Trwająca pandemia i związana z nią izolacja wpłynęły na znaczący wzrost liczby zgłoszeń, związanych z przemocą domową. Wrocławski oddział Centrum Praw Kobiet zbiera więc pieniądze, aby "pomagać bardziej". Na pomoc psychologiczną czeka tam w kolejce ponad 30 osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

-  Niestety, narastająca przemoc domowa to pokłosie epidemii - mówi "Wyborczej" dr Beata Rajba, psycholożka społeczna, wykładowczyni Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Zamknięcie w domu, frustracje i poczucie bezsilności powodują nasilenie aktów agresji. Liczba zgłoszeń w organizacjach udzielających wsparcia w takich przypadkach wzrosła o około 25 proc. 

Koronawirus. Kilkadziesiąt telefonów dziennie

Całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet podczas trwającego lockdownu dzwonił nawet niemal dwa razy częściej. Więcej zgłoszeń odnotowuje też oddział CPK we Wrocławiu. Wrocławianki i mieszkanki Dolnego Śląska, doświadczające przemocy lub będące w sytuacjach kryzysowych, dzwonią nawet kilkadziesiąt razy dziennie.  

Wrocławski oddział organizacji utworzył więc internetową zbiórkę na portalu crowdfundingowym zrzutka.pl, poprzez który zbiera pieniądze, aby móc "pomagać bardziej". Chce zrealizować 100 dodatkowych godzin indywidualnego wsparcia psychologicznego dla potrzebujących kobiet. 

"Nasza lista osób oczekujących na taką pomoc wynosi obecnie ponad 30 osób. Kobiety i osoby doświadczające przemocy nie mogą czekać. Powinny otrzymać niezbędne wsparcie psycholożki-terapeutki w ciągu najbliższych dni" - tłumaczą przedstawicielki CPK. - "Koszt jednej godziny porady psychologicznej to 60 zł brutto. W momencie, w jakim jesteśmy teraz, tych godzin bardzo nam brakuje. A każda godzina takiej porady ma znaczenie. Głęboko wierzymy, że w tym trudnym okresie siostrzeństwo jest naszą największą siłą! Pomóżcie nam pomagać bardziej". 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak to mówiła o konwencji stambulskiej osoba na stanowisku prezydenta? Przede wszystkim nie stosować. Ale obrońcy dzueci i rodziny wpadli na lepszy pomysł - wypowiedzieć konwencję.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nie odpuszczajmy - sami musimy się bronić - państwa dla kobiet nie ma w zakresie ochrony przed przemocą - tak jak psychiatrii dziecięcej dla dzieci !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0