Minimalizm czy rokoko? Co w tej chwili jest modne we wnętrzach? Mówiąc o trendach, należy rozgraniczyć wnętrza ekskluzywne i te tradycyjne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybór stylu wnętrza zależy od wielu czynników: lokalizacji, budynku, bryły nieruchomości, a także, a może w szczególności od upodobań właściciela.  Mówiąc o trendach, należy rozgraniczyć wnętrza ekskluzywne i te tradycyjne.

Dzięki większej dostępności produktów wnętrzarskich polskie mieszkania są coraz bardziej różnorodne. Możemy w nich znaleźć styl skandynawski, loftowy, glamour, klasyczny czy eklektyczny.

Ciągle modne są jasne barwy i pewien minimalizm w formie jednak coraz częściej zostaje on przełamywany intensywnym kolorem.

Kolory, faktury, kształty - co dominuje w aranżacji

Zgodnie z zachodnimi trendami zawitał u nas intensywny kolor. Bardzo popularne są czerń w połączeniu z miedzią i naturalnym kolorem drewna. Ciągle popularna jest cegła, jednak teraz już w bardziej odważnych odcieniach - już nie tylko biel i szarość, ale naturalny jej kolor czy nawet czerń. Coraz chętniej bawimy się fakturą ścian czy nawet kształtem.

Bardzo popularne są moduły 3D, powraca sztukateria, jednak nie tylko we wnętrzach glamour - coraz częściej jest stosowana w eklektycznych projektach. Wracamy po latach  do tapet, fototapet i różnego typu okładzin ściennych. Jednak odbiegają one od tych znanych z lat 90. Obecnie wygląd, kolor, struktura i faktury tapet są tak wszechstronne, iż można znaleźć niemalże każdy wzór i kolor.

PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

W polskich domach nadal króluje biel i szarość, ale coraz odważniej dodajemy intensywne akcenty w kolorze musztardy, głębokiego indygo czy oberżyny.

Coraz częściej można zaobserwować wykorzystanie starych mebli w nowoczesnych stylizacjach. Od antyków dodawanych do wnętrz w stylu glamour, po meble z lat 60. tak popularne na Zachodzie, pojawiają się w nowych odsłonach w minimalistycznych wnętrzach.

Coraz częściej zwracamy uwagę na odpowiednie oświetlenie w eleganckich oprawach i formach. Coraz rzadziej wybieramy plafony, na korzyść lamp w intensywnych kolorach lub wyróżniających się na tle wnętrza formach.  

Modnie, ale z naciskiem na wygodnie

Dużo większy nacisk kładziemy na dekorację ścian obrazami, plakatami - najistotniejsza jest spójność, myśl przewodnia. Czasem obraz bądź mebel może być inspiracją do stworzenia całego wnętrza w konkretnym stylu.

Najchętniej wybieramy drewniane podłogi w klasycznym ułożeniu długich desek bądź podobne zamienniki, jednak dużo tańsze – czyli panele podłogowe.

Rodzaje paneli podłogowych
Rodzaje paneli podłogowych  Fot. Pexels

Coraz częściej zaczynamy stosować wykładzinę szczególnie we wnętrzach czy też pomieszczeniach biurowych. Szeroka gama wykładzin od kolorów po strukturę może pomóc nam ocieplić wnętrze.

* Autorka Ewa Bryl-Michałowicz jest certyfikowaną Home Stager

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "należy rozgraniczyć wnętrza ekskluzywne i te tradycyjne", i przestałem czytać.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Pani autorka. Nie jest nawet architektem tylko home stagerką po kursie? Ten zawód polega na oszukiwaniu kupującego aby tanio poprawić wygląd mieszkania do sprzedaży.
  @udet11234
  Architekt ma się znać na projektowaniu domów, w tym na aspektach technicznych, funkcjonalnych, szerokościach przejść, kierunkach otwierania drzwi wymaganych przepisami itp. A ta dyplomowana pani ma wiedzieć, jaki dobrać kolor płytek i gdzie kupić firanki, żeby mieszkanie w bloku zaprojektowanym przez architekta było ładne. Zobacz, że w jednym bloku każde mieszkanie ma inaczej urządzone wnętrze pomimo tego samego projektu architekta. Architekt co do zasady nie zajmuje się filiżankami i kocami, chociaż czasami tak jest. Tak samo, jakbyś powiedział, że pielęgniarka opowiada o podawaniu zastrzyków, a nawet nie jest lekarzem.
  już oceniałe(a)ś
  7
  4
  @jasui
  ...wyrazy współczucia w związku z brakiem wiedzy o tym jak się projektuje. Kto? Co?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @jasui
  Pani pisze o projektancie wnętrz. Home stager przygotowuje mieszkanie do sprzedaży wynajmu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1