Jacek Harłukowicz, dziennikarz wrocławskiej "Gazety Wyborczej", prześledził aktywność polskich neonazistów w kraju i za granicą. Poznał ich kontakty, powiązania i obszary aktywności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Teraz za tekst "Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera", otrzymał nominację do Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby 2021.

Do konkursu zgłoszono ponad sto prac, a kapituła nagrody w głosowaniu wyłoniła trzy finałowe publikacje. Nazwisko zwycięzcy, który otrzyma dyplom oraz 10 tys. zł, zostanie ogłoszone podczas gali w Warszawie.

Najwięcej głosów otrzymali (kolejność alfabetyczna):

 • Jacek Harłukowicz – za tekst "Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera" opublikowany w "Gazecie Wyborczej"
 • Janusz Schwertner – za tekst "Miłość w czasach zarazy" opublikowany w Onet.pl
 • Andrzej Stankiewicz – za tekst "Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało" opublikowany w Onet.pl

"Data uroczystości zostanie ustalona po zniesieniu ograniczeń związanych z epidemią. Do tego momentu zwycięskie nazwisko zna wyłącznie adwokat Andrzej Michałowski, który jest depozytariuszem werdyktu kapituły" - informują organizatorzy konkursu.

Laureatkami Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa zostały Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa z telewizji Biełsat, za "niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi". To znak solidarności ze wszystkimi dziennikarzami na Białorusi, którzy są represjonowani przez władze.

Partnerem nagrody jest Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL.

Skład kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa 2021

 • Leszek Będkowski („Polityka”)
 • Robert Feluś („Wprost”)
 • Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa)
 • Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”)
 • Piotr Mieśnik (Wp.pl)
 • Wojciech Rogacin („Polska The Times”)
 • Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska)
 • Bartosz Węglarczyk (Onet.pl)
 • Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”)
 • Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”)

Rozpracowaliśmy polskich fanów Hitlera

Kwiecień 2018 roku. Policja i ABW udaremniają przygotowania do mającego się odbyć w Dzierżoniowie koncertu z okazji 129. urodzin Adolfa Hitlera. Do miasteczka rzucone zostają nadzwyczajne siły: kilkanaście radiowozów z policjantami i antyterrorystami oraz policyjny śmigłowiec, zamkniętych zostaje kilkanaście ulic. Choć widowiskowa, akcja nie przynosi jednak spodziewanych efektów.

– Decyzja o wkroczeniu do miasta została podjęta przedwcześnie – ocenia w rozmowie z „Wyborczą” jeden z policjantów rozpracowujących prawicową ekstremę. – Gdy zajechano na miejsce, gdzie miał się odbyć koncert, zastano tam raptem kilka osób, ale nikogo z organizatorów czy mających wystąpić zespołów z Polski, Niemiec, Hiszpanii i ze Stanów Zjednoczonych.

Śledztwo w sprawie skrajnej prawicy nabiera jednak rozpędu.

Przeczytaj cały tekst tutaj: Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo, Jacek! Dobra robota!
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  hehehehe a chyba Psikusa, bez s . Gratulacje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Harłukowicz to taki lewacki Führer z jakąś urojoną misją, szkoda że na studiach (zaocznopolitrucznych) nie wykazywał takiego zaangażowania i niczego z nich nie wyniósł :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0