Dzięki przedsięwzięciu seniorzy zdobywają nowe kompetencje - poszerzają swoją wiedzę o turystyce, kulturze, edukacji i opiece zdrowotnej również w kraju sąsiada.
Całość realizowana jest od połowy minionego roku. Uczestniczy w niej kilkudziesięciu seniorów z Dolnego Śląska oraz niemieckiej Saksonii. W ramach projektu zaplanowano 16 dwudniowych warsztatów, podczas których seniorzy przygotowują się do pełnienia funkcji ambasadorów kraju sąsiedniego.
Tematyka warsztatów jest różnorodna. Obejmuje m.in. naukę języka niemieckiego, interaktywne wykłady i ćwiczenia praktyczne dotyczące umiejętności wykorzystywania mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Pinterest) w promocji i marketingu. Przeprowadzono zajęcia z tworzenia i redagowania przewodnika turystycznego dla seniorów.
Zorganizowano również teoretyczne i praktyczne warsztaty o podstawach pracy z urządzeniami rejestrującymi obraz, kadrowaniu oraz kompozycji w filmie. Dzięki temu seniorzy, korzystając z kamer cyfrowych lub telefonów komórkowych, sami mogli kręcić filmiki, a później je montowali.
W trakcie warsztatów seniorzy zdobywali wiedzę o tym, jak tworzyć materiał filmowy: od pomysłu, przez zarys scenariusza, do realizacji.
Akcja przeznaczona jest dla osób powyżej 55. roku życia, ale wśród uczestników są seniorzy mający ponad 70 lat. Grupy biorące udział w projekcie wzajemnie się odwiedzają i wspólnie zwiedzają wybrane miejsca. W Polsce uczestnicy byli już w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w Kowarach, Mysłakowicach, Bukowcu, Jeleniej Górze oraz w Cieplicach. W planach jest wyjazd do Szklarskiej Poręby.
Natomiast w Saksonii seniorzy byli m.in. w Görlitz, Żytawie i Budziszynie.
W Jeleniej Górze zwiedzano m.in. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i odrestaurowany park przykościelny. Później grupa przeszła ulicami 1 Maja i Konopnickiej do placu Ratuszowego. W ratuszu seniorzy poznali historyczny wystrój sali ślubów i sali rajców. Poznali znaczenie symboliki herbów miejskich oraz legendy o postaciach wyrzeźbionych na drzeworytach.
Podczas zwiedzania miasta przewodnik opowiadał historie zabytkowych budynków, mówił m.in. o losach ich byłych właścicieli. Pokazywał też zachowane detale architektoniczne świadczące o ich pierwotnym przeznaczeniu.
Warto zaznaczyć, że tak przeszkoleni seniorzy-ambasadorzy w przyszłości mogą wykorzystać te umiejętności w różnych organizacjach czy stowarzyszeniach: na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, gminnych radach seniora czy w klubach seniora.
- Współpraca z seniorami jest bardzo ciekawa. Uczestnicy naszego projektu są wyjątkowo zaangażowani w przedsięwzięcie. Są uśmiechnięci, bardzo aktywni, oni chcą się uczyć. Dedykuję im słowa byłego prezydenta USA Abrahama Lincolna, który kiedyś powiedział: "Koniec końców to nie o liczbę lat chodzi w życiu, tylko o ilość życia w tych latach" - mówi Katarzyna Matusik, koordynator projektu.
Ze strony polskiej projekt "Aktywni seniorzy" realizuje Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.
Wszystkie komentarze