Wrocławianki aktywnie działające w życiu miasta oraz pracujące na rzecz innych kobiet zostały nagrodzone podczas uroczystej gali w Narodowym Forum Muzyki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tytuł Wrocławianki Roku otrzymało pięć wyróżniających się kobiet, które aktywnie i konsekwentnie realizują działania społeczne, równościowe, proekologiczne czy naukowe. Z powodu epidemii gala odbyła się bez udziału publiczności. Transmisję z uroczystości można obejrzeć TUTAJ.

Tytuł Wrocławianka Roku został przyznany w pięciu kategoriach: działalność równościowa; społeczna i edukacyjna; proekologiczna; naukowo-badawcza oraz w kategorii specjalnej teraz młodość – siła młodości.

- Gratuluję wszystkim laureatkom. Chciałbym podziękować wszystkim za budowanie wspólnoty wrocławian i wrocławianek, Polek i Polaków, za spacerowanie w tym ostatnim czasie. Mamy różne poglądy, ale ważne, abyśmy w sprawach pryncypialnych byli razem i mówili jednym głosem. Dziękuję nagrodzonym za aktywność i zaangażowanie dla Wrocławia - mówił prezydent Jacek Sutryk.

- Poprzez wyróżnienie chcemy dostrzec i docenić postawy i działania wrocławianek zaangażowanych w rozwój naszego miasta. Równocześnie pragniemy zachęcić inne kobiety do aktywności w życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym, gdyż promowanie takiej aktywności, stawiamy sobie jako jeden z naszych celów - mówiła przy ogłoszeniu konkursu Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.

- We Wrocławiu jest tyle wspaniałych aktywistek, które realizują ciekawe projekty dla społeczności lokalnej. Mamy nadzieję, że dzięki wyróżnieniu całe miasto pozna ich dokonania – dodawała Magdalena Rozwadowska, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet i Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.

Wrocławianka Roku 2020: Anna Kowalczyk-Derlęga

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

W kategorii "Działalność równościowa" nagrodzona została Anna Kowalczyk-Derlęga. To działaczka społeczna, znana z organizowania lub uczestniczenia w wielu protestach w obronie praworządności czy praw kobiet. Członkini wrocławskiego KOD i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Nagrodę odebrała wcześniej, ponieważ we wtorek brała udział w proteście we Lwówku Śląskim.

- Anna Kowalczyk-Derlęga od pięciu lat organizuje w przestrzeni publicznej Wrocławia wiele wydarzeń równościowych: w obronie kobiet, niezawisłych sądów, Trybunału Konstytucyjnego, osób LGBT, demokracji. Uosabia ideał solidarności społecznej. Ta drobna, skromna kobieta jest jednocześnie odważna, silna i wytrwała. Buduje we Wrocławiu wspólnotę, która zawiera się w haśle "Polska dla wszystkich" - mówiła Alina Szeptycka z Kultury Równości.

- Odbieram tę nagrodę w imieniu tysiąca kobiet, które codziennie w swoich małych społecznościach walczą o równość, prawa kobiet i człowieka, godność wszystkich ludzi - mówiła nagrodzona w przygotowanym wcześniej nagraniu.

I dodawała: - Próbuj zrobić gdzieś najmniejszą rzecz koło siebie. Spróbuj znaleźć kogoś, z kim możesz to zrobić wspólnie i zobacz, jakie są tego efekty. Bo ja naprawdę widzę efekty tego, co robię od wielu lat. Widzę te zmiany, to się naprawdę dzieje.

Wrocławianka Roku 2020: Wanda Ziembicka-Has

Gala Wrocławianki Roku 2020. Wanda Ziembicka-Has i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Gala Wrocławianki Roku 2020. Wanda Ziembicka-Has i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk  mat. organizatorów

W kategorii "Działalność społeczna i edukacyjna" nagrodzona została Wanda Ziembicka-Has. To znana we Wrocławiu dziennikarka, organizatorka wigilii dla ubogich i działaczka rady osiedla plac Grunwaldzki. Jest inicjatorką Wrocławskiej Księgi Pamięci, gdzie wyjątkowi, często wcześniej niedocenieni wrocławianie honorowani są medalami „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”.

Wanda Ziembicka-Has zasiada w Radzie ds. Rozwoju Społecznego, jest radną osiedlową, pomysłodawczynią nagrody dla wyjątkowego artysty teatralnego, opiekunem społecznym seniorów. Opiekuje się starszymi, schorowanymi artystami, walcząc o wsparcie finansowe dla nich, a także o miejsce w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Założyła Bukiet Kobiet Wrocławia, jest także inicjatorką upamiętniania ważnych wydarzeń poprzez sadzenie drzew. Zorganizowała już posadzenie Drzew Kobiet w 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, Drzewa Juliusza Słowackiego, Fryderyka Szopena, Marii Curie-Skłodowskiej, Anny German, Drzewa Zakochanych, Drzewa Kultury.

"Jest kreatywna, życzliwa, wymagająca i pełna energii – człowiek orkiestra" - podkreślały organizatorki konkursu.

Wrocławianka Roku 2020: Małgorzata Piszczek

Gala Wrocławianki Roku 2020. Małgorzata Piszczek i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Gala Wrocławianki Roku 2020. Małgorzata Piszczek i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk  mat. organizatorów

W kategorii "Działalność proekologiczna" nagrodzona została Małgorzata Piszczek. Botaniczka, architektka krajobrazu i ekolożka. Tworzy liczne praktyczne opracowania m.in.: standardów pielęgnacji zieleni w mieście czy zieleni przyszkolnej. Opracowania te są wykorzystywane przez jednostki miejskie i placówki oświatowe – są to między innymi harmonogramy pielęgnacji i koszenia zieleni przyulicznej.

Małgorzata Piszczek prowadzi również warsztaty przyrodnicze współpracując ze Strefą Kultury Wrocław, Departamentem Zrównoważonego Rozwoju, Radą Osiedla Grabiszym-Grabiszynek, a także organizacjami pozarządowymi.

Jest także przewodniczącą rady ekspercko-społecznej Parku Grabiszyńskiego i Rady Społecznej Parku Grabiszyńskiego. Prowadziła także, w ramach Mikrograntów, spacery wśród zieleni, z których skorzystały setki mieszkańców.

- Zawsze miałam tuż za domem swoją łąkę, na którą latałam, kiedy tylko mogłam. Poznawałam wszystkie rośliny, które tam rosną, sprawiało mi to ogromną radość. Wszystkie miejsca, do których jesteśmy przywiązani, odchodzą. Chciałam obudzić w ludziach zachwyt i empatię do przyrody oraz potrzebę jej ochrony - mówiła Małgorzata Piszczek.

Wrocławianka Roku 2020: Bożena Ryszawska

Gala Wrocławianki Roku 2020. Bożena Ryszawska
Gala Wrocławianki Roku 2020. Bożena Ryszawska  mat. organizatorów

Bożena Ryszawska została nagrodzona w kategorii "Działalność naukowo-badawcza". Jest profesorem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel akademicki. Jej prace naukowe skupiają się zmianie, obracają się wokół problemów zielonej gospodarki, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu i transformacji energetycznej oraz zielonych finansów.

Obecnie kieruje unijnym projektem „Horyzont 2020”. Bożena Ryszawska ukończyła szkolenie Climate KIC Wroclaw, jest certyfikowanym liderem Climate Reality Projekt, członkiem networku klimatycznego w Polsce.

W ramach działań Bożena Ryszawska stworzyła Green Team – oddolną inicjatywę, której działania koncentrują się na zielonej transformacji i społecznej odpowiedzialności uczelni. Jest inicjatorką i współautorką współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego i Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która dotyczy partnerstwa na rzecz poprawy stanu środowiska. Profesor Ryszawska jest w zespole doradczym Prezydenta Wrocławia ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej.

Wrocławianka Roku 2020: Justyna Pelc

Gala Wrocławianki Roku 2020. Justyna Pelc
Gala Wrocławianki Roku 2020. Justyna Pelc  mat. organizatorów

W kategorii "Teraz młodość – siła młodości" nagrodę przyznano Justynie Pelc. To studentka Politechniki Wrocławskiej, która od początku swojej nauki angażowała się w działalność studencką. Przewodniczyła Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, była wiceprezeską koła naukowego „Off-Road”, które realizowało m.in. projekt łazika Scorpio oraz liderką projektu lądownika marsjańskiego „Eagle”, który zdobył 2. miejsce w finale międzynarodowego konkursu „Red Eagle”.

W 2018 roku Justyna Pelc założyła ze znajomymi kolektyw kosmiczny o nazwie Innspace. Celem grupy jest realizowanie projektów z zakresu inżynierii kosmicznej oraz popularyzacji kosmosu. W ciągu krótkiego czasu grupa zrealizowała cztery kosmiczne projekty, które osiągnęły wysokie wyniki w międzynarodowych konkursach.

Justyna Pelc prowadzi warsztaty i prelekcje, jest współautorką kilkunastu publikacji i artykułów, które przybliżają tematykę kosmosu. Jest również w zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologów, w Radzie Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także zasiada w Advisory Board w Mars Society South Asia.

Wyróżnienie specjalne

Wrocławska Rada Kobiet przyznała także symboliczne specjalne wyróżnienie poświęcone kobietom walczącym o swoje prawa.

– W Polsce proces równouprawnienia nie tylko stanął w miejscu, ale zaczął się cofać. Uczestnicy Strajku Kobiet nie zgadzają się na ograniczenia praw kobiet, chcą lepszej służby zdrowia, edukacji, rozdziału Kościoła od państwa. Strajk prowadzony był przez nieformalną organizację Strajk Kobiet, której przewodzą wrocławianki. Wszystkim tym kobietom, mężczyznom i organizacjom należy się specjalne uznanie, dlatego pragniemy ten wielki, wspaniały ruch społeczny, którego celem jest pełnia praw kobiet, uhonorować – powiedziała członkini WRK Katarzyna Lubiniecka-Różyło w wystąpieniu na zakończenie gali.

***

Konkurs Wrocławianka Roku został zorganizowany po raz pierwszy przez Wrocławską Radę Kobiet. Jego celem jest upowszechnienie idei zaangażowania zawodowego i społecznego, podnoszenie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi i przedstawianie pozytywnych przykładów działań kobiet oraz działań na rzecz kobiet. 

Zgłoszenia można było składać do 4 listopada. Laureatki wybierała kapituła składająca się z wybranych członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet.

Organizatorem konkursu jest Wrocławska Rada Kobiet, partnerem wydarzenia jest Fundacja „Ładne Historie”. Wydarzenie jest finansowane ze środków miasta Wrocław.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo! Dobry pomysł i absolutnie zasłużone nagrody i nominacje. Gratulacje dla wszystkich Pań :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Piękny pomysł, można się dowiedzieć jak wiele dobrego ludzie robią dla innych, świata i podziękować za to. Brawo!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo! Dziękujemy Paniom!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0