrocławia do Kłodzka, S3 do granicy z Czechami).

Radny sejmiku dolnośląskiego Patryk Wild z Bezpartyjnych Samorządowców wybiera kolej:

- Najważniejsze wyzwanie to zapewnienie spójności regionu poprzez budowę powszechnie dostępnego systemu transportu zbiorowego opartego o kolej. Chodzi o to, aby Dolnoślązacy mogli mieszkać w jednej części regionu, a pracować w innej. To będzie ważny atut zwłaszcza w czasach postpandemicznego rozwoju możliwości pracy hybrydowej, czyli przynajmniej w części zdalnej - uważa Wild.

Wild: - Chodzi też o to, aby mieszkańcy miast mogli korzystać z niezwykłej atrakcyjności regionu, choćby wyskakując na weekend lub popołudniową wizytę w Sudety, Bory Dolnośląskie, nad Odrę, czy Stawy Milickie, czy do jednego z licznych miast regionu. Chodzi o to żeby usieciowić potencjał wrocławskiego obszaru metropolitalnego i innych aglomeracji oraz miast i miasteczek województwa. Bo to usieciowienie będzie oznaczała dużo więcej niż proste zsumowanie potencjału każdego tych ośrodków. Tu dzięki synergii 2+2 będzie oznaczało więcej niż cztery.

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

 >> Głosowanie, które wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Świdnica

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wildowizje. Przedewszystkim trzeba uruchomić zintegrowaną komunikację autobusową i dołożyć pociągów a nie budowac tory na jakieś zadupia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1