Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o osocze ozdrowieńców. Osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie od nich osocza i przetoczenie go choremu zmagającemu się z koronawirusem może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał na początku października. Jeszcze na kwarantannie zapewniał, że jako ozdrowieniec odda swoje osocze. W środę udał się do centrum krwiodawstwa. 

"Krew daje życie. My możemy dawać życie. Ja oddałem. Jak możecie zróbcie to też" - napisał na swoim Facebooku. 

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?

Osocze może oddać osoba w wieku od 18 do 65 lat. Nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, ale wyłącznie te, u których zostało ono potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Do centrum krwiodawstwa można się udać, jeżeli minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Dawca nie może cierpieć na ciężką, przewlekłą chorobę. Osocza nie można oddać w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 6 miesięcy była wykonywana operacja, zabieg endoskopowy (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia), tatuaż, przekłucie uszu lub innej części ciała. 

Przed oddaniem osocza należy być wypoczętym, a dzień wcześniej wypić około 2 l płynów. W dniu oddania osocza powinno się także wypić dużo płynów oraz zjeść lekkostrawny posiłek. Zalecane jest ograniczenie palenia papierosów. - Oddanie osocza to bardzo bezpieczna procedura - podkreśla prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 we Wrocławiu. Kontakt telefoniczny pod nr. tel. 71 371 58 24 lub 693 693 702. 

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki zakażenia

NFZ prowadzi całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.