Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W całej Polsce Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 12 054 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z czego na Dolnym Śląsku - 627. W ciągu poprzedniej doby wykonano ponad 46,7 tys. testów. 

Epidemia koronawirusa na Dolnym Śląsku

W kraju tylko z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, a kolejne 148 miało choroby współistniejące. A na Dolnym Śląsku tylko cztery. Te dane wydają się stosunkowo niskie (niedawno informacje były znacznie tragiczniejsze), ale od początku epidemii zmarło w Polsce już aż 30 241 osób, w tym 2068 w naszym regionie.

Najwięcej nowo zdiagnozowanych osób na Dolnym Śląsku zarejestrowano we Wrocławiu (145) ) oraz w powiatach: wrocławskim (43), kłodzkim (38), wałbrzyskim i świdnickim (po 29) oraz bolesławieckim (28).

Nielegalne decyzje rządu

Kolejne sądy potwierdzają to, o czym mówiło się od dawna - nie wolno rozporządzeniami ograniczać wolności obywatelskich.

Nowelizacja ustawy z wiosny ubiegłego roku umożliwiła inspektorom sanitarnym nakładanie kar od 5 do aż 30 tys. zł za naruszanie rozporządzeń koronawirusowych. Kara jest natychmiastowo wykonalna, bez czekania na rozpatrzenie odwołań i skarg (dopiero po ewentualnej wygranej można ubiegać się o zwrot).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu zajmował się karą administracyjną, nałożoną przez prudnicki sanepid na jednego z przedsiębiorców - fryzjera, który strzygł klienta, do tego nie mając na sobie maseczki. I stwierdził, że kara została nałożona niesłusznie.

Tymczasem zakazy prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej np. sportu, rekreacji, hoteli czy gastronomii, są oparte nadal na tej samej podstawie prawnej, którą zakwestionowało WSA w Opolu. A podobnych wyroków zapada w Polsce coraz więcej.

Szczepią ich razem z medykami

Wciąż najgłośniejsza jest sprawa szczepienia znanych osób przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ale co chwilę w całej Polsce okazuje się, że w pierwszej kolejności szczepionki nie otrzymują tylko medycy, ale również inne osoby, w tym urzędnicy.

Burmistrz Zgorzelca - Rafał Gronicz.Burmistrz Zgorzelca - Rafał Gronicz. fot. Natalia Sawka

Tak jest również w Zgorzelcu. W szpitalu w Zgorzelcu na COVID-19 zaszczepione zostały osoby spoza grupy 0. Wśród nich jest m.in. burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, ale także były wójt gminy wiejskiej Zgorzelec oraz jeden ze znanych, lokalnych przedsiębiorców.

Zdaniem dyrekcji szpitala nie złamano zasad, dodatkowo wykorzystując szpitalne szczepionki.

Gdzie się zaszczepić na COVID-19? Sprawdź na mapie

Szczepienia na koronawirusa w Polsce. Najedź kursorem na mapę, znajdź interesujące cię miasto i region i kliknij.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.