Z półrocznym opóźnieniem - z powodu koronawirusa - przyznaliśmy w tym roku po raz 12. Nagrody Kulturalne WARTO 2020 dla młodych twórców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagrodami WARTO „Gazeta Wyborcza Wrocław” wyróżnia młodych, zdolnych twórców w pięciu dziedzinach – film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr.

Każdy z laureatów wraz z pamiątkową plakietą autorstwa Tymona Wodnickiego otrzyma 10 tys. zł nagrody, a zwycięzca w plebiscycie publiczności – 5 tys. zł. Mecenasem nagród jest miasto Wrocław, partnerem plebiscytu publiczności - Wrocławski Dom Literatury.

- W tym roku nietypowo, z powodu epidemii, nagrody rozdaliśmy na gali online. Przede wszystkim chcemy podziękować wszystkim nominowanym. Zarówno tym, którzy zostali laureatami, ale nie tylko, bo wy wszyscy wykonujecie wspaniałą pracę. Tworzycie, mimo że czasy są trudne. Bardzo wam za to dziękujemy - mówił Leszek Frelich, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej Wrocław".

I dodawał: - Wielkie ukłony dla naszych partnerów: Miasta Wrocław i Wrocławskiego Domu Literatury, a także dla partnera wspierającego: Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Zapraszamy na galę w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że uda się spotkać wspólnie.

- Nie każdy przechowuje w sobie wystarczające pokłady talentu, by samemu uważać się za artystę. Tym większy mój podziw dla laureatów tegorocznej edycji plebiscytu. Gratuluję również wszystkim nominowanym i dziękuję, że dzięki Waszej działalności Wrocław pozostaje stolicą kultury. Obiecuję, że miasto nadal będzie waszym mecenasem. Bo WARTO! - podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Poniżej znajdziecie pełną listę zwycięzców WARTO 2020.

KATEGORIA: SZTUKI WIZUALNE

>> KOŚCIÓŁ NIHILISTÓW

Kościół Nihilistów Justyna Baśnik-Andrzejewska Paweł Baśnik Jędrzej Sierpiński
Kościół Nihilistów Justyna Baśnik-Andrzejewska Paweł Baśnik Jędrzej Sierpiński  Archiwum prywatne

Czyli Justyna Baśnik-Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński. Funkcjonują jako dadaistyczna, parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria. Używając absurdu i ironii, komentują dystopijny świat postapokaliptyczny, transhumanistyczne koncepcje, wieszcząc fatalistyczną wizję przyszłości gatunku ludzkiego. Założyciele magazynu i telewizji internetowej Przemijam.

Pełna lista nominowanych TUTAJ

KATEGORIA: LITERATURA

>> MARTA KUCHARSKA

Marta Kucharska
Marta Kucharska  źródło wydawnictwoj.pl

Poetka, pisarka, lekarz, doktor nauk medycznych. Autorka opowiadań: „Kino objazdowe” i „Saudade” oraz tomu wierszy „Abisynia”. Finalistka jednego z Połowów organizowanego przez Biuro Literackie. Wyróżniona drugą nagrodą w konkursie TVP2 „Dolina kreatywna” oraz drugą nagrodą w ogólnopolskim konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Do Nagrody WARTO nominowana za „Irgę karmioną przez lawinę”, która jest jej trzecim zbiorem opowiadań.

Pełna lista nominowanych TUTAJ

KATEGORIA: MUZYKA

>> GAIJIN BLUES

Gaijin Blues
Gaijin Blues  Fot. Radosław Bugajski

Za płyty „Gaijin Blues” i „Gaijin Blues II”. Wspólny projekt Michała Szczepańca (współtworzy m.in. Kadabra Dyskety Kusaje) i Pawła Klimczaka znanego jako Naphta. Zespół wydał w 2019 roku dwie płyty: minialbum „Gaijin Blues” i krążek „Gaijin Blues II”. Ten drugi zasługuje na szczególną uwagę – to kompletny album koncepcyjny i ogromny powiew świeżości. Oba albumy inspirowane są japońskimi filmami i grami, a muzycy ilustrują swoje fascynacje, mieszając azjatycki folk, czasami rock czy jazz z muzyką elektroniczną, w tym techno i house’em.

Pełna lista nominowanych TUTAJ

KATEGORIA: TEATR

>> AGNIESZKA CHARKOT

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Za niewyczerpaną energię do łączenia działalności aktorskiej i edukacyjnej z funkcjami sekretarza literackiego, kierowniczki działu marketingu i promocji, a przez kilka miesięcy również p.o. dyrektorki Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Piastowanie tak zajmujących stanowisk nie przeszkadza aktorce od wielu lat budować świetnych kreacji w spektaklach Zbigniewa Szymczyka, Martyny Majewskiej czy Eweliny Marciniak. Współtworzy także niezależną grupę teatralną Novy Ruch Teatr, propagującą pantomimę w nieco bardziej offowym wydaniu. Charkot odniosła również sukces jako dramatopisarka – za tekst „Nasza pani” została nominowana w 2019 roku do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Pełna lista nominowanych TUTAJ

KATEGORIA: FILM

>> JAGNA DOBESZ

Jagna Dobesz
Jagna Dobesz  fot. Archiwum prywatne

Za scenografię do „Pustostanu”, krótkometrażowego filmu fabularnego w reżyserii Agaty Trzebuchowskiej. Wrocławianka tu zaczęła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Grażyny Jaskierskiej i Leona Podsiadłego. Kończyła na warszawskiej ASP u profesora Adam Myjaka. Jako scenograf współpracuje w kinie m.in. z Łukaszem Grzegorzkiem, Jackiem Piotrem Bławutem, Magnusem von Hornem, Borysem Lankoszem (w ubiegłym roku także bardzo dobra scenografia w jego fabule „Ciemno, prawie noc”). Już w zeszłym roku otrzymała nominację do nagrody WARTO za „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej.

Pełna lista nominowanych TUTAJ

WARTO – plebiscyt publiczności

W plebiscycie na Nagrodę WARTO Publiczności nie było podziału na kategorie, wybierać można było z listy wszystkich nominowanych.

>> KLAUDIA WASZAK - 5874 głosy

Klaudia Waszak
Klaudia Waszak  Fot. Szymon Szcześniak

Za wybijające się, charakterystyczne role w spektaklach Teatru Capitol: Konrada w „Wyzwoleniu: królowych”, młodą Charlotte Gainsbourg w „Kocham cię. Ja ciebie też nie”, Syna Makdufa w „Makbecie” czy dowcipną kreację w „Mocku” Konrada Imieli. Ostatnio wystąpiła też w pierwszoplanowej roli Girl w „Lazarusie” w reżyserii Jana Klaty. I udowodniła ostatecznie, że potrafi sprostać wielkim wyzwaniom aktorskim i wokalnym – nie tylko w epizodach drugiego planu. Zapracowała tymi rolami na etat w Capitolu oraz główną kreacje w tegorocznym „Lazarusie”. Jest absolwentką klasy teatralnej Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu oraz Studium Musicalowego „Capitol”.

* Partnerem gali WARTO było Dolnośląskie Centrum Filmowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super, kobiety górą, a "Irga karmiona przez lawinę" to świetna książka!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0