Betonowa konstrukcja głównego budynku Dolnośląskiego Centrum Sportu jest już doskonale widoczna. Inwestycja powstaje na Polanie Jakuszyckiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze niedawno spora część Polany Jakuszyckiej była ogromnym wykopem, w którym widać było kilometry zbrojeń oraz rur. W fundamenty powoli wlewano beton.  

Dolnośląskie Centrum Sportu już widoczne

W ostatnich miesiącach budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu szybko „wyszła” z ziemi. Na terenie inwestycji wyraźnie widoczna jest konstrukcja budynku głównego. Będzie się on składał z kondygnacji podziemnej, gdzie jest garaż, dwóch kondygnacji nad ziemią oraz zielonego dachu. 

Na ukończeniu są już prace w części podziemnej oraz pierwsze piętro. Wkrótce rozpocznie się betonowanie kolejnej kondygnacji. Poza tym w budynku trwa izolowanie fundamentów i ścian, układanie rur drenarskich oraz wiercenie otworów pod pompy ciepła, które ogrzeją kompleks (jedna pompa ma 150 metrów długości). Dokonano już ponad 30 z 69 odwiertów.  

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu
Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu  fot. Materiały prasowe DPIN

- Chcemy, aby ta część kompleksu w stanie surowym zamkniętym była gotowa do końca roku. Później planowane są prace wewnątrz budynku. Na razie pogoda nam sprzyja. Najtrudniej było w minionym tygodniu, kiedy mocno padał deszcz i wiał wyjątkowo mocny wiatr. W związku z tym robotnicy musieli pracować w naprawdę trudnych warunkach - mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W głównej części kompleksu znajdzie się mały hotel na około 100 miejsc. Zaplanowano tam także sale treningowe oraz specjalny inkubator ICT. W nim warunki tlenowe w czasie treningu oraz regeneracji będą zbliżone do wysokogórskich, czyli takich, jakie panują choćby w Alpach.   

Uniwersalne boisko

Dodajmy, że równocześnie trwają roboty ziemne w obrębie peronu kolejowego, Natomiast na ukończeniu są prace w drugim budynku całego kompleksu - w podziemnym garażu oraz pomieszczeniu przeznaczonym na ratraki.  

Nowy plac robót to teren przyszłego boiska sportowego. Z miejsca wywozi się grunt oraz warstwy torfu. Wszystko po to, aby plac utwardzić. Boisko będzie miało sztuczną murawę, ale przewidziano na nim wiele funkcji. Poza tym, że będzie można grać tam w piłkę, zimą teren zamieni się w szkółkę nauki jazdy na nartach dla dzieci.  

Także zimą, podczas dużych imprez narciarskich i biatlonowych, boisko będzie miejscem przeznaczonym dla telewizyjnych wozów transmisyjnych. Dlatego teren musi być dodatkowo wzmocniony i utwardzony.  

Przypomnijmy, że w Dolnośląskim Centrum Sportu powstanie ponad 60 kilometrów tras biegowych. I nadal - oprócz zawodowych narciarzy - będą mogli z nich korzystać amatorzy, uprawiający tę dyscyplinę głównie dla zdrowia.  

- I każdy może tam przyjechać. Naprawdę to oferta dla wszystkich, a nie tylko dla zawodowych sportowców - konsekwentnie podkreśla Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęła się w połowie 2019 r. Cały kompleks ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Wartość inwestycji to około 142 mln zł netto. Finansowanie prac podzielone jest między urząd marszałkowski Dolnego Śląska, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz rząd. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem