Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne przeniosły swoje działania do sieci. Tak jak Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, która w lutym zaprasza na trzy koncerty. Na wszystkich solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. Uzupełnieniem oferty jest wydarzenie dla najmłodszych melomanów.

Małgorzata Wasiucionek, solistka na koncercie 'Dyrygent-Rezydent'Małgorzata Wasiucionek, solistka na koncercie 'Dyrygent-Rezydent' Fot. Mat. Filharmonii Dolnośląskiej

Koncert. Batuta i smyczek

Pierwszy koncert – „Dyrygent-Rezydent” – odbędzie się dzisiaj. Dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Dolnośląskiej w sezonie artystycznym 2020/2021 jest Anna Sułkowska-Migoń, która studiuje obecnie na Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę symfoniczną i edukację artystyczną ze specjalnością prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Debiutowała na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w 2019 r. Rok później prowadziła orkiestrę w trakcie 7. Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej. Jest stypendystką programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-Rezydent”, dyrygentką krakowskich chórów Ars Cameralis i Akademia Ignatianum oraz nauczycielką w szkole muzycznej w Olkuszu.

Baltic Quasideon GroupBaltic Quasideon Group Fot. Mat. Filharmonii Dolnośląskiej

Stworzyła i koordynuje projekt „Harcerska piosnka”, czyli płytę z piosenkami harcerskimi w nowej, jazzowej odsłonie, dwukrotnie zorganizowała koncert Harcerskie Jazzy. W 2019 r. współpracowała przy tworzeniu programu Magdaleny Miśki-Jackowskiej w RMF Classic „Zagraj to jeszcze raz”, który był poświęcony muzyce filmowej.

Solistką na koncercie będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Studiowała też w Universität Mozarteum w Salzburgu. Obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi też własną klasę skrzypiec w szkole muzycznej II stopnia.

Artystka jest związana z Messages Quartet grającym muzykę współczesną, brała udział w nagraniu Kwartetu Śląskiego „Grażyna Bacewicz. Silesian Quartet and Friends”, które zostało nagrodzone Fryderykiem w 2019 r. Współpracuje z pianistką Sylwią Michalik, kilka razy uczestniczyła w prowadzonej przez legendę dyrygentury Seijiego Ozawę International Academy Switzerland. Koncertowała m.in. z orkiestrą Amadeus, Sinfonią Varsovią, Calgary Symphony i Philharmonische Orchester des Staatstheaters Cottbus. W repertuarze ma m.in. koncerty skrzypcowe Pendereckiego, Szymanowskiego, Wieniawskiego, Brahmsa, Czajkowskiego i Mendelssohna-Bartholdy’ego.

W piątek usłyszymy „Serenadę na orkiestrę smyczkową” i koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza oraz „Wełtawę” z cyklu „Moja ojczyzna” Bedricha Smetany.

German i Beethoven

Paweł Kotla stanie za pulpitem dyrygenta podczas ostatniego lutowego koncertu 'Siła Beethovena'Paweł Kotla stanie za pulpitem dyrygenta podczas ostatniego lutowego koncertu 'Siła Beethovena' Fot. Mat. Filharmonii Dolnośląskiej

Na 12 lutego zaplanowano koncert „Anna German – niezapomniana”. Gwiazdą wieczoru będzie sopranistka Joanna Nawrot, znana na świecie jako jedna z najlepszych interpretatorek twórczości Anny German. Wystąpi z zespołem Baltic Quasideon Group, orkiestrę poprowadzi Szymon Makowski. Usłyszymy m.in. „Człowieczy los”, „Kiedy kwitły sady”, „Pomyśl o mnie” czy „Tańczące Eurydyki”.

Ostatni lutowy koncert to „Siła Beethovena”. Za pulpitem dyrygenta stanie Paweł Kotla, który występował w tak słynnych salach jak Royal Albert Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu. Prowadził polskie i zagraniczne orkiestry, w tym te z Londynu, Monte Carlo, Sao Paulo, Birmingham oraz Narodową Filharmonię Gruzji, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy i Państwową Filharmonię Białorusi. W latach 2005–2006 był kierownikiem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a w latach 2016–2017 – Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W programie jeleniogórskiego koncertu, który poprowadzi, znajdą się m.in. III symfonia Es-dur „Eroica” i uwertura „Koriolan” Ludwiga van Beethovena.

Początek koncertów o godz. 19. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na platformie streamingowej Live.filharmonia.jgora.pl. Dostęp do transmisji kosztuje 10 zł.

Uzupełnieniem lutowej oferty będzie Niedzielny Poranek Muzyczny „W odwiedzinach u sąsiadów”. Posłuchamy na nim głównie tradycyjnych melodii z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Początek 21 lutego o godz. 10, cena 10 zł.

Koncerty zorganizowano przy wsparciu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.