"Aktywni seniorzy" to wspólny projekt polsko-saksoński, który ma aktywizować tę grupę poprzez udział w specjalistycznych warsztatach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzięki przedsięwzięciu seniorzy zdobywają nowe kompetencje - poszerzają swoją wiedzę o turystyce, kulturze, edukacji i opiece zdrowotnej również w kraju sąsiada. 

Wykorzystanie Facebooka i Twittera 

Całość realizowana jest od połowy minionego roku. Uczestniczy w niej kilkudziesięciu seniorów z Dolnego Śląska oraz niemieckiej Saksonii. W ramach projektu zaplanowano 16 dwudniowych warsztatów, podczas których seniorzy przygotowują się do pełnienia funkcji ambasadorów kraju sąsiedniego. 

Tematyka warsztatów jest różnorodna. Obejmuje m.in. naukę języka niemieckiego, interaktywne wykłady i ćwiczenia praktyczne dotyczące umiejętności wykorzystywania mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Pinterest) w promocji i marketingu. Przeprowadzono zajęcia z tworzenia i redagowania przewodnika turystycznego dla seniorów. 

Projekt 'Aktywni seniorzy'
Projekt 'Aktywni seniorzy'  fot. Materiały prasowe KARR

Zorganizowano również teoretyczne i praktyczne warsztaty o podstawach pracy z urządzeniami rejestrującymi obraz, kadrowaniu oraz kompozycji w filmie. Dzięki temu seniorzy, korzystając z kamer cyfrowych lub telefonów komórkowych, sami mogli kręcić filmiki, a później je montowali. 

W trakcie warsztatów seniorzy zdobywali wiedzę o tym, jak tworzyć materiał filmowy: od pomysłu, przez zarys scenariusza, do realizacji. 

My do Saksonii, Niemcy do nas 

Akcja przeznaczona jest dla osób powyżej 55. roku życia, ale wśród uczestników są seniorzy mający ponad 70 lat. Grupy biorące udział w projekcie wzajemnie się odwiedzają i wspólnie zwiedzają wybrane miejsca. W Polsce uczestnicy byli już w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w Kowarach, Mysłakowicach, Bukowcu, Jeleniej Górze oraz w Cieplicach. W planach jest wyjazd do Szklarskiej Poręby. 

Natomiast w Saksonii seniorzy byli m.in. w Görlitz, Żytawie i Budziszynie. 

W Jeleniej Górze zwiedzano m.in. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i odrestaurowany park przykościelny. Później grupa przeszła ulicami 1 Maja i Konopnickiej do placu Ratuszowego. W ratuszu seniorzy poznali historyczny wystrój sali ślubów i sali rajców. Poznali znaczenie symboliki herbów miejskich oraz legendy o postaciach wyrzeźbionych na drzeworytach. 

Podczas zwiedzania miasta przewodnik opowiadał historie zabytkowych budynków, mówił m.in. o losach ich byłych właścicieli. Pokazywał też zachowane detale architektoniczne świadczące o ich pierwotnym przeznaczeniu. 

Warto zaznaczyć, że tak przeszkoleni seniorzy-ambasadorzy w przyszłości mogą wykorzystać te umiejętności w różnych organizacjach czy stowarzyszeniach: na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, gminnych radach seniora czy w klubach seniora. 

- Współpraca z seniorami jest bardzo ciekawa. Uczestnicy naszego projektu są wyjątkowo zaangażowani w przedsięwzięcie. Są uśmiechnięci, bardzo aktywni, oni chcą się uczyć. Dedykuję im słowa byłego prezydenta USA Abrahama Lincolna, który kiedyś powiedział: "Koniec końców to nie o liczbę lat chodzi w życiu, tylko o ilość życia w tych latach" - mówi Katarzyna Matusik, koordynator projektu. 

Ze strony polskiej projekt "Aktywni seniorzy" realizuje Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem