Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" zakłada wypowiedzenie przez Polskę antyprzemocowej konwencji stambulskiej i zastąpienie jej kartą praw rodziny. 

Za projektem stoją Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny. Inicjatorzy przekonują, że "konwencja nie przyczynia się do poprawy sytuacji kobiet będących ofiarami przemocy", bo "przyczyn przemocy domowej dopatrywać się należy w dekompozycji więzi rodzinnych i tradycyjnych wartości społecznych".

O konwencji lekceważąco wypowiadał się też prezydent Andrzej Duda. Już w 2016 r. radził, by jej po prostu "nie stosować".

Wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej. Wrocław będzie protestował 

Komitet Obrony Demokracji, Akcja Demokracja i Ogólnopolski Strajk Kobiet jeszcze w lutym zainicjowali wspólne wystosowanie apelu do parlamentarzystów o niewypowiedzenie ustawy antyprzemocowej. 

– To więcej niż zuchwały – to bezwzględny pomysł, który mogła zrodzić jedynie obsesja władzy. Przemoc rodzi przemoc. Nie pozostaniemy obojętne, obojętni wobec powielania bezdusznej polityki Kremla – mówiła liderka OSK Marta Lempart.

17 marca Sejm zacznie procedować projekt ustawy. Tego dnia wrocławianie i wrocławianki wyjdą na ulice. 

"Fundamentaliści spod znaku Ordo Iuris uważają, że kobietom w Polsce taka ochrona nie jest potrzebna. Że żona, kobieta ma cierpieć w imię dobra rodziny. I że przecież pierwsze pobicie nie jest przemocą. Nie zgadzam się na to. Dlatego protestujemy" – piszą wrocławianki.

Protest rozpocznie się w środę o godz. 18 na placu Dominikańskim. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.