Lockdown i praca zdalna spowodowały, że Polacy zaczęli większą uwagę zwracać na najbliższe otoczenie, ale i wygodę w samych mieszkaniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Również wrocławianie częściej szukają większych lokali, oczekują dużych balkonów i zieleni w pobliżu budynków. Niestety, po kilku miesiącach przerwy zaczęły rosnąć ceny, co jest złą wiadomością dla osób, które dopiero zamierzają kupić własne cztery kąty.  

Podczas epidemii koronawirusa najbardziej ucierpiał rynek najmu: jest mniej wynajmujących, ale za to więcej mieszkań do wyboru, również w wysokim standardzie. To zła wiadomość dla właścicieli tych lokali, ale dobra dla tych, którzy wolą wynajmować mieszkania zamiast je kupować.

Tu zresztą szykuje się duża zmiana - coraz więcej firm deweloperskich chce budować całe budynki z mieszkaniami, które później zostaną przeznaczone tylko na wynajem. Co to może zmienić we Wrocławiu?

Ważna jest także lokalizacja. Nie chcemy tracić czasu w korkach, więc nowe mieszkania powinny powstawać blisko biurowców i zakładów pracy, ale też szkół, centrów handlowych, a także zielonych terenów rekreacyjnych. Nie musi to być jednak centrum Wrocławia, gdzie jest drogo.

O obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz o zmianach wywołanych przez pandemię rozmawiamy z wrocławskimi deweloperami. W debacie „Mieszkania po koronawirusie” biorą udział: Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper, Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development, i Rafał Półtorak - kierownik działu sprzedaży DOM.developer. Prowadzi Jacek Kulesza, redaktor „Gazety Wyborczej”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trzech developerów i jeden piewca patodeweloperki pogadali sobie o mieście.
  CZY JEDZIE Z NAMI URBANISTA????
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Radosny jest ten tekst... takie odkrycia nam serwuje: "nie chcemy tracić czasu w korkach, więc nowe mieszkania powinny powstawać blisko biurowców i zakładów pracy, ale też szkół". No nie chcemy... a autor tekstu zna może kogoś na świecie, kto chce tkwić w korkach?
  No i jak to jest, Panie Kulesza: rynek najmu dostał bęcki, mieszkań pustych od licha i trochę ale ceny mieszkań rosną.
  I co na to Panu powiedzą zaproszeni dyskutancji, którzy reprezentują branże developerską a każda branża chce zarabiać jak najwięcej? No co oni Panu powiedzą, panie Kulesza?

  Tak, wrocławska Gazeta to naprawdę wysoki poziom. Pogratulować.
  @dr_Kaftan
  Występując jako adwokat diabła . Cytuję "rynek najmu dostał bęcki, mieszkań pustych od licha i trochę ale ceny mieszkań rosną."

  Proszę liczby
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @dr_Kaftan
  no wlasnie, czyli co, kupuje dzis mieszkanie na poludniu miasta, 10min od biura, za 5 lat zmieniam prace, pracuje na polnocy, 45min w korkach i co teraz?
  to wszystko jest chore, te wszystkie mieszkania po 30m2 na wynajem, to za 10 lat bedzie okupowane przez hindusow, nepalczykow i ukraincow, rzecz jasna, o ile putin nie zrobi rozpierduchy takie ze, juz nic nie bedzie mialo zadnej wartosci
  aha, nie mam nic przeciwko hindusom, nepalczykom i ukraincom, po prostu wolska zapasc demograficzna doprowadzi do tej sytuacji
  chlopcy z onr powinni byc niepocieszeni ;)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Tak, praca zdalna się upowszechniła i każdy chce mieszkać 5 minut od biurowca. Jasne ;)
  @bmmb
  szczegolnie na jagodnie, 5min od biurowca :))))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Taaa, rosną bo rzucili najdroższe apartamenty, żeby zrównoważyć wysyp mieszkań na wynajem, które stoją puste. Stała zagrywka. Pokażcie ceny transakcyjne.
  @Luukkk
  Kto? prezes Lokum Deweloper? członek zarządu Vantage Development? kierownik działu sprzedaży DOM.developer?
  Przecież oni wszyscy się cieszą, kiedy ceny rosną bo zarobią więcej. jaki sens ma taka dyskusja w redakcji? Przecież każde zdanie i każde słowo, argument, można przewidzieć?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  mialem ostatnio okazje ogladac i analizowac plany zagospodarowania przestrzennego wroclawia i zaczynam tesknic za komuna...
  blok przy bloku, mega blokowiska z widokiem na sasiadow a sasiedzi z widokiem na nasz "salon" i sypialnie, zero przestrzeni, zero separacji zielnia na osiedlach, liczy sie kasa za dzialki, ktore kasuje miasto i deweloper za "komorki", czyli pseudo mieszkania
  i naupychac po taniosci mieszkanek ze sciankami z bloczkow silikatowych o grubosci 25cm...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie zauważyłam aby ceny wynajmu mieszkań spadły , ale zakup jest droży a skupują cu co maja gotówkę co podbija ceny wiec ci co nie maja gdzie mieszkać raczej taniej nie zamieszkają a jeszcze spadła możliwość zakupu bo brak zdolności kredytowej i wpłata własna wysoka
  @MagdaMagdaMagda
  i jeszcze plany nierzadu, zeby dofinansowywac mieszkania, czyli ceny poszybuja "w kosmos"
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Każda sroczka swój ogonek chwali.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ja uważam , że ceny mieszkań będą spadały.
  @malhalpk
  nie sadze, hindusi nadciagaja....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0